Limonata lüks mü olacak?

Baran MUTKİLİOĞLU
15.08.2014 - 09:30 | Son Güncelleme:

Yaz sıcaklarında serinlemek için gazlı içecekleri sevmeyenlerin 1 numaralı tercihi limonata artık lüks oldu. Son zamlardan sonra kilogramı 9-10 liraya kadar yükselen limon dolaylı yoldan limonata fiyatlarını da etkiledi. Pastanelerde fiyatı 1.5 lira olan limonata 3 liraya kadar çıktı. İstanbul’da şu an limonatanın fiyatı 2 ila 10 lira arasında değişiyor!

Limonata lüks mü olacakTürkiye Ziraat Odaları Birliğinin (TZOB) araştırmasına göre, temmuz ayında market fiyatlarında en fazla artışı yüzde 33,77 ile limonda görüldü. Son zamlarla birlikte 6-7 liraya satılan limonun kilosu 10 liraya kadar çıktı. Vatandaşın yazın serinlemek için tercih ettiği limonataya da büyük zam geldi. İstanbul Lokantacılar Odası Başkanı Sait Karabağlı mekanlar arasındaki limonata fiyatı uçurumundan bahsederken bu durumu kurumların örgütlenme yapısına bağlıyor.

SIKINTI ÖRGÜTLENME BİÇİMİNDE

Karabağlı, “Bakırköy'deki ikinci sınıf bir işletmeyle Kağıthane'deki ikinci sınıf bir mekanda fiyat tarifesi arasında bir fark bulunmuyor. Şirketleşmiş mekanlar ticaret odası mensubu olurlarken şahısa bağlı küçük işletmeler odaların mensubu oluyor. Bu durumda sıkıntılar ortaya çıkıyor. Her iki grubu da aynı odaya bağlamalılar” dedi. Karabağlı limona gelen zammın da limonata fiyatını etkilediğini söylerken ,” Ufak bir işletmede bir limonata 2 lirada seyrederken büyük bir firma mekanında 10 liraya kadar çıkabiliyor” açıklamasında bulundu.

50 KURUŞ ZAM YAPTI

Bakırköy İncirli Caddesi'ndeki meşhur Kenan Baba olarak bilinen büfenin işletmelerinden olan Haluk Çelikay, limona gelen zamlardan oldukça etkilendiklerini ifade etti. Çelikay, “Bazı yerlerde limonata 5 lira ile 8 lira arasında alıcı buluyor. Zamlara rağmen insanlar yazın ferahlamak için limonatayı oldukça yoğun tüketiyor. 6 ay önce kasasını 50 liradan aldığımız limonu şimdilerde 120 liraya satın alabiliyoruz. Bu 6 aylık süreçte söz konusu büfede 1.5 lira olan limonatanın bardağı şu anda 2 lira olarak satışa sunuluyor” dedi.

STOKLAYANLAR PİYASAYI BELİRLİYOR

Limona gelen zamlar beraberinde limondan yapılan ürünleri de etkilediğini vurgulayan Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, Arjantin'de limonun üretiminin düşmesinin Türkiye'deki limon ihracatını aşırı şekilde yükselttiğini ve limon stoklayanların arttığını söyledi. Yetkin, şunları söyledi:

"Dünya limon ihracatı bizden karşılanmaya başlandı. Fiyatların düşmesi beklenmemeli, kuraklıkla birlikte maliyetler artıyor. Fiyatlar biraz daha yükselmesini bekliyoruz.10-15 gündür kamuoyunu aydınlatıyordum. Arz talep dengesizliğinden fiyatların artacağını söylemiştim. Ülkemizde 45-50 milyon ton sebze meyve üretimi bulunuyor. Yıllık narenciye anlamında 5-6 milyon tonluk ihracat gerçekleştiriyoruz. Rusya kapısının açılmasıyla birlikte narenciye ihracatının 8-9 milyon liraya çıkacağını tahmin ediyoruz. Temaslar sürüyor. Rus yetkililerinin İstekleri daha çok meyve sebze yönünde."

Kuraklık ve ihracat artışının piyasadaki limonun fiyatını uçurduğunu kaydeden Yetkin, "Bir de üstüne ürünlerin tüccarlar tarafından depolarda tutularak pazara ağır şekilde sürülmesi eklenince limonun zammını durdurmak neredeyse imkansız hale geldi. Arz talep dengesini karşılamak için çözümler üretilmeli. Üreticiyle alıcı arasında sadece hallerin bulunması gerekiyor. Büyük tüccarlar üreticiyle anlaşarak malın hale girişini engelliyor. Kısacası fiyatı büyük tüccarlar belirliyor. Avrupa'da üretici pazarları yer alırken bizde ise AVM'ler, manavlar tercih ediliyor. Bir an önce Avrupa örnek alınarak bu durumun önüne geçilmesi sağlanmalı. AVM'lere ve büyük tüccarlara ürünü halden alma zorunluluğu konulsa bu tür sorunlar ortadan kalkacaktır" dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı