Limak Van Çimento'yu da aldı

Hürriyet Haber
19.10.2005 - 16:14 | Son Güncelleme:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) satışa çıkardığı ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 22 pazar payına sahip olan Van Çimento Fabrikası'na en yüksek teklifi 54 milyon 250 bin dolarlak Limak Kurtalan verdi.


TMSF’nin Van Çimento Fabrikasının satışı için açtığı ihale Sepetçiler Kasrı’nda yapıldı. Doğu Anadolu’da yüzde 22 pazar payına sahip olan fabrika, 22 milyon dolar muhammen bedel ile ihaleye çıkarıldı. İhaleye 14 şirket kapalı zarfla teklif verdi.

Yıllık 213 bin 840 ton klinker ve 559 bin 20 ton çimento üretim kapasitesine sahip olan fabrika için kapalı zarfla en yüksek teklif 51 milyon 200 bin dolarla Limak Kurtalan Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den geldi. Limak Kurtalan Çimento Sanayi’den sonra açık artırma aşamasına geçmeye hak kazanan diğer dört şirket ise 50 milyon 300 bin dolar ile Oci Çimento A.Ş., 49 milyon 900 bin dolar ile Kur İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş., 49 milyon 500 bin dolar ile K-L Çimento Yatırım Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Tek İnşaat Taahhüt Sanayi Ticaret A.Ş. oldu.

İhalenin kapalı zarf aşamasında Limak Kurtalan tarafından verilen 51 milyon 200 bin dolarlık teklifin, ihale komisyonunca ihale artırım payı 250 bin dolar olduğundan 51 milyon 250 bin dolar olarak değiştirilmesi önerildi ve bu teklif Limak tarafından kabul edildi. İhaleye 51 milyon 250 bin dolardan başlandı. Tek İnşaat hiç artırım yapmazken diğer 4 şirket arasında 11 artırım gerçekleşti. İhale, Limak Kurtalan tarafından verilen 54 milyon 250 bin dolarlık teklifle sonlandı. İhale komisyonu Fon Kurulu’na sevk etmek üzere Van Çimento Fabrikası’nı Limak Kurtalan Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ihale etti.

İhalenin açık artırma aşamasında Limak Kurtalan tarafından verilen 54 milyon 250 bin dolarlık en yüksek teklif ile Oci Çimento A.Ş. tarafından verilen 54 milyon dolarlık ikinci en yüksek teklif Rekabet Kurumu’na bildirilecek. Rekabet Kurumu’nun uygun görüşünün gelmesi ve Fon Kurulu’nun onaylaması ile satış işlemi sonuçlanacak.

8 FABRİKA İÇİN ALINAN TEKLİF TOPLAMI 991 MİLYON 750 BİN DOLARA ULAŞTI

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa sunulan 9 çimento fabrikasından 8'i için 991 milyon 750 bin dolarlık teklif alındı. Satışa yarın sunulacak Trabzon Çimento'ya 50 milyon dolarlık muhammen bedeli kadar teklif gelmesi durumunda bile teklif toplamı 1 milyar 41 milyon 750 bin doları bulacak.

TRABZON ÇİMENTO YARIN SATILACAK

TMSF, yarın da Trabzon Çimento Fabrikası’nı satacak. 50 milyon dolar muhammen bedelle başlayacak ihaleye katılmak için Çimentaş İzmir Çim. Fab. T.A.Ş., Limak Mad. Yapı Çim. San ve Tic. A.Ş., Sanko Paz. İth. İhr. A.Ş., Gisad Gayrımenkul Yat. A.Ş.,Tunalar İnş. Tur. Mad. Ve Tic. Ltd. Şti.,Rota Mad. Gem. San. Tic. Ltd. Şti., Aşkale Çimento San T.A.Ş başvuruda bulurdu.
(İSTANBUL/ANKA)

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı