GeriEkonomi Limak, 2 milyar doları aştı, ‘büyük dilim’i halka açıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Limak, 2 milyar doları aştı, ‘büyük dilim’i halka açıyor

Limak, 2 milyar doları aştı, ‘büyük dilim’i halka açıyor
refid:17115288 ilişkili resim dosyası

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 2010 yılı cirosu 2 milyar doları aşan holdingin enerji, havalimanı ve liman şirketlerini Limak Yatırım’da topladıklarını belirterek, “Limak Yatırım’ı halka açmak üzere mart ayında SPK’ya başvuracağız. Buradan sağlayacağımız kaynağı büyüme için kullanacağız” dedi.

LİMAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 35 yıl önce Sezai Bacaksız’la kurdukları inşaat şirketiyle temellerini attıkları grubun 2010 cirosunun 2 milyar doları aştığını belirterek, “Enerji üretim ve dağıtımı, başta Sabiha Gökçen’deki payımız olmak üzere havalimanı işimiz ile devralmak üzere Danıştay onayını beklediğimiz İskenderun Limanı’nı Limak Yatırım’ın içine koyduk. Şimdi Limak Yatırım’ı halka açmaya hazırlanıyoruz. SPK’ya bu amaçla mart ayında başvuracağız” dedi. Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, sorular üzerine Limak Yatırım’ı, “Pastadan kopardığımız büyük bir dilim” şeklinde tanımladı.
Limak İnşaat’ı Sezai Bacaksız’la birlikte Gazi Üniversitesi’ndeki asistanlık odasında kurduklarını anımsatan Nihat Özdemir, Limak Yatırımı halka açma planlarını açıkladıkları toplantıda iki ailenin ikinci kuşaklarını da tanıttı. Özdemir, şunları söyledi:  “35 yıl önce bir inşaat şirketi olarak iş hayatına başlayan Limak, kazandığını yatırıma dönüştürme prensibiyle bugün inşaat, çimento, turizm, enerji, alt yapı projeleri, havacılık ve gıda alanında faaliyet gösteren, yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlayan bir şirketler topluluğu haline geldi.”
Limak Yatırım’da neler var
Nihat Özdemir, halka açma hazırlıkları yaptıkları Limak Yatırım’ın içine koydukları varlıklarını şöyle sıraladı:
9’u Türkiye’de, 4’ü Gürcistan’da olmak üzere 13 hidroelektrik santralı.
Sabiha Gökçen Havilamı’ndaki hissemiz ile Kozova Priştina Havalimanı.
Devralmak için Danıştay onayı beklediğimiz İskenderun Limanı.
3 milyon 250 bin abonesi ve 2.2 milyar lira cirosu olan Uludağ Elektrik ile Çamlıbel Elektrik Dağıtımı’ndaki yüzde 33’lük payımız.
Pastanın büyük dilimi
Nihat Özdemir, “Limak Yatırım’ın büyüklüğü ne kadar?” sorusuna, “Bu rakamları şu anda veremiyoruz. Ancak, Limak Holding’in 2010 yılı cirosu 2 milyar doları aştı” yanıtı verdi. Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir ise, şu benzetmeyi yaptı: “Limak Holding’i bir pasta olarak düşünürsek, o pastadan büyük bir dilimi ayırıp, Limak Yatırım’a dönüştürdük. Limak Yatırım enerji, havalimanı ve liman işinde büyümeyi sürdürecek. Yeni alımlar ve şirketler oldukça, bu yapıya eklenecek.”
Arkası gelecek
Nihat Özdemir, halka açılma işini Limak Yatırım’la öğreneceklerini ifade ederek, şunları dile getirdi: “Çimento şirketlerimizi, turizm tesislerimizi ve meyve suyu işimizi Limak Yatırım’ı içine koymadık. Limak Yatırım’da başarılı bir halka arz gerçekleştireceğimize inanıyorum. Limak Yatırım’da halka açılma oranı yüzde 35’e kadar çıkabilecek. Bunun arkasından örneğin çimento şirketlerimiz için de halka açılma planı yapabiliriz.”

İkinci kuşakla birarada

NİHAT Özdemir, ortaklıktan memnun olduklarını belirterek, Limak Yatırım’la ilgili toplantıda bulunan ikinci kuşak temsilcilerini şöyle tanıtttı: “Kızım Ebru Özdemir inşaat okudu, işe başladığında, ‘İnşaat sektörünü bırakmayalım’ dedi. Oğlum Batuhan Özdemir de inşaat okudu, şimdi enerji üretim ve dağıtım işlerimize bakıyor. Ortağım Sezai Bacaksız’ın oğlu Serhan Bacaksız, çimentoda bana yardım ediyor. Diğer oğlu Serdar Bacaksız ise Sabiha Gökçen Havalimanı ve yurtdışı projelerimizle ilgileniyor.”

Çimentoda Şanlıurfa’ya 100 milyon dolar daha yatırıyor

LİMAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Biz genelde büyüyen sektörlere girmeye özen gösteriyoruz. Çimento da bunlardan biri. Biz çimento sektörüne girdiğimizde Türkiye’deki toplam üretim 35 milyon tondu. Bugün 60 milyon tona çıkmış durumda. Çimento fabrikalarının elinde 1 gram fazla klinker yok. Biz Şanlıurfa’da 100 milyon dolarlık yatırım yapıyoruz. Çimento sektöründe her an yeni sürprizlerimiz olabilir. Ayrıca yurtdışında da adımlar atabiliriz” dedi.

Tren garlarında ihaleye gireceğiz

NİHAT Özdemir, hükümetin başta Ankara olmak üzere tren garlarını da yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkaracağını ifade ederek, “Ankara başta olmak üzere buralarda ciddi aday konumunda bulunacağız. Ankara olmazsa, Eskişehir’e odaklanacağız. Yani, bu işte varız” dedi.

Mey’i sattık ama meyve suyu işinde büyüyoruz

NİHAT Özdemir, Tekel’in alkollü içki bölümünü alıp, Mey İçki’ye dönüştürdükten sonra Texas Pasific Group’a sattıklarını anımsatarak, şöyle konuştu: “Limak, gıda sektöründe de büyümeye devam ediyor. Meyve suyunda 18 ülkeye ihracat yapıyoruz. Biri Adana’da iki fabrikamız var. Ayrıca devlet üretme çiftlikleriyle de ilgilenmeyi düşünüyoruz.”

Yedi otelimiz var

NİHAT Özdemir, turizmde de büyüdüklerini vurguladı ve şunları dile getirdi: “Türkiye’de şu anda 7 otelimiz var. KKTC’de de Magosa yakınlarında 4 yıl önce bir otel yatırımına başladık. 20 milyon dolar kadar harcama yaptık. Kaba inşaatı bitme aşamasına geldi. Ambargonun kalkmasını bekliyoruz.
KKTC’ye başka ülkelerden direkt uçuşlar başladığı an 70 milyon dolar daha yatırır, 1000 yataklı otelimizi açarız. ”

Soldan sağa: Limak Yatırım CEO’su Murat Dedeoğlu, Limak Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız, Limak Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Bacaksız, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız, Limak Yatırım Yönetim Kurulu Üyeleri Ebru Özdemir ve Limak Yatırım Yönetim Kurulu Üyeleri Üyesi Batuhan Özdemir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle