GeriEkonomi Libya'da Türk şirketleri de yağmalanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  84
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Libya'da Türk şirketleri de yağmalanıyor

Libya'da Türk şirketleri de yağmalanıyor
refid:17066824 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, yönetim karşıtı gösterilerin düzenlendiği Libya'da, Bingazi ve Derne kentlerindeki birkaç Türk firmasının şantiyelerinde ciddi bir talan ve yağmalamanın gerçekleştiğini bildirdi. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı'nın Libya'da yaşayan Türklerin tahliyesi için bu ülkeye iki uçak göndereceği bildirildi.Şirketlerin zararın milyonlarca doları bulduğu belirtildi.

   

TÜRKİYE, LİBYA'YA 2 UÇAK GÖNDERECEK

LİBYA HALKI İSYAN ETTİ / FOTO GALERİ  

Yönetim karşıtı gösterilerin yapıldığı ve  şu ana kadar 84 kişinin hayatını kaybettiği Libya'da çalışan Türk inşaat  işçilerinin yakınları, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla haber alabiliyor.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan günlük bir gazetenin sahibi Temel  Irmak, olayların yaşandığı El Bayda kentinde inşaatlarda çalışan çok sayıda  akrabasının olduğunu ve hayatlarından endişe ettiklerini söyledi.

Çok sayıda kişinin öldüğü kentteki yakınlarıyla sosyal paylaşık sitesi  “facebook” aracılığıyla haberleşebildiklerini belirten Irmak, “İnternet  üzerinden konuştuğum Murat Almaz isimli inşaat işçisi akrabam, çok zor durumda  olduklarını ve çalıştıkları inşaat şirketinin şantiyesinin basıldığını söyledi. O  bölgede yaklaşık 100 Türk çalışıyor ve bunların yarısına yakını Samsun'dan giden  akrabalarım. Görüştüğüm akrabalarım can güvenlikleri olmadığını ve ölü sayısının  yüzden fazla olduğunu söylüyor” dedi.


Bu arada, Irmak ile uydu aracılığıyla internetten konuşan Almaz, “Akşam  bizim şantiyeyi bastılar. Arabaları, bilgisayarları topladılar. İnternet kesik,  sadece şirketin uydu telefonu bağlantısı üzerinden iletişim kurabiliyoruz.  Konsolosluğu arayamıyoruz” bilgisini aktardı.

Dışişleri Bakanlığının, Libya'daki Türklerin Türkiye'ye intikali için  çalışma başlattığı bildirilmişti.

Çeşitli temaslarda bulunmak için Brüksel'e gelen Bakan Çağlayan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Libya'da faaliyet gösteren Özaltın, Mesa, Sistem ve Arsel firmalarının şantiyelerinde yağma olduğunu, bu konuda dünden beri Libya ile yoğun temas içinde bulunduğunu söyledi. 

“Oradaki hem Türk çalışanların hem firmalarımızın can ve mal güvenliğinin korunması noktasında Libya'nın Ankara Büyükelçisi ile uzun bir görüşme yaptım” diyen Çağlayan, şöyle devam etti:

“Trablus'da hiçbir sorun yok, günlük yaşam devam ediyor ancak Bingazi'deki eylemlerde firmalarımızın şantiyelerinde hem yağmalama hem talan olmuş. Vatandaşlarımızın büyük bir kısmı Bingazi'deki Libyalı dostlarının evlerine sığınmış, bir kısmı da güvenlikli alanlara geçmişler. Büyükelçiyle dün akşam yaptığımız görüşmelerde dönmek isteyenlerin bir an önce tahliyesinin yapılması gerektiğini konuştuk. Zaten Bingazi'ye THY'nin tarifeli seferleri var. THY ile Dışişleri mensupları görüşüyorlar. Tahliyeler bugün itibarıyla başlamış olabilir, başlayacak.”

Bu olayların tamamını Libya'ya mal etmenin doğru olmayacağını ifade eden Çağlayan, “Ümidimiz karmaşanın bir an önce bitip normal yaşama dönülmesi, buradaki firmalarımızın, vatandaşlarımızın, can ve mal güvenliklerinin sağlanmasıdır” dedi. Tahliye konusunda aşırı bir panik olmadığını belirten Çağlayan, isteyenlerin Türkiye'ye döneceği şekilde bir çalışmayı arkadaşlarının yürüttüğünü yineledi

 MESA DA AÇIKLADI

Bölgedeki etkin firmalardan MESA Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ahmet Can Aynagöz yaptığı yazılı açıklamada durumu şu şekilde açıkladı:

 

"18 Şubat Cuma günü saat 16.30 sıralarında, Derne Ömer Muhtar Üniversitesi inşasını yürüten Derne şantiyemiz, bir grup Libyalı göstericinin saldırısına uğramıştır. Göstericilerin ilk hedefi ofis binamız olmuştur. Ofis binasını yağmalayan göstericiler bir süre sonra gitmişlerdir. Ancak saat 20.00 sıralarında tekrar gelen daha kalabalık bir gösterici grubu, Derne şantiyemize ikinci saldırıyı gerçekleştirmişlerdir. Grubun bu seferki hedefi tüm şantiye olmuştur. Şantiye önce yağmalanmış, ardından yakılmıştır"


Yorumları Göster
Yorumları Gizle