GeriEkonomi Libya'da 27 milyar dolarlık iş var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Libya'da 27 milyar dolarlık iş var

Müteahhitler Birliği Başkanı Eren, Libya'da üstlenilen işin 27 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, bugün Devlet Bakanı Zafer Çağlayan başkanlığında gerçekleştirilen “Libya Değerlendirme Toplantısı”nın basına kapalı bölümünü değerlendirdi ve Libya pazarına yönelik sorularını yanıtladı.

Toplantının basına kapalı bölümünde Libya'daki olayları değerlendirdiklerini ifade eden Eren, Libya'da şu anda devam eden 15,5 milyar dolara yakın iş bulunduğunu, toplamda üstlenilen işin ise 27 milyar dolar civarında olduğunu belirtti. Eren, Libya'nın kendileri için çok önemli bir pazar olduğuna dikkat çekerek, “Orada 25 bine yakın Türk vatandaşı çalışıyor. Sadece kendi vatandaşlarımız değil, uzak doğulu yabancı işçileri de çalıştırıyoruz. Dolayısıyla sorumluluğumuz, insanlarımızın güvenliği açısından önemli” dedi.

“OLAYLARIN SÜKUNETLE DEVLET TARAFINDAN TAKİP EDİLDİĞİNİ GÖRDÜK”

Toplantının basına kapalı kısmında firma sahiplerinin özellikle Doğu Libya'da, Mısır sınırına yakın Bingazi, Tobruk ve Derne'de yaşanan olayları anlattığını kaydeden Eren, şöyle devam etti:

“Oradaki şantiyelere bazı tecavüzler yaşandı. Şantiye binaları, yemekhaneler yakıldı, depoları talan edildi, bir kısım araçlarımız çalındı. Ama sevindirici olan hiçbir Türk vatandaşının burnunun bile kanamamış olması. Şantiyelere gelen insanlar hırsızlık amacıyla geliyorlar, yakıp yıkıyorlar, çalıyorlar. Bu tip olayların içine biraz anarşi ruhu da hakim oluyor.

Ama biz bugün sükunetle konunun devletimiz tarafından takip edildiğini gördük. Bingazi Havaalanında birikmiş olan 1500, 2 bine yakın vatandaşımızın Türkiye'ye getirilmesi için uçakların hazırlandığını hatta belki denizyolu veya Mısır üzerinden karayoluyla bile ulaşımların sağlanmasıyla ilgili çalışmaların yapıldığını dinledik.”

Eren, Libya'da iş yapan Türk firmalarının vardığı kararın Libya pazarının kendileri için çok önemli olması ama en önemlisinin oradaki vatandaşların can güvenliği olduğunu söyledi. Eren, şunları kaydetti:

“İnşallah vatandaşlarımızla ilgili herhangi bir kötü olay yaşanmadan, oradaki vatandaşlarımızı devletin desteği ile Türkiye'ye getirmeyi başarırız. Ben, oradaki 25 bin vatandaştan bahsetmiyorum. Bingazi'de beklemekte olan ve Türkiye'ye dönmek isteyenlerden bahsediyorum. Bunlar kimlerdir? Şantiyeleri yakıldığı için firmalarımızın yatıracak yer bulmakta zorlandıkları, karınlarını doyuracak yemekhaneleri olmayan şantiyelerdeki işçilerimizdir. Yoksa Libya'nın daha geniş alanındaki şantiyelerin bir kısmında çalışmalar bile devam ediyor şu anda.

Şu anda 14 tane şantiyemizde tahrip ve hırsızlık olayları yaşandı. Bingazi, Derne ve Tobruk'ta yaklaşık 2 bin 500, 3 bin insanımızın çalıştığı tahmin ediliyor. Bunların bir kısmı Türkiye'ye döndüler zaten.”

“LİBYA'DAKİ OLAYLAR, TÜRKLERE YÖNELİK DEĞİL”

Eren, “Türk firmaları Libya'dan çekilmeyi düşünüyor mu” şeklindeki soru üzerine de, “İnşallah, böyle bir durum olmayacağını ümit ediyoruz. Çünkü Libya hem petrol imkanları, hem şimdiye kadar bizlerle kurulmuş ilişkiler itibariyle, hem ihracat açısından, hem de müteahhitlik açısından bizim için önemli bir pazardır. Olayların da bizlere yönelik olaylar olmadığını görüyoruz. Hiçbir vatandaşımızı dövmeye bile kalkmıyorlar gelen eylemciler. Ben yönetimin kısa zamanda orada sükuneti sağlayacağını ümit ediyorum” yanıtını verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle