GeriEkonomi Libya’daki Türk müteahhitlerin 400 milyon dolarlık hakedişleri ödenecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Libya’daki Türk müteahhitlerin 400 milyon dolarlık hakedişleri ödenecek

Libya’daki Türk müteahhitlerin 400 milyon dolarlık hakedişleri ödenecek
refid:19772725 ilişkili resim dosyası

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk müteahhitlerin dört gözle beklediği hakediş ödemelerine başlanacağı müjdesini verdi. Çağlayan, “İlk etapta Libya Sayıştayı’ndan geçmiş 400 milyon dolarlık hakediş ödemesi yapılacak. Bölgedeki tüm Türk firmalarının hak ve hukuku sonuna kadar korunacak” dedi.

ARAP Baharı’nın ardından değişim rüzgarlarının estiği Kuzey Afrika ülkelerine yönelik gerçekleştirdiği ziyaretleri tamamlayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk müteahhitlerin dört gözle beklediği hakediş ödemelerinin müjdesini verdi. Çağlayan, “İlk etapta Türk müteahhitlerinin Libya Sayıştayı ‘Rekabe’den geçmiş 400 milyon dolarlık hak ediş ödemesi yapılacak. Bölgedeki tüm Türk firmaların hak ve hukuku sonuna kadar korunacak” dedi.

Tunus ve Libya’yı kapsayan Kuzey Afrika gezisinden dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zafer Çağlayan, temasları sırasında Libya Başbakan Yardımcısı Dr. Mustafa Safa Ebu Sakur ile yaptıkları görüşmeye istinaden Libya’da işi olan Türk müteahhit firmalara müjde verdi. Çağlayan, “Şu anda 215 milyon doları Rekabe’den geçmiş, onaylanmış, 185 milyon dolarlık incelemedeki hakedişlerin toplamı 400 milyon dolar. Şimdi bu toplamda 400 milyon dolara ulaşan hakediş ödemelerine başlanacak” dedi.

Ödemede öncelik sırası

Şubat ayının ikinci haftasında Ankara’da Libya Başbakan Yardımcısı Ebu Sakur ile yeniden bir araya geleceklerini belirten Çağlayan şöyle konuştu: “Taahhüde başlanmış işlerle ilgili olarak da Başbakan Yardımcısı ile görüştük. Bu sabah itibariyle yapılan işlerin hepsini incelemeye alıyorlar. Bunların öncelik sıralarını belirliyorlar. Hiçbir firmamızın hak ve hukukuna zarar gelmeyecek. Eğer öncelik sıralamasında bir işin yapılması onların bütçelerine, ödemelerine elverişli değil ise, onun karşılığında bir başka proje o firmaya verilerek, bir geçiş sağlanabilecek. Alt ve üst yapı için çok ciddi kaynak aktaracaklar. Libya’nın bu çalışmalara ihtiyacı var. Limanlar konusunda arkadaşlarımız çalışacak. Bir ekip oluşturuyoruz, Libya bakanlıkları ile birlikte firmalarımızın gördükleri zarar tespitlerine başlayacağız.”

Libya’daki yeni hükümetin Arap-Türk Bankası ile ilgili olarak sermaye artırımı konusunda da mutabakata vardıklarını söyleyen Bakan Çağlayan şöyle konuştu: “Bankanın sermayesi ilk etapta, 240 milyon liradan 690 milyon liraya çıkarılacak. Bunu orta vadede 1 milyar liraya çıkarılmasını istiyoruz. Bu konuda, Hazine Müsteşarımızla ve Libya Merkez Bankası Başkanı bir araya gelecekler. Ortaklığın yarı yarıya eşit oranda olması konusunda görüşümüzü belirttik. Ziraat ve İş Bankası şu anda ortak. Ama hakim ortak Libya tarafı. Banka, TMSF’nin yönetiminde olmasına rağmen, geçen yıl 48 milyon lira kâr etti. Bu, gerek teminat mektuplarında gerekse kredi işlemlerinde Libya ile ilişkilerimize önemli bir ivme kazandıracak. Bankanın şu anda yüzde 65’i Libya, yüzde 35’i de bizim iki bankanın hakimiyetinde. Bunun eşit oranlara çıkarılmasını istiyoruz.”

Her bölgenin avantajlı sektörüne teşvik

EKONOMİ bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sistemi konusunda da son noktaya gelindiğini belirterek, duyurusunun şubat ayının ikinci haftasında yapılacağını açıkladı. Çağlayan, yeni teşvik sistemiyle ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Yüksek teknoloji ve yüksek katma değer olmazsa olmazımız. Çünkü, ‘artık hamallık yapmayalım’ dedik. Bölgesel teşvikler anlamında geri kalmış bölgelerimizi zıplatacak bir hazırlık içindeyiz. İş gücü maliyetlerinin ciddi anlamda düşecek hazırlıklar yapıyoruz. Bu hazırlıklar da gerek vergi gerekse sosyal güvenlik alanında olacak. Stratejik yatırımlar ilk defa gündeme geliyor. Bu cari açığın kulağını bükecek bir teşvik sistemi olacak. Türkiye’de üretilmeyen ürünleri direkt stratejik yatırımlar başlığı altında ele alıyoruz. Sektörel çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Artık her ile her konuda teşvik vermeyeceğiz. Her bölgenin avantajlı sektörlerini tespit ettik. Teşviği bu alanlarda faaliyet gösterecekler alacak. Ayrıca teşvik sisteminin yanı sıra bir istihdam mekanizmasının da çalışmasını yapacağız. Teşvikler, bölge ve sektörel farklılıklara göre verileceği gibi ara eleman konusu da paketinde yeralacak.”

Erbil Gaziantep uçuşları başlıyor

IRAK konusunda da bir dizi temaslarda bulunduğunu söyleyen Ekonomi Bakanı Çağlayan, Erbil-Gaziantep arası uçuşlara başlanacağını açıkladı. Çağlayan “Geçen Erbile’e yaptığım ziyarette, Gaziantepliler’in Erbil’e uçuş istediklerini gördük. Biz de Irak Ulaştırma Bakanı ile görüştük. Bu talebimizi olumlu karşıladılar. Haftanın 4 günü Gaziantep’ten Erbil’e haftanın 3 günü de Urfa’dan Erbil’e Türk Havayolları seferlerini başlatacağız” dedi.

Dardanel orkinos avı için dönüyor

DARDANEL Yönetim Kurulu Üyesi Esra Türkyılmaz, Libya’da yaptıkları görüşmelerden olumlu sonuçlar aldıklarını belirterek, “İç savaş nedeniyle İzmir’de bekleyen iki Libya bandıralı gemimiz, yeniden orkinos avcılığına başlıyor. Libya’nın 500 tonluk av kotasının 200 tonunu biz gerçekleştirmek istiyoruz. Yılda 12 milyon dolarlık bir hacim oluşturuyor. Bunun için gerekli olan izinleri almaya çalışıyoruz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle