Libya’da sözleşmeler canlanacak, yarım hastaneler bitecek

Erkan ÇELEBİ
25.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, devrimin ardından Libya kapısının Türk işadamlarına yeniden aralandığını açıkladı.

Türk müteahhitlerinin Libya’da yarım kalan yatırımlarında önceliğin sağlık alanında olacağını belirten Çağlayan, “Türk şirketleri işe Libya’da toplam değeri 500 milyon dolar olan yarım kalan 20 hastahanenin tamamlanmasıyla başlayacak. Libya’da yarım kalmış Türk yatırımı kalmayacak” dedi. Çağlayan, Türkiye-Libya İş Forumu’nda şunları dile getirdi: “Hastane inşaatlarının bir kısmı, yüzde 99 tamamlanmış bir kısmı da daha yeni başlamış durumda. Libya Sağlık Bakanı Fatma el Hamruş’la yaptığımız görüşmeler sırasında bizden acil olarak yarım kalmış hastane yatırımlarının tamamlanmasını istedi. Artık hastalarını kendi ülkelerinde tedavi etmek istiyorlar. Biz de bu taleplerine ‘tamam’ dedik.”
Eximbank’tan destek
Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdulcelil’le de görüşen Çağlayan, Eximbank’ın Türkiye ile iş yapan yurt dışındaki kuruluşlara kullandırılmak amacıyla 2 milyar dolarlık bir kredi kaynağı oluşturduğuna değindi. Çağlayan, “Bu kredinin 500 milyon doları Tunus’ta, 250 milyon doları da Libya’da kullandırılacak. Kalan miktar ise başka ülkelere ayrılacak. 10 yıl vadeli bu kredi Türkiye tarihinde bir ilk. Biz bunu daha önce yapsaydık, makine ve techizat ihracatında daha iyi yol almış olurduk” diye konuştu. Libya Ekonomi Bakanı Ahmet El Kaşli de, “İlişkilerimiz kesintisiz sürecek. Bu nedenle, karşılıklı daha önceki kontratlara saygılı olunması gerekiyor. Eskiden yapılan anlaşmalar geçerli” dedi.

Dondurulan varlıkları serbest bırakıldı

LİBYA Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdulcelil’le görüşen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’de Libya’ya ait 1.5 milyar dolarlık dondurulmuş varlığın serbest bırakıldığını söyledi. Çağlayan, bu rakama Libya’nın ortak olduğu Türk Arap Bankası’nda bulunan meblağın da dahil olduğunu belirtti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı