Lalapaşa'ya 166.5 milyon dolar

AA
10.10.2005 - 16:02 | Son Güncelleme:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Lalapaşa Çimento Fabrikası'nın satışı için düzenlediği ihalenin açık artırmasında en yüksek teklifi 166.5 milyon dolar ile Çimentaş verdi.

Sepetçiler Kasrı'ndaki ihalede, toplam 433 milyon dolar muhammen bedele sahip 9 çimento fabrikasından ilki olan 61 milyon dolar muhammen bedelli Lalapaşa Çimento satışa çıkarıldı.

AÇIK ARTIRMAYA 131 MİLYON DOLARLA BAŞLANDI

Lalapaşa Çimento için kapalı zarfla verilen teklifler alındı. İhale için idari belgelerini teslim eden 18 kuruluş içinde en yüksek teklif 131 milyon dolarla Set Çimento'dan geldi. Set Çimento ile diğer en yüksek teklifleri veren Çimentaş, Tracia Çimento, Uni Çimento, Akçansa'dan oluşan 5 şirket açık artırma bölümüne katılmaya hak kazandı. ABD Doları cinsinden 250 bin dolarlık artırımlarla yapılan açık artırmada, fiyat hızla yükseldi.

Bu arada Akçansa temsilcileri, ihale sürerken aldıkları 5 dakikalık molanın ardından artırımlara katılmadılar. Açık artırmada son olarak, Çimentaş'ın temsilcilerinin sunduğu 166.5 milyon dolarlık teklifin üzerine çıkan olmadı. Açık artırmasında en yüksek teklifi 166.5 milyon dolarla Çimentaş İzmir Çim. Fab. T.A.Ş. verdi. Bu teklif, 61 milyon dolarlık muhammen bedelin 105 milyon 500 bin dolar fazlasını oluşturdu. İhalede oluşan en yüksek teklif, Fon kurulunun onayına sunulacak.

ÇİMENTAŞ: FİYAT, BEKLENENİN BİRAZ ÜZERİNDE
Çimentaş Topluluğu'nun Grup Genel İlişkiler Koordinatörü Mustafa Güçlü, fiyatın beklenenin biraz üzerinde olduğunu, ancak makroekonomik şartlar ve ihaleye ilginin fiyatı bu seviyelere çektiğini söyledi.  Güçlü, sonucun Türkiye'de son dönemlerdeki olumlu gelişmelerin ihaleye yansımasının bir örneği olduğunu belirtti. 50 yıllık bir geçmişi olan İzmir merkezli Çimentaş'ın Kars Çimento Fabrikası ve hazır beton tesislerine sahip olduğunu ifade eden Güçlü, kuruluşun 2001 yılında kriz sırasında İtalyan Cementir Grubu tarafından satın alındığını ve Cementir'in hakim hissedar olduğunu anlattı.


“CİRONUN 5 KATI BİR BEDEL ÖDENDİ”

İhalede en yüksek teklifi veren 5 kuruluş arasında yer alan ve açık artırmaya katılan Akçansa Çimento'nun bağlı olduğu Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Erhan Kamışlı da sorular üzerine, ihalede verilen arada işin ekonomisini konuştuklarını belirterek, “Ekonomisi pek tutmuyor. Cironun 5 katı bir bedel ödendi burada. Bir şirketin cirosunun 5 katı anormal bir rakam. Hiçbir işte yok böyle bir şey” dedi. Kamışlı, Akçansa Çimento olarak maksimum 156 milyon dolara kadar geldiklerini, bunun zorladıkları bir rakam olduğunu söyledi.

İTALYANLAR'IN İLGİSİ

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Başkanı ve Set Group Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili de, “Çok yüksek bir fiyat. Bugüne kadar böyle bir fiyatın sadece Türkiye'de değil yurt dışında dahi verildiğini zannetmiyorum. Bu fabrikanın kapasitesi 577 bin ton klinker. Siz bu parayla 2 milyon ton klinkerlik yepyeni bir fabrika kurarsınız. Verilen parayla bunun 4 katı büyüklüğünde bir tesis kurarsınız” dedi. İhaleyi İtalyan firmasının aldığını hatırlatan İğnebekçili, ”İkinci de İtalyan, üçüncü olarak biz de yine İtalyanız” dedi.

İHALEYE KATILAN ŞİRKETLER

İhaleye, daha önce idari belgelerini teslim eden Çimentaş İzmir Çim. Fab. T.A.Ş, Sanko Paz. İth. İhr. A.Ş, Limak Mad. Yapı Çim. San. ve Tic. A.Ş, Oci Çimento A.Ş, Batıçim Batı Anadolu Çimento San. A.Ş, Kiler Alışveriş Hizm. Gıda San ve Tic A.Ş, Birçim Çim. ve Mad. San ve Tic A.Ş, Uni Çim. Mad. San. Tic. Ltd. Şti, Maktaş Mak. ve Elektrik Tic. A.Ş, Tümad Mad. San. ve Tic A.Ş, Akçansa Çim. San ve Tic A.Ş, Tracia Çim. San ve Tic. Ltd. Şti, Modern Çimento San ve Tic. A.Ş, Agretaş Agrega İnş. San. ve Tic. A.Ş, Set Çimento San Tic A.Ş, Erko Mühendislik İnş. Tur. ve Tic. A.Ş, Edirne Girişim Madencilik San. ve Tic. A.Ş. ile Türkerler İnş. Tur. Mad. A.Ş'den oluşan 18 şirket katıldı.
 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı