Lagarde önce tanık sonra sanık

Arzu Çakır MORİN / PARİS
28.08.2014 - 01:11 | Son Güncelleme:

Lagarde önce tanık sonra sanıkUluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Fransa Maliye Bakanı olduğu dönemde “görevini ihmal ettiği” suçlamasıyla Fransa’da resmi soruşturmaya alındı.

Tapie davasında önceki gün “yardımcı tanık” olarak ifadesine başvurulan Lagarde dün soruşturulmaya başlandı. Lagarde, soruşturma sonuçlanıncaya kadar IMF’deki görevine devam edeceğini açıkladı.
Sarkozy döneminin önemli yolsuzluklarından sayılan “Tapie ve Adidas Skandalı”nda, Credit Lyonnais Bankası, Adidas firmasının yeniden satış işleminde patronu Bernard Tapie’ye zarar ettirmiş, Tapie de 400 milyon Euro’luk zararının, o zaman bankada hissesi bulunan devlet tarafından karşılanmasını istemişti. Ekonomi Bakanı olan Lagarde, sorunun çözümü için 2008’de, bakanlık bünyesinde özel bir Tahkim Komisyonu kurarak davayı ele almış ve Hazine’den 400 milyon Euro ödenmesini kararlaştırmıştı.

‘GÖREVİ İHMAL’ SUÇU

Olayın ortaya çıkmasının ardından Lagarde’ın yanısıra, komisyonda yer alan 4 kişi hakkında “örgütlü dolandırıcılık” iddiasıyla soruşturma açılmış, Lagarde soruşturma kapsamında 4 kez, 15 saate varan sürelerle ifade vermişti. Uzun süredir devam eden dosya üzerindeki incelemesini tamamlayan soruşturma hakimleri, Lagarde hakkında “görevi ihmal” suçundan soruşturma açılmasına karar verdi.
Lagarde “istifa etmeyeceğini ve adil olmayan soruşturma kararına” itiraz edeceğini açıkladı. IMF yönetimi Lagarde’a destek veriyor. Bir önceki Fransız IMF başkanı Dominique Strauss Kahn ise hakkında patlak veren seks skandalının ardından istifa etmişti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı