Ladin'in ‘Kadı’sı vergi ile yakayı ele verdi

Çiğdem TOKER-Kadir ERCAN / ANKARA
24.11.2001 - 01:52 | Son Güncelleme:

Usame bin Ladin'le bağlantısı olduğu iddia edilen Yasin Abdullah Azizuddin El Kadı, Türkiye'deki şirketlerinde 3 trilyon liralık vergi kaçağıyla da yakayı ele verdi. Maliye, El Kadı'nın Karavan Dış Ticaret ile Ella Film şirketlerini kıskaca aldı.

Usame Bin Ladin'in Türkiye'deki ‘kasası’ olduğu iddia edilen Yasin Abdullah Azizuddin El Kadı'nın ortak olduğu şirketlerdeki hisselerine ‘ihtiyati haciz’ konulması talebi, Maliye müfettişlerinden geldi.

İhtiyati haciz talebi, Karavan Dış Ticaret ve Ella Film Prodüksiyon Limited şirketlerinde, yaklaşık 3 trilyon liralık ‘vergi kaybına’ yol açıldığı tesbiti üzerine yapıldı.

Maliye müfettişlerinin İstanbul'da iki şirket üzerinde yaptığı ‘ön inceleme’ sonucunda; Gelir, Kurumlar, Katma Değer Vergisi ile muhtasarda 3 trilyon liralık vergi kaybına yol açtığı belirlendi. Müfettişler önceki gün, vergi alacağının karşılanması amacıyla; El Kadı'nın bu şirketlerdeki hisselerine ‘ihtiyati haciz ve ihtiyati tahakkuk’ konulmasını istedi.

MECİDİYEKÖY VERGİ DAİRESİ

Talep, şirketlerin bağlı bulunduğu Mecidiyeköy Vergi Dairesi'ne bildirildi. Mecidiyeköy Vergi Dairesi ihtiyati haciz kararını; bankalara ve tapu dairelerine gönderecek. Yetkililer, bu kararın ulaştığı bankalarda ve tapu müdürlüklerinde, hesabı olması halinde, El Kadı'nın banka hesaplarının dondurulacağını, varsa gayrımenkullerine ilişkin muhtemel bir devir, alım-satım gibi işlemlerin kısıtlanacağını bildirdiler.

İhtiyati haciz kararının, ön tedbir niteliğinde olduğunu hatırlatan yetkililer, bundan sonraki aşamanın ‘detaylı vergi incelemesi’ olduğunu bildirdi. İncelemeye ilişkin dönemin, 1996 yılından başlaması nedeniyle, konulan tedbirlerin kesinleşmesi ve vergi cezalarının netleşmesinin uzun sürebileceği belirtiliyor.

Yetkililer, ‘‘11 Eylül olayları olmadan önce bu şirketlerin vergi borçları 3 trilyon liraya ulaşmadan saptanamaz mıydı?’’ sorusuna, ‘‘Maliye inceleme elemanları, bütün mükellflerin ancak yüzde 2'sini inceleyebiliyor’’ yanıtını verdi.

Usame Bin Ladin'le bağlantısı olduğu iddia edilen şirketlerin durumu, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Maliye Bakanı Sümer Oral'ın Salı akşamı, Adalet Bakanlığı'nda yaptığı toplantıda gündeme geldi.

Avukatı: El Kadı Arabistan'da yaşıyor

El Kadı'nın avukatı Aydın Coşar Hürriyet'e, ‘‘Yasin El-Kadı'nın, Usame Bin Ladin'le hiç bir bağlantısı yok. Mallarına tedbir konulduğuna dair henüz bize bir tebligat yapılmadı. Eğer tedbir konulduysa hemen karşı dava açarız. El-Kadı kaçmadı. Şu anda Arabistan'da yaşıyor. El-Kadı'nın tüm ticari ilişkileri şeffaf, buyursunlar incelesinler’’ diye konuştu. Avukat Coşar, Karavan Şirketi'nin, her türlü dış ticaret işlemi yaptığını söyleyerek şirket kayıtlarında bugüne kadar inceleme olmadığını söyledi.

El-Kadı'nın dünyanın pek çok ülkesinde şirketleri olduğunu belirten Coşar, şöyle dedi: ‘‘İngiltere ve ABD de, El Kadı'nın Usame Bin Ladin'le ilişkisi olduğu ihtimaline binaen kendi ülkelerinde, El-Kadı'nın mallarına ihtiyati tedbir kararı koydular. İngiltere'de dava açıldı. ABD dava hazırlıkları var. İngiltere'de Bin Ladin'le ilişkisi tesbit edilmedi’’


Kadı ve Saraç'ın ilk şirketi Ella Film


ABD'nin Usame Bin Ladin ve El Kaide ile ilişkilerinden dolayı şüpheliler listesine aldığı Yasin Abdullah A. Kadı'nın Türkiye'deki ilk ortaklığı 1993'te kurulan Ella Film Prodüksiyon Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi oldu. Bu şirkette Kadı'nın Türk ortağı ise Mehmet Fatih Saraç. Şirket, İstanbul Ticaret Odası (İTO)'na 296078 sicil numarası ile 16 Şubat 1993'te kaydedildi. El Kadı ile Mehmet Fatih Saraç'ın Caravan Dış Ticaret ve İnşaat Limited Şirketi'ndeki ortaklıkları ise Ticaret Sicili'ne 12 Nisan 1995'te girdi. Yasin Abdullah A. Kadı BİM'in ortakları arasında da yer aldı.

El Kadı'nın Türk ortağı Mehmet Fatih Saraç ise BİM'in ana ortağı Abdülaziz Zapsu ile Ahsen Plastik Kağıtçılık ve Temizlik Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Nimet Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nde ortak görünüyor. BİM'in diğer ana ortağı Mustafa Latif Topbaş da Kadı ve Saraç'ın ortak olduğu bu şirketlerde yönetim kurulu üyesi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı