Ladik Çimento Akçansa'nın

Hürriyet Haber
13.10.2005 - 15:48 | Son Güncelleme:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Ladik Çimento Fabrikası'nın ihalesinde en yüksek teklifi 140 milyon 250 bin dolarla dolarla Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşu Akçansa verdi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan Ladik Çimento Fabrikası'nın satışı için ihale düzenledi

AÇIK ARTIRMA 125.5 MİLYON DOLARLA BAŞLADI

İhalede, 60 milyon dolar muhammen bedelli çimento fabrikası için kapalı zarfla verilen teklifler açıldı. İhale için idari belgelerini teslim eden kuruluşlardan en yüksek teklif 125 milyon 500 bin dolarla Akçansa'dan geldi.

Akçansa ile diğer yüksek teklifleri veren Çimsa, Türkerler İnşaat, Aşkale Çimento ve Çimentaş'tan oluşan 5 şirket açık artırmaya katılmaya hak kazandı. ABD doları cinsinden yapılan açık artırmada, teklif aralıkları 250 bin dolar oldu.

Açık artırmasında en yüksek teklifi, 140 milyon 250 bin dolar ile Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşu Akçansa verdi. Akçansa'nın 140 milyon 250 bin dolarlık teklifi, 60 milyon dolarlık muhammen bedelin 2.3 katını oluşturdu. Akçansa'nın yüzde 79.4 hissesine Sabancı Holding ve HeidelbergCement grubu eşit oranda sahip bulunuyor. Şirketin kalan yüzde 20.6'lık hissesini ise halka açık hisseler oluşturuyor.

İHALEYE KATILAN ŞİRKETLER

Sepetçiler Kasrı'nda yapılan ihalede, 60 milyon dolar muhammen bedelli fabrika satışa çıkarıldı. İhaleye, belgelerini teslim eden 15 şirket katıldı.  Bu şirketler, “Özkar İnş. San ve Tic. A.Ş., Çimentaş İzmir Çim. Fab. T.A.Ş., Çimko Çim. ve Beton San Tic. A.Ş., BÇG Çimento İnş. San ve Tic. A.Ş., Limak Mad. Yapı Çim. San ve Tic. A.Ş., Maktaş Mak. ve Elektrik Tic. A.Ş., Isısan Isı San ve Tic A.Ş., Tümad Mad. San ve Tic A.Ş., Şampiyon Mad. Tur. San ve Tic. A.Ş., Çimsa Çim. San ve Tic A.Ş., Akçansa Çim. San ve Tic A.Ş., Yibitaş Lafarge Orta Anadolu Çim. San. ve Tic. A.Ş., Aşkale Çimento San T.A.Ş., Set Çimento San Tic A.Ş., Türkerler İnş. Tur. Mad. A.Ş.” olarak sıralandı.

Belgelerindeki eksiklikler nedeniyle Koçsa Çim. San ve Tic. A.Ş., ihaleye alınmadı.

Ladik Çimento Akçansanın

KAMIŞLI: İLK DEFA KARADENİZ'DE CİDDİ BİR YATIRIMIMIZ OLACAK

Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Erhan Kamışlı, Ladik Çimento Fabrikası'nı, ortakları HeidelbergCement ile dünya ve Sabancı standartlarında bir fabrika haline getireceklerini söyledi. Kamışlı, 140 milyon 250 bin dolarlık fiyat konusunda şu anda yorum yapmanın bir anlamı olmadığını ifade etti.  Kamışlı, “İlk defa Karadeniz'de ciddi bir yatırımımız olacak. Buraya önemli yatırımlar yapacağız. Ortağımızla çok iyi hale getireceğimize inanıyorum” dedi.
Yabancı ortakları HeidelbergCement'in, Afrika, Çin, ABD, Avrupa ve Asya'da çok kuvvetli bir çimento şirketi olduğunu bildiren Kamışlı, böyle bir ortakla olmaktan gurur duyduklarını ifade etti.

Kamışlı, bir basın mensubunun “Fiyatların bu kadar yüksek verilmesinde küçük oyuncuların sektöre girmesinin istenmediği yorumları var. Bu sektörde kartelleşme riskini doğurmaz mı?” şeklindeki sorusuna, “Türkiye gibi bu kadar çok oyuncunun olduğu bir yerde öyle bir şeyin olması mümkün değil. Dünyada bu kadar oyuncunun olduğu bir çimento pazarı yok” karşılığını verdi.

SABANCI, İHALELERDE BAŞARI KRİTERİNİ YAKALADI

Sabancı Grubu şirketlerinden Çimsa 175.5 milyon dolarla Standart Çimento Fabrikası için, Akçansa da 140 milyon 250 bin dolarla Ladik Çimento Fabrikası için en yüksek teklifi verdi. Grubun iki fabrikaya verdiği teklif toplamı 315 milyon 750 bin dolar olarak gerçekleşti.

Bugüne kadar yapılan 4 ihaleden 2'sini alan Sabancı Grubu, kalan 5 çimento fabrikasından Gaziantep, Şanlıurfa ve Ergani'nin ihalelerine de katılacak. Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Erhan Kamışlı, AA'ya yaptığı açıklamada, “Kaçını alırsanız başarılı sayacaksınız kendinizi?” sorusuna, “İki tane alırsak başarılı oluruz diye düşünüyoruz” karşılığını vermişti. Samsun'un Ladik ilçesinde bulunan Ladik Çimento Fabrikası, yıllık 577 bin 500 ton klinker ve 1 milyon 161 bin 600 ton çimento üretim kapasitesine sahip bulunuyor.

GAZİANTEP ÇİMENTO FABRİKASI'NI YARIN SATIŞA ÇIKARACAK

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan 47 milyon dolar muhammen bedele sahip Gaziantep Çimento Fabrikası'nı yarın satışa çıkaracak.  Sepetçiler Kasrı'nda yapılacak olan ihale için 14 şirket, idari belgelerini teslim etti. İhaleye katılmaları beklenen şirketler şunlar: "Çimentaş İzmir Çim. Fab. T.A.Ş, Çimka Çimento San. Tic. A.Ş, Oci Çimento A.Ş, Sanko Paz. İth. İhr. A.Ş, Çimko Çim. ve Beton San. Tic. A.Ş, K-L Çimento Yat. Mad. San. ve Tic. A.Ş, Limak Mad. Yapı Çim. San. ve Tic. A.Ş, Birçim Çim. ve Mad. San. ve Tic. A.Ş, Kadoğlu Petrolcülük Taş. Tic. San. İth. İhr. A.Ş, Tümad Mad. San. ve Tic A.Ş, Çimsa Çim. San. ve Tic A.Ş, Aşkale Çimento San. T.A.Ş, Set Çimento San. Tic. A.Ş, Heidelberg Çim. San. ve Tic. A.Ş.”

4 İHALEDE 9 FABRİKANIN TOPLAM MUHAMMEN BEDELİ AŞILDI

Toplam 433 milyon dolar muhammen bedele sahip 9 çimento fabrikasının satış sürecinde, bugüne kadar ihaleye çıkan Lalapaşa, Standart, Bartın ve Ladik çimento fabrikaları için toplam 530 milyon 250 bin dolarlık teklif alındı.
Ladik Çimento için TMSF'nin bugün düzenlediği ihalede gelen 140 milyon 250 bin dolarlık teklif ile 9 çimento fabrikası için belirlenen toplam muhammen bedel de aşılmış oldu.

Bugüne kadar 4 fabrika için alınan 530 milyon 250 bin dolarlık teklif ile birlikte, bundan sonra düzenlenecek 5 ihalede fabrikaların muhammen bedelleri kadar teklif gelmesi halinde bile 750 milyon dolar aşılmış olacak.

Çimento fabrikalarının satış sürecinde, Şanlıurfa Çimento Fabrikası 17 Ekim'de, Ergani Çimento Fabrikası 18 Ekim'de, Van Çimento Fabrikası 19 Ekim'de ve Trabzon Çimento Fabrikası 20 Ekim'de ihaleye çıkarılacak.
Şanlıurfa Çimento 56 milyon dolar, Ergani Çimento 53 milyon dolar, Van Çimento 22 milyon dolar, Trabzon Çimento da 50 milyon dolar muhammen bedelle satışa sunulacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı