GeriEkonomi Lacoste, Türkiye’de müşteri nabzı yokluyor: Bu saat tutar mı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lacoste, Türkiye’de müşteri nabzı yokluyor: Bu saat tutar mı

Lacoste, Türkiye’de müşteri nabzı yokluyor: Bu saat tutar mı
refid:4886422 ilişkili resim dosyası

Günsal Saat, Türkiye’yi Lacoste marka saatlerin en çok satıldığı pazar haline getirince, Fransız Lacoste bundan böyle yeni saat modellerini belirlerken Günsal Saat’e de danışmaya başladı. Günsal Saat’in patronu Güneş Hüner, "Kendilerine Türkiye’de hangi modellerin daha çok tutacağı konusunda fikir veriyoruz" dedi.

FRANSIZ Lacoste, saat modellerini belirlerken Türk saat sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan Günsal Saat’e de danışıyor. Özellikle Lacoste saatlerindeki satış rakamları ile son yıllarda markanın bulunduğu tüm ülkeler arasında birinci sıraya yükselen firma, şimdilerde ana firma olan Lacoste’a saat tasarımları ve modelleri konusunda da önerilerde bulunuyor. Günsal Saat, 2004’te Raymond Weil saatlerinin satışında dünya 5’incisi, Lacoste saatlerinin satışında ise dünya birincisi oldu. Geçen yıl 13 bin adet Lacoste saat satan firma bu yıl, her iki markanın toplamı ile birlikte 18 bin adetlik satış rakamlarına ulaşmayı hedefliyor.

SATIŞTA BİRİNCİ OLUNCA:

Raymond Weill saatlerinin 1976’dan bu yana, Lacoste saatlerinin de 1996’dan bu yana Türkiye distribütörlüğünü yürüten Günsal Saat, Türk saat pazarına dünyanın ilk cep saatlerinin üreticisi Bulova markasını getirdi. Aya ilk giden saat olarak da bilinen Bulova’nın Türkiye’ye getirilişi nedeniyle düzenlenen toplantıda sorularımızı cevaplayan Güneş Hüner, satış adetleri ile dünyadaki birçok ülkeyi geride bıraktıklarını belirtti.

TUTACAK MODEL FİKRİ:

Hüner, Lacoste saatlerinin satışında 1999, 2000, 2001 ve 2004’te dünya birincisi olduklarını hatırlatarak, "Bu satış rakamlarını gören ana firmadan yetkililer, bir süredir yeni modelleri tasarlarken bize de soruyor, danışıyorlar" dedi. Güneş Hüner, "Kendilerine özellikle Türkiye’de hangi modellerin daha çok tutacağı konusunda fikir veriyoruz" dedi.

DALGAYA SERT TEPKİ VERDİ:

Günsal Saat’in patronu Güneş Hüner, geçtiğimiz dönemde piyasalarda yaşanan dalgalanmadan en çok etkilenenlerden birinin saat sektörü olduğuna dikkat çekti. Ekonomide herhangi bir sorun olduğunda ilk etkilenen ve en son düzelen sektörün saat olduğunu kaydeden Hüner, "Son günlerde saat satışları çok etkilendi. Ancak bu etkilenme müşterilerin dövizdeki yükselişe bağlı olarak oluşan fiyat dengesizliklerinden değil, neşelerinin ve keyiflerinin kaçmasından kaynaklanıyor. Müşterilerin keyfi gelince satışlar da hızlanacaktır" diye konuştu. Hüner, 2006 başından itibaren dövizle satışı bırakıp, YTL ile satışa geçtiklerini hatırlattı.

25 SAATİ OLAN DA VAR:

Türkiye’ye neredeyse girmeyen saat markası kalmadığını anlatan Hüner, bazı bölgelerde hiç saat takmayanlar olmasına rağmen 20-25 saati olan da çok sayıda tüketici bulunduğuna da belirtti.

Ay’a ilk giden saat Bulova, Türkiye’de

PORTFÖYÜNE 130 yıllık ABD’li saat markası Bulova’yı da katan Günsal Saat, hedeflerini de büyüttü. İki markasıyla yıllık 18 bin adetlik satış gerçekleştirirken Günsal Saat, Bulova’dan ise bu yıl 5 bin adet satmayı planlıyor. Geçen yıl yüzde 13-14 oranında büyüdüklerini, bu yıl ise Bulova’nın katılmasıyla bu büyüme rakamlarının üstüne çıkacaklarını anlatan Güneş Hüner, yılda 2.5 milyon İsviçre Frangı ithalat gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi. Hüner, Bulova saatlerinin satış fiyatlarının 250 ile 3 bin euro arasında değiştiğini söyledi. Bulova, aya giden ilk saat olarak biliniyor. Bulova saatleri, 1969 yılındaki ilk ay yürüyüşü ve uzay laboratuvarının açıldığı 1973’e kadar, ilk elektronik makinesi "kronometreli Accutron" buluşu ile de adından sözettirdi.

Adres sormak için gitti, distribütörü olarak döndü

GÜNSAL Saat Yönetim Kurulu Başkanı Güneş Hüner’in sektördeki geçmişi 50 yıla dayanıyor. 1976’da ziyaret ettiği İsviçre’de adres sormak için girdiği dükkanda, Mr. Raymond Weil ile tanışan Hüner, bugün Raymond Weil saatlerinin dünyadaki ilk distribütörü olarak da anılıyor. Hüner, ayrıca 10 yıldır da Lacoste saatlerinin Türkiye temsilciliğini yapıyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 13’lük bir büyüme yakalayan firma bu yıl, satışlarını yüzde 10 oranında artırmayı hedefliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle