La Repubblica: Türkiye İtalyan sanayicilerin ikinci vatanı

Hürriyet Haber
03.05.2010 - 16:51 | Son Güncelleme:

İtalya'nın önde gelen gazetelerinden La Repubblica'nın her pazartesi çıkan haftalık ekonomi eki “Affari & Finanza”, bugünkü nüshasında Türk-İtalyan ilişkilerine tam iki sayfa ayırdı.

“Türkiye İtalyan Sanayicilerin İkinci Vatanı” başlığı altında yayımlanan yazıda, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin küresel ekonomik krize karşın gücünü koruduğuna işaretle, “İtalya-Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2009'da 13,6 milyar dolaya yükseldi” değerlendirilmesine yer verildi.

Leonardo Coen'in imzasını taşıyan yazıda, Türkiye'nin 1970'li yıllardan itibaren İtalyan yatırımcılar açısından giderek, “vaat edilen toprak” haline geldiğine değinilerek, “(İtalyanlar olarak) satın aldığımızdan daha fazlasını satmaktayız. Yatırımcılar açısından da dördüncü sıradayız: Bu da İtalyan sanayicilerin bu ülkenin geleceğine umutla baktıklarını gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

İtalyanların otomotiv sektöründen beyaz eşya üretimine, bankacılıktan doğal gaz boru hattı projelerine varana dek Türkiye'de pek çok sektörde yatırım yaptıklarını belirten yazıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi arasındaki dostluk ilişkilerinin iki ülke arasındaki dostluğu da pekiştirdiği ileri sürüldü.

Gazete, söz konusu yazıya ek olarak, Türkiye'de yatırım yapmış İtalyan şirketlerinden Indecit'in Yetkili Yöneticisi Marco Milani'yle yapılmış uzun bir söyleşiye de yer verdi.

Indecit'in Doğu Avrupa ve Ortadoğu'ya ihraç ettiği beyaz eşyaları da Türkiye'de ürettiğini belirten Milani'nin, ilgili söyleşide, “Türkiye'de son derece iyi durumdayız. Genç ve dinamik bir ülke olan Türkiye'deki insanların, büyük bir çalışma arzusuna ve de derin bir iş etiğine sahipler” değerlendirmesini yapması da dikkati çekti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı