GeriEkonomi L’Expansion: Türkiye’nin bölgedeki etkinliği artıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

L’Expansion: Türkiye’nin bölgedeki etkinliği artıyor

L’Expansion: Türkiye’nin bölgedeki etkinliği artıyor
refid:16888271 ilişkili resim dosyası

Fransız dergisi L’Expansion son sayısında yayınladığı, “Osmanlı İmparatorluğu’nun İzleri Üzerinde Türkiye” başlıklı makalesinde, Türkiye’nin son dönemde ekonomide sağladığı güçlenme ile bölgesinde etkinliğini artırdığı yorumu yaptı.

“Türkiye artık sadece bir tarım ve tekstil ülkesi değil, Airbus’a yedek parça üreten, Renault’un ilk elektrikli otomobilini üreten bir sanayi ülkesi” ifadesi kullanılan haberde, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın görüşlerine ve eksen tartışmalarına da yer verildi.
Size ihtiyacımız olmayacak
Türkiye’nin dış ticaretindeki çeşitlenme ile ilgili değerlendirmelerde ‘orkestra şefi’ benzetmesi yapılırken, Çağlayan’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliği ile ilgili şu görüşlerine yer verildi: “Artık bizi istemiyorsanız, yakında bizim de size ihtiyacımız kalmayacak. Türkiye için dünya, AB ile sınırlı değil. Dört saatlik uçak yolculuğu ile dünya nüfusunun dörtte birini temsil eden 56 ülkeye ulaşmamız mümkün. Amacımız 2023 yılında ülke olarak Dünyanın 10’uncu büyük ekonomisi olmak. Gerisi artık Avrupa’nın kararına kalmıştır. Duyanlara selam olsun.”
Türkiye’nin eksen değiştirmesi ile ilgili tartışmalara konusunda Çağlayan, makalede şu değerlendirmeyi yaptı: “Evet doğrudur, bir eksen değiştiriyoruz; zira dünyanın ağırlık merkezi de değişti. G-7 ülkelerinin dünya ticaretindeki payları gerilemekte. Dünyaya ihracatımız artarken, Avrupa’ya yönelik ihracatımız azalmakta. Mevcut durumda, ihracatımızın yarısından azı AB ülkelerine yönelik yapılıyor. Son yedi yılda, komşu ülkelerle olan ticaretimiz yedi kat arttı. Türkiye, dünya çapında bir aktör oluyor.”
Kişi başına gelir arttı
L’Expension Türkiye ile ilgili makalesinde toplumdaki Atatürk sevgisi ve bağlılığına vurgu yaptığı makalede, günümüzde Türkiye’nin giderek Osmanlı’ya ait geçmişine bağlanarak kendisine yeni bir yol çizmek üzere Atatürk’ün koruyucu gölgesinden uzaklaştığı tartışmalarına da yer verdi. Makalede 2005 yılından beri kişi başına düşen gayrı safi yurt içi hasılanın yüzde 50 oranında artarak aylık 650 Euro’ya ulaştığı belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle