Kuzey güney bize fark etmez

Hürriyet Haber
25.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Merkezi Irak hükümetiyle, Basra, Siba ve Mansurya bölgelerinde yaklaşık 5.5 milyar dolarlık anlaşma olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’ye 2016 veya 2017’de 80–100 bin varil petrol alma imkânımız var. Irak bütündür, kuzeyi ve güneyi arasında bir fark yoktur” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin merkezi Irak hükümetiyle yaptığı anlaşmalar bulunduğunu hatırlatarak, elde edilen kazançların buraya petrol olarak dönebileceğini söyledi. Katıldığı bir canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldız, Kuzey Irak ile kamu ve özel şirketler olmak üzere ticari sözleşmeler bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

IRAK BİR BÜTÜNDÜR

“Türkiye ham petrol tedariğini yanı başındaki komşusundan sağlayacaktır. Önemli olan budur. Irak’ın tamamı bir bütündür, kuzeyi ve güneyi arasında bir fark yoktur. Kendi yasalarına göre petrolün yüzde 83’ünü merkezi  yönetim alıyor, yüzde 17’sini Irak’ın Kuzeyi alıyor. Yani Irak’ın kuzeyinde yapılacak bir sözleşmenin gelirini Irak’ın tamamı kullanıyor. Bizim Merkezi Irak hükümetiyle Basra, Siba ve Mansurya bölgelerinde yaklaşık 5.5 milyar  dolarlık anlaşmalarımız var. Buradan Türkiye’ye ister nakit ister petrol olarak 2016 veya 2017’de 80-100 bin varil petrol alma imkânımız var” dedi.
Türkiye ile Irak arasında yeni bir petrol boru hattının söz konusu olmadığını çünkü mevcut ham petrol boru hattının şu anda tam kapasiteyle kullanılmadığını dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:

DAHA CAZİP OLMALI

“Tam kapasiteyle kullanılmasına karar verecek olan Türkiye değil. Bu Irak’ın iç meselesidir. Ona biz karışamayız. Ama bizim orada yapacağımız sözleşme ve anlaşmalar mutlaka diğer ülkelere göre daha cazip olmalıdır. Çünkü Türkiye gibi bir pazar Irak’ın yanı başında bulunuyor. Irak Türkiye için Türkiye de Irak için cazip bir alandır.”

Doğu Akdeniz’de boru hattı fizibıl

YILDIZ, Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmelere yönelik ise şöyle konuştu: “Bizim İsrail’le gerginliğimiz giderildikçe, enerji projelerinin yolu açılacaktır. Onlar çıkan gazı pahalı veya ucuz bir şekilde aktarmak durumundalar. LNG ile ilgili girişimlerini yadırgamıyorum. Ama bölgede yatırımcılar da bilir ki Türkiye’den geçecek bir doğalgaz boru hattı en fizibıl olandır. Bu toz duman inmeden, özürle başlayan ve tazminatlarla devam eden süreç daha tamamlanmadı. Ama ben tamamlanacağına inanıyorum. Türkiye’den boru hattının geçmesi, Türkiye’nin de, İsrail’in de, Güney Kıbrıs’ın da kazancına olacaktır. Irak için bu gelirler ‘Irak’ın tamamının’ diyorsak, Kıbrıs için de aynı şey geçerli.”

Görüşme yaptık

GEÇTİĞİMİZ hafta Rusya temasları kapsamında Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (KRG) Başkanı Mesud Barzani ile görüştüğünü anımsatan Yıldız, “Maliki ile Irak’ın tamamının gelirlerini artırmayı hedefleyen olumlu bir görüşme yaptıklarını iletti. Bizim yaptığımız ticari sözleşmelerin bundan etkilenmeyeceğini, gelirlerin tamamının yine Merkezi Irak’a aktarılacağını belirtti. Maliki ile enerji projelerinde tamamen mutabakat sağlandığı söylenemez. Kendi ülkeleri adına bir yumuşama olacaktır.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı