Kuveytli Global Ülker’le ’Fon’ nişanını attı, yeni fırsat arıyor

Nilgün KARATAŞ
14.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yıldız Holding (Ülker Grubu) ile Global Investment House KSCC arasında, FFK Fon Finansal Kiralama’nın (Fon Leasing) yüzde 60 hissesinin 120 milyon dolara satılmasına ilişkin anlaşma bozuldu.

17 Aralık 2007’de bu satış için el sıkışan, mart ayından bu yana Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) izin çıkmasını bekleyen taraflar, 10 ay sonra yollarını ayırdı. Hisselerinin yüzde 6’ı halka açık olan Fon Leasing’teki bu ayrılık, işlemin biran önce tamamlanıp, çağrı yapılmasını bekleyen yatırımcı için sürpriz oldu.

Ülker’in yüzde 87.73 hissesine sahip olduğu FFK Fon Finansal Kiralama’dan İMKB’ye yapılan açıklamada, söz konusu satış ve devre izin verilmesi için BDDK yapılan müracaatın bugüne kadar sonuçlanmadığı vurgulandı.

Onay bir türlü çıkmadı

Bu açıklamanın ardından görüştüğümüz Global Investment’in Türkiye Yatırımları Direktörü ve Başkan Yardımcısı İhsan Sancay, "Sürecin uzadığı doğru, onay bir türlü çıkmadı. Ancak biz üzerimize düşeni yaptık. Bizden istenen hiçbir belge eksik değildi" diye konuştu. "Biz Kuveyt, Dubai, Bahreyn ve Londra borsalarına kote bir şirketiz. 10 milyar dolar civarında fon yönetiyoruz, bunu 15-20 milyar dolara çıkarmaya çalışıyoruz. İtibarımızla iş yapıyoruz" diyen Sancay, bu bekleme sürecinde BDDK’dan kendilerine iletilen herhangi bir olumsuzluk olmadığını vurguladı.

Para bu kadar bekleyemez

Uluslararası piyasalarda devam eden krizin, bu işlemin iptalinde etkili olmadığını söyleyen Sancay, şöyle konuştu: "Biz bu hisseleri almak istediğimiz zamanda kriz vardı, ’krizi gördükte bu işlemden vazgeçtik’ diye bir durum yok. Üstelik biz bu krizin hem Global Investment’te hem de Türkiye’ye önemli fırsatlar yaratacağına inanıyoruz. Ancak sonuçta biz bir fon şirketiyiz, yatırımcının parasını yönlendiriyoruz. Yatırımcının parasını da bu kadar uzun süre bekletemeyiz. Biz bu işlemin sonuna kadar arkasında durduk. Sözleşme süresi dolduğunda ’süreyi uzatalım’ diye mektup yazan biziz. Sonuçta birbirimize zaman tanıdık o sürede doldu, oturup anlaştık ve yollarımızı ayırdık. Bu işlem sonuçlanmadı ama Yıldız Holding ile çok iyi anlaştık, belki başka işler yapabiliriz."

Yıl sonuna kadar yeni ortağımızla el sıkışacağız

ÜLKER’in Fon Leasing’inden vazgeçmiş olmalarının Türkiye’de yatırım yapmaya yönelik arayışlarının sona erdiği anlamına gelmeyeceğini vurgulayan İhsan Sancay, halen birçok görüşme yaptıklarını açıkladı. Aralarındaki gizlilik sözleşmesi gereği bu şirketlerin isimlerini vermek istemeyen Sancay, "Ancak yıl sonuna kadar, hızlı yemek sektöründeki potansiyel ortağımız ile el sıkışmak istiyoruz" dedi.

Yönetim üyeleri bile atanmıştı

ÜLKER Grubu ile Global Investment arasındaki anlaşmadan hemen sonra, leasingte KDV oranlarının artmasının bu satışı etkileyeceği yönünde yorumlar yapılmıştı. Ancak taraflar bunu doğrulamazken Global Investment, Fon Leasing yönetimine 2 üye bile atamıştı. Kuveytli fonu temsilen yönetime Keki M. Mistry ve Sani Şener girmişti. TAV’ın CEO’su Şener’in Global Invenstment’i temsil etmesinin nedeni ise bu fonun TAV’ın ortakları arasında yer almasından kaynaklanmıştı.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı