GeriEkonomi Kuveyt 7 milyar dolarlık davet çıkardı, Türkler hiç bakmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuveyt 7 milyar dolarlık davet çıkardı, Türkler hiç bakmadı

Kuveyt 7 milyar dolarlık davet çıkardı, Türkler hiç bakmadı
refid:11198388 ilişkili resim dosyası

Dünya ve Türkiye küresel ekonomik krizle boğuşurken Kuveyt, yaklaşık 7 milyar dolarlık inşaat ve altyapı projesini 2009 yılı içinde başlatma kararı aldı. Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası Genel Direktörü Ahmad R. Al Haroun, "2 ayda dünyadan 150 heyet ağırladık, Türkiye’den gelen yok" dedi.

DÜNYA küresel ekonomik krizle boğuşuyor. Türkiye bu krizin etkilerini özellikle reel sektörde yoğun şekilde yaşıyor. Ancak gelişen yeni pazarlarda iş ve ticaret fırsatları yerliyerinde duruyor. 8-11 Mart tarihleri arasında Türk makine üreticilerini ağırlayan Kuveyt, birkaç gün önce 2009 yılı içinde başlatacağı büyük inşaat ve altyapı projelerini açıkladı. Yaklaşık 7 milyar dolarlık yatırım bütçesine sahip projelere Türk inşaat şirketlerini ve tedarikçi sanayicileri bekleyen Kuveytliler Türklerin ilgisizliğinden şikayetçi. Sizden gelen giden yok. Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası Genel Direkörü Ahmad R. Al Haroun, hükümetinin 2009’da 10 milyar dolardan fazla proje bütçesi olduğunu, bunlardan 7 milyar dolarlık bölümün resmen açıklandığını söyledi ve "2 ayda dünyanın neredeyse her ülkesinden 150 işadamı heyeti geldi. Ancak Türkiye’den gelen giden yok. Son 1 yılda bir tek işadamı heyeti gelmedi. Bu yıl projeler için kritik yıl" dedi. Küresel ekonomik krizi kendilerinde yakından izlediklerini ancak, Kuveyt’in özellikle de finans konusunda çok güçlü ve istikrarlı olduğunu belirten Al Harun şöyle konuştu: "Merkez Bankamız çok iyi yönetiyor. Kuveytli yatırımcılarımızın kredi imkánları da yerli yerinde duruyor. Körfez’de en iyi durumda, en istikrarlı ekonomi bizde. Türkiye ile ticareti Joint-Venture projeleri artırmak istiyoruz. Burada çok fazla yeni iş fırsatı var. Türk kardeşlerimizle daha sık görüşmemiz gerekiyor."

G. Irak’ta çok iş var

Ahmad R. Al Haroun, Kuveyt’in özellikle Güney Irak ve İran için çok iyi bir ticaret ljistik üs olduğunu söyledi. Al Haroun, "Biz güneydeyiz ve çok sayıda uluslararası şirket Irak’a buradan giriş yapıyor. Basra çok yakın ve Güney Irak ile çok iyi işler yapılıyor. Kuvyet’i bir üs olarak görmeniz gerekir" dedi. Türkiye Kuveyt’e geçen yıl yaklaşık 400 milyon dolar ihracat ve Kuveyt’ten 80 milyon dolar ithalat yaptı.

2009 yılı projeleri

Şeyh Jaber Al Ahmad Al Sabah Köprüsü: 37 kilometrelik geçiş, Shuwaikh limanını, Subiye yeni kent ve kuzey limanına bağlayacak. 25 hektarlık ada geliştirme projesini de kapsıyor. Proje 3.7 milyar dolara revize edildi.

Kuveyt Eğitim Bakanlığı inşaat projeleri: 370 milyon dolarlık çok sayıda bina inşaatlarını kapsıyor.

Kuveyt Finans House Bahreyn projeleri: Bahreyn’de havaalanı genişletme, 30 bin rezidans, büyük bir alışveriş merkezi, büyük bir 5 yıldızlı otel ve lojistik merkezi projesi için 2.1 milyar dolarlık bütçe ayrıldı.

Kuveyt otoyol projesi: 42 kilometrelik yeni otoyol ve bağlantıları yapılacak, bütçesi 250 milyon dolar.

Kuveyt elektrik altyapı projeleri: Eskiyen altyapı için 150 milyon dolarlık yenileme projesi.

Shadadiyah Üniversite Şehri: Yeni binalar ve kompleks yapımı, 150 milyon dolarlık proje.

Kuveyt Ulusal Meclisi: Üç yeni bina yapılacak, 115 milyon dolarlık proje.

Kuveyt Ulusalarası Havalimanı: Mevcut kompleks için yeni apron, yeni yürüme yolları, yeni dış yollar yapılacak, 100 milyon dolarlık bütçesi var.

Makineci fuar yaptı, Basralı ’biz de isteriz’ dedi

KUVEYT’te Türk Makine ve Makine Aksamları fuarı düzenlendi. Türkel Fuarcılık tarafından organize edilen fuar 8-11 Mart tarihleri arasında açık kaldı ve fuara 35 Türk firması katıldı. Türkel Fuarcılık Yürütme Kurulu Başkanı Bülent Erten, "Türk sanayicisi de biz de yeni pazarlar arıyoruz. Körfez’de çok para var ve bölgede paranın yoğun olduğu ülkeye, Kuveyt’e geldik. İlk kez Kuveyt’te makine fuarı yaptık. Hem Kuveyt hem de çevre pazarlar hakkında fikrimiz olsun istedik. Bu fuarın başarısı gelecek yıl için fikir verecek" dedi. Bülent Erten, Kuveyt’teki fuara Basra Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Kasım Ali’nin de bir işadamı heyetiyle fuara geldiğini belirterek, "Basralı işadamları Güney Irak’ta Türk ürünlerine büyük talep olduğunu söylediler ve en kısa zamanda Basra’da da fuar yapmamızı istediler" dedi. Erten, gördükleri ilgiden memnun olduklarını söyledi ve şöyle konuştu: "Kuveytliler ’Türk işadamları neden bize ilgi göstermiyor, çok geç kalıyorsunuz’ diyorlar. Kuveyt Emiri’nin ailesinde Şeyh Davud Al Salman Al Sabah da fuarımızı ziyaret ederek, katılımcılarla tek tek ilgilendi. Fuar için getirilen makinelerin önemli kısmı da satıldı."
Yorumları Göster
Yorumları Gizle