Kutman, Ofer’den sonra İtalyan IMI Bank’la da ortak oldu

Esra SAHİCİ
01.10.2005 - 01:59 | Son Güncelleme:

Son dönemde İsrailli Ofer Ailesi ile birlikte Kuşadası Limanı’nın özelleştirilmesi, Galataport Projesi gibi olaylarla kamuoyunun gündemine oturan Global Menkul’ün patronu Mehmet Kutman, bu kez kendine İtalya’dan bir ortak buldu.

Global Yatırım Holding’ten yapılan açıklamaya göre, Global Menkul Değerler’in yüzde 20’sinin yaklaşık 7 trilyon liraya İtalyan’nın üçünçü büyük finans grubu Banca IMI’ye sattı.

Kuşadası Limanı’nın özelleştirilmesinde Ofer Ailesi ile ortak olan Kutman’ın, şimdi de finans alanında 1990’ların ikinci yarısından itibaren İtalya’daki küçük yerel bankaları satın alarak yıldızı parlamaya başlayan özellikle kurumsal danışmanlık, şirket ve gayrımenkul değerleme konusunda uzmanlığı olan Sanpaolo IMI Bankacılık Grubu ile işbirliğine gitmesine dikkat çekiliyor. Global Yatırım Holding’ten yapılan açıklamaya göre, Global Menkul Değerler’in yüzde 20’sinin yaklaşık 7 trilyon liraya İtalyan’nın üçünçü büyük finans grubu Banca IMI’ye sattı. Global’in 384.5 milyar Euro’luk aktif büyüklüğe sahip ve Sanpaolo IMI Group’un iştiraki olan Banca IMI ile yapılacak ortaklık payı yüzde 20 ile sınırlı kalmayacak. Yüzde 30 oranında hisse alımı için 18 aylık opsiyon da alan Banca IMI, ortaklık payını yüzde 50’ye çıkarmayı planlıyor.

YAKLAŞIK 7 TRİLYON LİRA:

Global Menkul Değerler’in satış fiyatı ise UFRS’ye göre hesap edilecek 2004 yılı defter değerinin iki katı üzerinden belirlenecek. 2004 yılı defter değeri 17.9 trilyon lira olan Global Menkul Değerler’in yüzde 20’si 3 trilyon 58 milyar liraya denk geliyor. Bunun iki katı ise 7 trilyon 16 milyar lira ediyor. Ancak bu satış için Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) onayı bekleniyor. Yaklaşık 1 aylık sürede defter değerinde yapılacak ayarlamalar sonrasında hesaplamanın yapılması bekleniyor. Bu hesaplamalarda çeşitli indirimler olabileceği belirtilirken, yüzde 20 hisse için yaklaşık satış fiyatının 6.5-7 trilyon lira civarında olması bekleniyor. Satıştan elde edilecek gelir konusunda ise Global Yatırım Holding’ten borsaya yapılan açıklamada gelirin, yatırım kapasitesinin artırılmasında kullanılacağı ifade edildi. Global Menkul Değerler CEO’su Mert Engindeniz, yüzde 20 oranındaki satış işleminin henüz nişanlılık aşaması olduğunu belirterek, yüzde 30 oranında hisse için 18 aylık satın alma opsiyonu verildiğini söyledi. Engindeniz ‘Banca IMI’nin amacı yüzde 50 oranında bir ortaklık. Yüzde 20 oranındaki satış ile Banca IMI ile nişanlanıyoruz. Yüzde 30 alım opsiyonun kullanılması durumunda da evlilik gündeme gelecek’ dedi.

KURUMSAL FİNANSA ODAKLANACAK:

Banca IMI’nin ekspertiz ve bilanço desteği ile kurumsal müşterilerine yeni sofistike finansal ürünler oluşturmayı planladıklarını belirten Engindeniz, ‘Özellikle ilk aşamada kurumsal finansman ve yatırım bankacılığı konusuna odaklanılacak. Banca IMI’nin şube açmak gibi bir niyeti yok. Çünkü Banka IMI Sapaolon Group’un yatırım bankası ve perakende operasyonu yok. Banka IMI’nin bize kurumsal finansı getirecek. Burada da bizim verdiğimiz hizmetlerin hem niteliğini hem de niceliğini geliştireceğiz.’

Ofer Ailesi’ne haksızlık yapılıyor

TÜPRAŞ
ve Galataport ihaleleriyle ilgili eleştirilere hedef olan Mehmet Kutman, Sami Ofer’e haksızlık yapıldığını söyledi. Kutman, CNN TURK’te yayınlanan Manşet programında yaptığı açıklamalarda, Sami Ofer ile Bordum’da tanıştığını ve kısa bir süre sonra çok yakın aile dostu olduklarını söyledi. Kutman, Ofer Ailesi’yle ilgili olarak şunları anlattı: ‘Bugün yaşamını örnek aldığım ender insanlarından biridir. Ofer Ailesi bütün yaz tatillerini hep beraber yaparlar. Aile bağları bu kadar güçlü birine saldırmak haksızlık. Son derece temiz, iş hayatını sıfırdan yaratmış biridir.’ Kutman, Sami Ofer’in, Türkiye hayranı olduğunu belirterek ‘Dünya çapındaki bir insanın bizim medya tarafından böyle karşılanması üzücü’ dedi. Yatırım anlamında medyayla ilgilenmediklerini, yalnızca danışmanlık yaptıklarını belirten Kutman, 5 yıl sonra medya sektöründeki şirketlerin değerinin 2 katına çıkacağını ileri sürdü. Canwest’le Ofer Grubu’nun ilgisi olup olmadığı sorusu üzerine, ‘Benim bildiğim kadarıyla tanışmıyorlar bile’ yanıtını veren Kutman, Star TV ihalesinde Canwest adına katılımcıların 306 milyon dolara kadar yetki aldıklarını, 1 dolar fazla verme şansları olmadığını söyledi. Kutman, Canwest’in bundan sonraki süreçte mutlaka Türkiye’de bir televizyon alacağını kaydetti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı