GeriEkonomi Kutman: Kıyı yönetmeliğindeki değişiklik bize mahsus değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kutman: Kıyı yönetmeliğindeki değişiklik bize mahsus değil

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, kıyı yönetmeliğinde değişiklik yapan kanunu değerlendirirken, “Bahsi geçen bu kanun, tüm kıyı şeridindeki liman ve marinalar için geçerli olup şirketimize mahsus özel bir düzenleme kesinlikle söz konusu değildir” dedi.

Mehmet Kutman, Kuşadası Limanı çerçevesinde basında yer alan iddia ve spekülasyonlarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.  Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Global Yatırım Holding'in çoğunluk hissedarı bulunduğu Ege Liman İşletmeleri A.Ş.'nin, Özelleştirme İdaresi tarafından 16 Eylül 2002 tarihinde yapılan Kuşadası Limanı'nın işletme hakkının devri ihalesini kazandığını ve buna ilişkin İşletme Hakkı Devir Sözleşmesi'nin Özelleştirme İdaresi ile 2 Temmuz 2003 tarihinde imzalandığını kaydeden Kutman, devam eden süreçte şirketin, 30 Mart 2004 gün ve 25418 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmak suretiyle yürürlüğe giren Kıyı Kanunu'nun Uygulanmasına Dair Yönetmelik değişikliği çerçevesinde imar planlarının hazırlanması hususunda gerekli başvuruları yaptığını bildirdi.

İlgili başvurular neticesinde, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca 29 Haziran 2004 tarihinde onaylanan 1/1000 ölçekli Kuşadası Kuruvaziyer Liman İlave ve Revizyon Uygulama Planı'nın onaylandığını belirten Kutman, başlatılan hukuki süreç sonrasında, Danıştay 6. Dairesi'nin 5 Ekim 2004 tarihli kararı ile anılan yönetmeliğin yürürlüğünün “konuyla ilgili olarak yapılan düzenlemenin yönetmelik ile değil, ancak kanunla getirilebileceği” ifade edilmek suretiyle durdurulduğunu kaydetti.

Ancak, 21 Temmuz 2005 gün ve 25882 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5398 sayılı yasanın 13. maddesi ile 3621 sayılı Kıyı Kanununun 6. maddesinin 4. fıkrasına eklenen (c) bendi ile, daha önce Kıyı Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile düzenlenen hükmün, kanun koyucu tarafından benimsendiği ve anılan Danıştay kararı gerekçesinde yer verilen karar gerekçesinin gereklerinin yerine getirildiğini belirten Kutman, “Bahsi geçen bu kanun tüm kıyı şeridindeki liman ve marinalar için geçerli olup şirketimize mahsus özel bir düzenleme kesinlikle söz konusu değildir. Basında tarafıma atfedilen ifadeler yukarıda değinilen hukuki sürecin değerlendirmesinden ibarettir” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle