GeriEkonomi Kuş gribiyle yaşamaya alışalım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuş gribiyle yaşamaya alışalım

Kuş gribiyle yaşamaya alışalım
refid:3751980 ilişkili resim dosyası

Banvit Genel Müdürü Ömer Görener, Türkiye’nin salma köy kanatlılarının çokluğu nedeniyle diğer ülkelere oranla daha fazla kuş gribi tehdidi altında olduğunu belirterek, "Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kuş gribi ile yaşamaya alışılmalı" dedi.

İKİNCİ kuş gribi vakasının tavuk ve yumurta üreticilerine yansımaları devam ediyor. Kuş gribinin başka bir gelişme olmaması halinde beyaz et satışlarını bir ay olumsuz etkileyeceği tahmin ediliyor. Beyaz etten kaçan tüketicilerin ise, Kurban Bayramı’ndan sonra normalde fiyatı düşen kırmızı ette fiyat artışına neden olması bekleniyor. Sektör yetkilileri kuş gribiyle yaşamaya alışılması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunuyor.

TÜRKİYE’DE TEHDİT DAHA FAZLA: Banvit Genel Müdürü Ömer Görener, tüm dünyanın göçmen kuşların geçiş yolları altında olduğunu belirterek, "Tüm dünya gibi ülkemizden de geçen birçok göçmen kuş türü bulunuyor. Bu göçmen kuşların bazıları kuş gribi virüsüne taşıyıcılık yapıyorlar. Hasta olmadan virüsü taşıyıp temasta oldukları diğer kanatlılara yayabiliyorlar. Temasta olabilecekleri kanatlılar ise, köylerde serbest olarak dolaşan kaz, ördek, tavuk ve hindiler. Türkiye’de salma köy kanatlılarının oranı fazla. Bu nedenle Türkiye, Almanya’ya oranla daha fazla kuş gribi tehdidi altında. Tüm dünya bu hastalığı eski adıyla "tavuk vebası" olarak yüzyıllardır biliyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kuş gribi ile yaşamaya alışılmalı" diye konuştu.

TEKRARLAMA OLASILIĞI VAR: Manyas’tan sonra Ağrı’da görülen kanatlı hastalığının, önümüzdeki dönemlerde göç yolları üzerinde bulunan ve salma yetiştiricilik yapılan köylerde tekrarlanması olasılığının bulunduğunu dile getiren Görener, şunları söyledi: "Bu olasılığın ortadan kaldırılması için yasalar uygulanmalı ve açık kanatlı hayvan yetiştiriciliği engellenmeli. Yoksa köylerde yaygınlaşacak kuş gribi vakaları ile piliç ve yumurta üretimi risk altına girecek. Ülkemizde yaygın olarak yapılan salma kanatlı yetiştiriciliğin mutlaka yetkililer tarafından durdurulması gerekiyor."

Bir ay sonra normale döneriz

SAĞLIKLI Tavuk Bilgi Platformu Başkanı Zuhal Daştan, piyasanın tatsız, üreticiler ve tüketicilerin tedirgin olduğunu aktararak, "Tavuk tercih edilmiyor. İnsanlardan sağduyulu olmalarını bekliyoruz. Bilimadamlarının yaptıkları açıklamalara bakarak, markalı ve tescilli tavukları alsınlar. Bu krizin de başka bir olumsuzluk olmazsa bir ay içinde biteceğini tahmin ediyoruz. Zaten kurban tatiline giriyoruz. Önceki yıllarda Kurban Bayramı’nın ardından bir iki hafta sonra satışlarımız artardı. Bu yıl yeni olumsuz gelişmeler olmazsa ancak bir ay sonra kuş gribi ve bayramın etkisinden kurtulabileceğiz" dedi.

Kırmızı ette fiyat artacak

ET Üreticileri Birliği Başkanı Önder Ünlüer, ikinci kuş gribi vakasının kırmızı et satışını artıracağını kaydederek, "Beyaz ete talep azalınca otomatik olarak kırmızı ete yansıması oluyor. Kırmızı et fiyatları şu anda bayramın etkisiyle olması gerekenin üzerinde. Bayram sonrasında fiyatların düşmesini bekliyorduk. Ancak bu kriz nedeniyle fiyatlar aynı seviyesini koruyacak. Şu anda karkas etin toplam mezbaha fiyatı 8.5 YTL. İlk kuş gribi vakasında kırmızı et fiyatlarında yüzde 15’lik artış olmuştu" diye konuştu. Kuş gribinin kurban satışlarını olumsuz etkilemeyeceğini ifade eden Ünlüer, bilimadamlarının tespitleri doğrultusunda kuş gribibin küçük ve büyükbaş hayvanlara taşınmasının mümkün olmadığını vurguladı.

100 bin kutu Tamiflu geldi

KUŞ gribi tedavisinde kullanılan 100 bin kutu Tamiflu ilacı dün Türkiye’ye ulaştı. İlacın üreticisi Roche, bu ilaçların 10 bin kutusunu bağış olarak vermeye karar verdi. İlaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından illere dağıtılacak. Roche Türkiye, Ekim’de kuş gribi virüsü H5N1’in Manyas’ta bazı hayvanlarda görülmesinin ardından stokunda bulunan 5 bin kutu ilacı Sağlık Bakanlığı’na bağışlamıştı. Ardından da Aralık ayı içinde 10 bin kutu Tamiflu’yu Türkiye’ye göndermişti. Roche şirketine göre, Sağlık Bakanlığı Roche’tan 1 milyon kutu Tamiflu talebinde bulunmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle