GeriEkonomi Kuş gribi yaradı, çiftlik pilici çıkardık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuş gribi yaradı, çiftlik pilici çıkardık

Kuş gribi yaradı, çiftlik pilici çıkardık

Sabancı Grubu GıdaSA Çiftlik İş Birimi bünyesindeki Ömür Piliç, doğal yaşam şartları sağlanmış yeni çiftlik pilicini pazara sundu. Şirket, doğal yaşam şartlarında kapalı kümeslerde yetiştireceği Fransız Sasso ırkı piliçten bu yıl 4-5 bin adet satmayı hedefliyor.

GıdaSA Çiftlik İş Birimi Genel Müdürü Hasan Tulgar, satışlarının kuş gribinden önceki döneme göre üç katı arttığını belirterek, beyaz et alanında 20 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ve bu yılki ciro hedeflerinin 75 milyon YTL olduğunu söyledi.

SATIŞLAR ÜÇ KATI ARTTI: Bir yıl önce girdikleri beyaz et pazarında iki kuş gribi krizi yaşadıklarını hatırlatan Tulgar, bunu şanssızlık değil aksine fırsat olarak gördüklerini, ambalajlı ürünleri tüketme konusunda tüketicinin bilinçlendiğini vurguladı. Tulgar, iki kuş gribi krizi sonrasında ambalajlı ürünlerinin tüketiminin üç katına çıktığını ifade ederek, "Kriz öncesinde beyaz et tüketiminin yüzde 90’ı ambalajsız, yüzde 10’u ambalajlıydi. Kuş gribi vakalarından sonra bu oran yüzde yüze yakın ambalajlı ürünler şeklinde oldu. Biz de satışlarımızda üç katı büyüme kaydettik. Krizden güçlenerek çıktık. 2006 yılında hedeflerimizi çok yukarı çektik" dedi.

DÜNDAR SATIŞLARI ARTIRDI: Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu üyesi olduklarını, Uğur Dündar’ın yer aldığı reklamlar sonrasında paketli ürün satışlarında sektör ortalamalarının üzerinde artış olduğunu belirtti. Tulgar, şunları söyledi: "Kuş gribi vakası sonrasında fiyatlarımızda genelde iniş çıkışlar yaşanıyor. Ciddi tonaj düşüklükleri olmuştu. Fiyatlar çok aşağı indi. Sektör hala zarar ediyor. Pazarda yaşanan daralma maliyetlerimizin artmasına neden oldu."

DİĞERLERİNDEN PAHALI: Sasso ırkı piliç Fransız menşeli özel bir ırk. Broiler ırkından farklı olarak yavaş büyüme özelliğine sahip. En az 64 ve üzeri günde kesim olgunluğuna ulaşıyor. Kümes içinde metrekare başına düşen hayvan sayısı bu ırk için 10, Broiler için 17 piliç civarında. Sasso ırkı piliçler kümes pencerelerinden bol güneş ışığı alarak yetişiyor. Güneş saatine uygun olarak yaşıyorlar. Et lezzeti, diğer piliçlere göre daha iyi olarak değerlendiriliyor. Sasso piliçlerin fiyatı diğerlerine göre de daha pahalı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle