GeriEkonomi Kuş gribi mücadele bütçesi oluşturulmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuş gribi mücadele bütçesi oluşturulmalı

Kuş gribi mücadele bütçesi oluşturulmalı
refid:3783770 ilişkili resim dosyası

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bugün için sadece kuş gribine yakalanan ve hastalıktan şüpheli hayvanların itlafı için bir bütçe ayrıldığını belirterek, "Zararın neden olabileceği büyüklüğü dikkate alan bir ’Kuş Gribi Mücadele Bütçesi’ oluşturulmalıdır" dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, Türkiye olarak kuş gribi riskini kabul edip tedbiri elden bırakmamak, bu gerçekle yaşamak durumunda olduğumuzu ifade etti. Kuş gribinin her zaman Türkiye’de çıkma ihtimalinin gözönünde bulundurulması gerektiğini belirten Bayraktar, bu nedenle oluşacak zararların asgariye indirilmesi için tüm kesimlerin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini bildirdi.

İŞSİZLERE YENİLERİ EKLENECEK:

Bayraktar, halen Türkiye’de entegre tesislerde 1 milyon ton beyaz et üretildiğini, yapılan bir hesaba göre, bu üretimden mevcut koşullarda üreticilerin yılda yaklaşık olarak 1 milyar 250 milyon YTL kazanç elde ettiğini belirterek, şunları kaydetti: "Eğer kuş gribi tedirginliğinden kaynaklanan talep ve fiyat düzeyi bu şekilde devam edecek olursa üreticilerin, yüzde 70 oranında ve yılda 875 milyon YTL düzeyinde bir zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır. Zarar eden birçok büyük tavukçuluk firması batacak ve binlerce kümse kapanacaktır. Bu kümeslerden geçimini temin eden çiftçilerimiz bu imkandan mahrum kalacak ve bu durum ülkemizdeki işsizlere yenilerinin eklenmesine yol açacaktır."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle