GeriEkonomi Kuş gribi için 35 milyon dolarlık proje
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuş gribi için 35 milyon dolarlık proje

Kuş gribi için 35 milyon dolarlık proje
refid:3785108 ilişkili resim dosyası

Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Bankası ve FAO organizasyonunda, kuş gribiyle mücadeleye ilişkin hazırlanan ve aralık ayının ilk yarısında tamamlanan projenin 35 milyon dolarlık bir proje olduğunu bildiren Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, bu miktarın 15 milyon dolarının Dünya Bankası’ndan kredi olarak alınacağını söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’un ziyareti sonrasında gazetecilere açıklama yaptı. Eker, görüşmede kuş gribine yönelik, Türkiye’de alınan önlemleri ve mücadele yöntemlerini paylaştıklarını söyledi.

15 MİLYON DOLARI BORÇ

Görüşme sonrasında yapılan açıklamalarda Türkiye’nin ABD’den maddi yardım talebinde bulunduğuna ilişkin yorumları hatırlatan Eker, böyle bir talebin söz konusu olmadığını kaydetti. Manyas’ta görülen kuş gribi vakalarının ardından BM, FAO, Dünya Bankası organizasyonuyla muhtelif hükümetlerin ve kuruluşların hibesinin de olacağı projenin, Aralık ayının ilk yarısında tamamlandığını, ABD’nin de bu proje içinde katkı sağlayan ülkelerden biri olduğunu ifade etti. Eker, 35 milyon dolarlık projenin, 15 milyon dolarının Dünya Bankası’ndan kredi niteliğinde, diğer kısmının da muhtelif hükümetlerin ve kuruluşların hibesi niteliğinde olacağını bildirdi. Bürokratik süreç tamamlandıktan sonra projenin yürürlüğe gireceğini kaydeden Eker, Çin, Dünya Bankası ve BM Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla Çin’de önümüzdeki hafta yapılacak "Uluslararası Kuş Gribi Hattı" Konferansına katılacağını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle