GeriEkonomi Kuruyemiş 3 milyar doları buldu iyi eleman için bölüm açılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuruyemiş 3 milyar doları buldu iyi eleman için bölüm açılıyor

Kuruyemiş 3 milyar doları buldu iyi eleman için bölüm açılıyor
refid:14666939 ilişkili resim dosyası

Yıllık ciroları 3 milyar doları bulan ve 500 milyon dolar ihracat gerçekleştiren kuru yemişçiler, nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için harekete geçti.

Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu bünyesinde “Kuruyemişçilik Bölümü”nün açılması için ilk adım atıldı. Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü’nde ‘Kuruyemişçilik Bölümü’ açılmasına ilişkin protokol, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve Tüm Kuruyemiş Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜKSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Karapınar tarafından imzalandı.

Kalifiye eleman olacak

Hasan Hüseyin Karapınar, kuru yemiş sektörünün ülke ekonomisine ciddi katkılarda bulunduğunu ve önemli istidam sağladığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Yıllık ciromuz yaklaşık 3 milyar dolar. İhracatımız 500 milyon dolar, buna karşılık sektörün yurt dışından getirdiği ürünlerin toplamı 150 milyon dolar civarında. Ülke ekonomisine yük getiren değil ülke ekonomisinin yükünü çeken bir sektörüz. Kuru yemiş tüketim kültürümüze yerleşmesine rağmen bugüne kadar gelişi güzel büyüdü. Bizler de sektörümüzü daha iyi noktalara getirebilmek için çalışıyoruz. Üretimi babadan, dededen gördüğümüz usullerle yapmamız mümkün değil. İmzasını attığımız Meslek Yüksekokulu çalışmamızla, artık her yıl onlarca öğrenci kalifiye eleman olarak mezun olup sektöre hizmet edecek.”

İlk kuruyemişçilik bölümü

Açılacak bölümün Türkiye’de ilk olduğunu vurgulayan Karapınar, “Mesleğimizle ilgili bir yüksekokul önümüzdeki eğitim yılında açılacak. Buradan mezun olan gençler ile daha kaliteli, daha hijyenik ürünlerimizi başta ülkemiz insanlarına ondan sonra da dünyaya ihraçetmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Coşkun da, “Türkiye’nin ara insan gücüne ihtiyacı çok fazla. Bunun farkındayız. Kuruyemişin yanı sıra ayakkabıcılık bölümü de açıyoruz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle