Kuru temizleme yerine ıslak temizleme

Hürriyet Haber
06.05.2010 - 11:00 | Son Güncelleme:

Beyaz eşya ve profesyonel cihaz üreticilerinden Miele'nin Türkiye Satış Müdürü Süha Sunter, kuru temizlemenin yerini ıslak temizlemenin almaya başladığını söyledi.

Suha Sunter,  Miele'nin, kuru temizlemenin alternatifi olan ıslak temizlemeye ilişkin makine ürettiğini belirterek, bu sistemin Dünya Sağlık Örgütü ve çevre örgütlerince de kabul gördüğünü bildirdi. Miele'nin ürettiği makinede özel bir mekanik sistem bulunduğuna işaret eden Sunter, su ve biyolojik deterjan kullanılarak gerçekleştirilen bu sistemin insan sağlığına zararının da bulunmadığını kaydetti.

“Kuru temizleme yerine artık ıslak temizleme kullanılıyor” diyen Sunter, kuru temizlemenin çeşitli kimyasallarla yapılan temizleme olduğunu ve bunun da çevreye ve insanlara zarar verdiğini anlattı. Kuru temizlemede kullanılan bir maddenin Avrupa ve bazı ülkelerce, kansorejen etkisi olduğu gerekçesiyle yasaklandığına dikkati çeken Suha Sunter, bu nedenlerle ıslak temizlemeye çok büyük talep olduğunu bildirdi.

Islak temizlemenin Avrupa'da da çok yeni bir sistem olduğunu ifade eden Sunter, şöyle devam etti:

“Türkiye'de de ıslak temizleme dükkanları kuruluyor. Şu anda Ankara ve İstanbul'da bir kaç yerde ıslak temizleme dükkanı bulunmakta. Islak temizleme, her şeyi yıkayabilen ve lekeleri yok edebilen bir sistemdir. Bu sistem sadece Miele'de var. Bu sistemi Türkiye'de yaygınlaştıracağız. Islak temizleme ile yapılan temizlemede elbise çekmez, tüm lekeler çıkar. Deriden ipeğe kadar her şey yıkanabilir.”

“HEDEF 25 ISLAK TEMİZLEME DÜKKANININ AÇILMASINI SAĞLAMAK”

Sunter, Miele olarak bu yıl Türkiye'nin çeşitli illerinde 25 ıslak temizleme dükkanı açılmasını hedeflediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bu yıl bu sistemi yaygınlaştırmaya başlayacağız. Asıl hedefimiz, Türkiye'de 4 bin olan kuru temizleme yerine ıslak temizleme dükkanlarının açılmasıdır. Bütün kuru temizlemeleri ıslak temizlemeye çevirmek istiyoruz. Miele'nin tüm çamaşır makinelerinde ıslak temizleme yapabilme özelliği var. Bu nedenle otellere, hastanelere verdiğimiz sanayi tipi çamaşır makinelerinde de ıslak yıkama özelliği bulunmakta. Artık bir otelin çamaşırhanesinde bu çamaşır makinesi varsa, ekstra ıslak temizleme için makine almaya gerek kalmıyor. Çamaşır makinesi ile kurutma makinesi birlikte çalışıyor. Kapasitelerine göre bu iki makine 8 bin ile 50 bin Avro arasında satılıyor.”

Miele'nin profesyonelde çamaşırhane, bulaşıkhane ve dezenfeksiyon sistemlerinin bulunduğuna da vurgu yapan Sunter, sanayi tipi çamaşır makinesi konusunda Türkiye'ye 2009 yılında girdiklerini anlattı. Bu konuda yeni olduklarına işaret eden Sunter, “Türkiye'de dezenfeksiyon makineleri ile biliniyorduk. Türkiye'deki bu pazarın yüzde 60'ı Miele'nindir. Miele, Türkiye'deki cirosunun yüzde 90'ını dezenfeksiyon cihazlarından yapıyordu. Ancak geçen yıl çamaşır makinesi pazarına girdik. Şimdi ciromuzun yüzde 40'ını çamaşır makinelerinden yapar hale geldik. Bu pazarda da büyümeyi hedefliyoruz. Makinelerimizin tamamı Almanya'da üretiliyor.”
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı