GeriEkonomi Kuru incirde ilk ihracat 30 Eylül'de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuru incirde ilk ihracat 30 Eylül'de

Kuru incirde ilk ihracat 30 Eylül'de

Türkiye'nin geleneksel ihraç ürünlerinden kuru incirde bu sezon ilk parti ihracat, 30 Eylül'de yapılacak.

İncirin yeteri kadar kurumamasından kaynaklanan aflatoksin sorununun önüne geçmek amacıyla, belli bir tarihten önce ihracatın engellenmesi amacıyla ilk yükleme tarihi uygulanıyor. Bu yıl da ilk yükleme tarihini belirlemek üzere düzenlenen Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Genel Kurulu'nda ihracatçı ve Tariş İncir Birliği'nin görüş birliğiyle ilk yükleme tarihi olarak 30 Eylül Salı günü belirlendi.

İhracatla ilgili açıklama yapan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Türkiye'nin 2013-2014 sezonunda 75 bin ton kuru incir ihracatı yaptığını, 244 milyon 951 bin dolar döviz girdisi sağladıklarını belirtti.

Celep, açıklamasında şunları kaydetti:

"Türkiye'nin 2014-2015 sezonunda 70 bin ton olarak öngörülen kuru incir rekoltesinin ürün kalitesinde görülen sıkıntılara rağmen kolaylıkla ihraç edilebileceği geçtiğimiz sezonki performansımızdan görülüyor. Yeni sezona başlarken kuru incir sektöründeki üretici, tüccar, sanayici ve ihracatçılarımıza başarılı bir sezon diliyorum. Özellikle kuru incirde aflatoksin oluşumunun önüne geçecek önlemlerin her aşamada alınması çok önemli."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle