GeriEkonomi ‘Kuru gürültü’ yaptık vergi gelirini katladık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Kuru gürültü’ yaptık vergi gelirini katladık

Yılın ilk üç ayında vergi tahsilatının yüzde 113 arttığını açıklayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ‘Vergideki bu artış, çıkarttığımız kuru gürültü sayesinde oldu. Şimdi zarar beyan eden davet salonlarına gelecek hesap verecek’ dedi.

MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan, beyanname dışında vergilerde bu yılın ilk üç ayında yüzde 45, tahsilat oranında da yüzde 113 artış sağlandığını belirtti. Bu sonuçların çıkardığı ‘kuru gürültü’ sayesinde alındığını söyleyen Unakıtan, ‘Ama kuru gürültü deyip geçmeyin. Mayıs ayı itibarıyla davetler başlıyor. Organizasyonu kurduk, kim zarar açıklıyor birer birer gelecek davet salonlarına ve hesabını verecek. Cevap isteyeceğiz, cevabını veremeyenlerin de icabına bakacağız’ dedi.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının (İSMMO) Gelirler Kontrolörleri Derneği ile birlikte düzenlediği ‘Enflasyon Muhasebesi ve Kayıtdışı Ekonomi’ panelinde büyük bir kalabalığa seslenen Unakıtan, ‘Bir kayıtdışı ekonomi tutturduk gidiyoruz. Daha önce yok muydu, vardı. Şimdi dillenmeye başladı. Türkiye değişiyor, gelişiyor, bu değişimi görmek lazım. Artık Türkiye’nin kayıtdışına tahammülü yok’ diye konuştu. Unakıtan, şu noktalara dikkat çekti:

Bütçenin 3 aylık neticeleri umut verici. Mart sonunda beyana dayalı vergilerde tahakkuk esasına göre yüzde 45 artış sağladık. Tahsilat oranı geçen yılın bu dönemine göre yüzde 113 arttı. Bunlar hepimizin başarısı.

Bu artışlar oldu, 2004 bütçe açığı geçen yılki döneme göre yüzde 33 azaldı. Benim bütçenin açığı 3’te 1 aşağı indi. İnşallah sene sonunda da bu sonuçları yakalarız.

İstanbul’da 989 bin beyana dayalı mükelleften en fazla vergi ödeyen 10 bin kişi toplam tahsilatın yüzde 75’ini ödüyor.

Yine İstanbul’da 2002’de zarar gösterenlerin oranı yüzde 52 idi. Bu sene yüzde 24’e indi. Neden, bir kuru gürültü çıkardık ya.

Yabancı sermaye az geldi diye kimse ölmez

TÜRKİYE
’nin kalkınmak için yabancı sermayeye ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Kemal Unakıtan, yabancı sermayenin az gelmesi halinde Türkiye’de kimsenin ölmeyeceğini, çok büyük değişiklikler olmayacağını, ancak geldiği zaman iyiye yönelik çok büyük değişiklikler olacağını vurguladı. Unakıtan, ‘O bakımdan beklentilerimiz, çıtamız yükselecek. Dolayısıyla her zaman iyi düşünüyoruz, iyi beklentiler içindeyiz ve yabancı sermayeyi bekliyoruz. Ancak yabancı sermaye bugünden yarına hemen gelecek gibi aşırı bir beklenti içinde değiliz’ dedi.

Reçete alıp doktordan vergiyi isteyeceğim

MALİYE
Bakanı Kemal Unakıtan, doktorları yakın takibe alacaklarını açıklayarak şunları söyledi: ‘Öyle doktorlar var ki sanki ayda bir hastaya bakıyor. Bundan sonra tastikli protokol defterleri olacak. Hastanın numarası da reçeteye yazılacak. O numaranın yazmadığı reçete geçerli olmayacak. Ankara’da sistemini kurduk, bütün reçeteler kontrolüm altında olacak. O reçeteleri alacağım, doktor beylere diyeceğim ki ‘hastadan ne kadar aldın’ şimdi ver bakalım.’

Benzer bir kontrol sistemini avukatlara da getireceklerini söyleyen Unakıtan, ‘Efendim dava neticelenmedi diyorlar. Neticelenmedi ama sen parayı alıyorsun’ diye konuştu.

Dövizde bu kadar artış bizi üzmez

DÖVİZ
fiyatlarındaki yükselişe ilişkin soru üzerine Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ‘Ani yükseliş o kadar yok. Bu kadar yükselmeler de bizi çok fazla üzmez’ dedi. Unakıtan, büyük yatırımlara ilişkin vergi düzenlemeleri konusunda hükümetin çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Kemal Unakıtan, naylon faturaya hapis cezası getireceklerini belirterek, ‘Naylon fatura hastalığına tutulanlar var. Naylon faturayı kendine alışkanlık hale getirmişlere hapis cezası getiriyoruz. Bunların hepsi bu milletin cebinden para çalmış hırsız gibidir’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle