GeriEkonomi ‘Kurtuldum’ havasına giren hortumcuyu yeni yasa vuracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Kurtuldum’ havasına giren hortumcuyu yeni yasa vuracak

Başbakanlığa gönderilen tasarı yasalaşırsa, hapse girip çıkan batık banka patronlarını da vuracak. Prof. Sulhi Dönmezer, ‘‘Yeni çıkan yasa, o anda yürüyen davaları da kapsar’’ dedi. Bu durumda, davaları yeni yeni açılan Uzanlar'dan Dinç Bilgin'e kadar batık bankacıların etrafındaki çember daralacak.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek tarafından Başbakanlığa gönderilen ‘‘Bankalar Yasası ile Bazı Yasalarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısı’’nın yasalaşması halinde, getirilecek hükümlerden halen davaları süren batık banka patronları da etkilenecek. Tasarıya göre verilen cezaların paraya çevrilmeyecek, erteleme ve şartlı tahliye hükümlerinin uygulanmayacak olması el konulan bankaların eski sahiplerini ve yöneticilerini zorlayacak.

Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer, tasarıyı tam olarak incelememekle birlikte getirilen hükümlerin üç kısma ayrılabileceğini kaydetti ve şunları söyledi:

‘‘İlk kısım ceza suçlarını ilgilendiren bölüm. Bu konu çok net, yasa yürürlüğü girdikten sonra işlenen suçları kapsar. Leyhte olursa geçmişe dönük olarak işletilir ama aleyhte olacak hükümler geriye dönük olarak işletilmez. Gördüğüm kadarıyla tasarıyla öngörülen hükümler aleyhte olacak. İkinci kısım ise, usulü ilişkin. Buna göre, yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte getirilen hükümler, görülmekte olan davalara uygulanır. Üçüncü kısımdaki alacakların tahsilatı ile ilgili hükümler ise, yasadan önce ya da yasadan sonra olmasına bakılmaksızın uygulanır. Ancak burada da cezai hükümler varsa, geriye dönük olarak yürütülemez.’’

Dönmezer'in verdiği bu bilgilere göre, kanunen eskiden suç teşkil eden fiillere yeni hükümlere göre ceza verilemiyor, ancak pekçok eski banka sahibi bu kapsama girmiyor. Çünkü eski banka patronlarının bir çoğunun davaları sürüyor. Bu durumda halen davaları süren batık banka patronları ve yöneticilerinin, Bakan Çiçek'in Başbakanlığa gönderdiği tasarının yasalaşması ile mallarına el konulması gündeme gelebilecek. Eski banka patronları, kara para suçlamasıyla da karşı karşıya kalabilecek.

Tasarının yasalaşmasıyla birlikte, banka batıranlara yönelik adli süreç hızlanacak ve banka batıranların şartlı salıverilme gibi yasalardan yararlanmasının önüne geçilecek. Banka batıranların mal kaçırmasını önlemek amacıyla adli mercilerin yetkileri artırılırken, tasarının yasalaşmasıyla, takipteki alacakların tahsilinde Maliye Bakanlığı daha etkin olacak ve oluşan zarar direkt Hazine alacağı olarak görülecek.

Medyaları da tehlikede

Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer'in, ‘‘yeni yasa yürüyen davaları etkiler’’ yorumu, gözleri batık bankacıların medya şirketlerine çevirdi. Yeni tasarı yasalaşırsa, Dinç Bilgin'in ‘‘kiraya veren’’ sıfatıyla halen başında bulunduğu Sabah Grubu, Uzanlar'ın Star Grubu tehlikeye girecek. Çünkü, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in Başbakanlığa gönderdiği tasarı ‘batık bankacının medyası da elinden gider’ düzenlemesini de içeriyor. Pamukbank'ı batıran Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in borçlarını ödemeyi aksatması halinde, onun da Akşam ve Show TV'sinin aynı kapsama girebileceği belirtiliyor

Yorumları Göster
Yorumları Gizle