GeriEkonomi Kurtul: Sabancı Holding yatırımlarda enerjiye ağırlık verecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurtul: Sabancı Holding yatırımlarda enerjiye ağırlık verecek

Kurtul: Sabancı Holding yatırımlarda enerjiye ağırlık verecek

Sabancı CEO’su Zafer Kurtul, 2016 yılında 5 milyar lira  olarak planladıkları yatırımlarda ağırlığı enerji sektörüne vereceklerini, Holding'in 2016 gündeminde iki halka arz ve yurtdışı satın almaların da bulunduğunu  açıkladı.

Sabancı Holding’in 2015 finansal sonuçları ve 2016 yılı hedefleri gündemli bir basın toplantısı düzenleyen Kurtul,  Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4 büyümesini beklediklerini belirterek, "Yıl sonunda TÜFE'yi yüzde 9, dolar kurunu 3.21 lira, ortalama dolar kurunu da 3.07 lira olarak bekliyoruz. Euro kurunu da 3.59 lira olarak bekliyoruz. Euro/dolar kurunu da yıl sonu 1.12 olacağını tahmin ettik. Tahvil faizlerinin de yıl sonunda yüzde 11 civarında olacağını tahmin ediyoruz. 2016, 2015’e göre göreceli  olarak biraz daha olumlu bir yıl, biraz daha volatilitenin az olduğu bir yıl olarak geçeceğini öngörüyoruz” dedi.

Zafer Kurtul, Sabancı Holding’in 201 yılı finansal faaliyetleri konusunda da “2015’de neticelerimiz çok başarılı. Kombine net satışlarımız yüzde 9 arttı" dedi ve ekledi:

"Banka dışı kombine net satışlarımız yüzde 9 arttı. Banka dışı kombine faaliyet karımız 4.5 milyar liraya ulaştı ve yüzde 41 arttı. Konsolide net karımızda 2.2 milyar lira oldu ve yüzde 8 artışı işaret ediyor. 2015 yılında toplam 3.7 milyar lira yatırım yaptık. Bu yatırımlarımızın yüzde 47’si enerji sektörüne gitti. Konsolide öz kaynaklarımızı 21 milyar liraya ulaştı. 11 halka çık şirketimiz ve Sabancı Holding’in toplam borsadaki payı yüzde 11. Net aktif değerimizde yine 2015 yılı itibariyle 27 milyar lira oldu.”

2015 YILINDAKİ 3.7 MİLYAR LİRALIK KOMBİNE YATIRIMLARIN YÜZDE 47’Sİ ENERJİ SEKTÖRÜNE

Kurtul, iş kolları açısında Sabancı Holding’in 2015 yılını ise şöyle anlattı:

“Faaliyet karımız bankada değişmedi, enerjide yüzde 119 arttı. Sanayide faaliyet karımız yüzde 25, çimentoda yüzde 13 arttı. Perakende sektöründe faaliyet karımız yüzde 86 düşüş var. Sigortada yüzde 74 artış oldu. Özkaynaklarımıza bakarsak; 2014’de 19 milyar lira seviyesinden, 2015’de 21 milyar lira seviyesine çıktı. Görüyorsunuz, hakikaten çok güçlü bir özkaynak yapısına işaret ediyor. Sabancı topluluğu 2015 kombine yatırımlarına bakarsak, 3.7 milyar lira ve yüzde 47’si enerji sektörüne gitti. Perakende sektöründe de 950 milyon lira yatırım yaptık. Sanayide yaklaşık 400 milyon lira, çimentoda 360 milyon lira, Akbank 160 milyon lira, sigorta 45 ve diğer sektörlere de 35 milyon lira yatırım yaptık.”

"ENERJİ FAALİYET KÂRINDA DA YÜZDE 40-50 BÜYÜME HEDEFLİYORUZ

Zafer Kurtul, Sabancı Holding’in 2016 hedeflerini ise şöyle sıraladı:

“Banka dışı net satışlarda yüzde 1015 büyüme hedefliyoruz. Banka dışı kombine faaliyet karında yüzde 20-30 büyüme hedefliyoruz. Enerji faaliyet karında da yüzde 40-50 büyüme hedefliyoruz.”

Zafer Kurtul açıklamalarının ardında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurtul bir gazetecinin yatırımda hangi sektöre ağırlık vereceklerini sorması üzerine şunları söyledi:

“Yine ağırlık enerji olacak, en hızlı büyüme motoru yine enerji. Bu 5 milyar liranın içinde satın alma yok. İkinci olarak sanayi işi kolumuz. Hem sanayi şirketlerimiz hem çimento şirketlerimiz… Burada da Brisa’nın yatırımı, Çimsan’nın yatırımları söz konusu.”

ENERJİSA VE CARREFOURSA'DA HALKA ARZ HEDEFLERİ

Kurtul, 2016 yılında halka arz olup olmayacağı şekildeki soruya ise, “Bizim amacımız bütün şirketlerimizi halka arz etmek; en önemli şirketimiz Enerjisa, henüz halka arzı yapılmadı. Enerjisa’da halka arz hedefimiz var ancak piyasa koşulları nedeniyle bir zamanlama veremiyoruz. İkincil arz olarak Carrefouresa hedefimizde. Carrefouresa’da beklediğimiz yeniden yapılandırma, büyüme çalışmalarının netice vermesi. Bunun içinde piyasa koşulları nedeniyle bir zaman veremiyoruz. Ama bu iki şirketimizde hedeflerimiz arasında” yanıtını verdi.

Kurtul, 2016 yılında 5 milyar liralık yatırım hedefinde yurtdışında yatırımın olup olmayacağı yolundaki soruyu da, “Yurtdışı önemli bir yatırım; buna dahil değil. Yurtdışında baktığımız çimento sektöründe satın alma; ama bu rakamın içinde bu tip satın alma projeleri dahil değil” diye yanıtladı.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle