GeriEkonomi Kurşun geçirmez kabinli ‘Doblo-London’ taksi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurşun geçirmez kabinli ‘Doblo-London’ taksi

Fiat, İstanbul’daki taksilerin daha güvenli ve konforlu hale getirilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve taksi esnafı ile birlikte yürütülen proje kapsamında, Londra’da kullanılan taksileri örnek alarak, İstanbul’daki taksiciler için hazırladığı ‘Doblo-London’ modelini tanıttı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Derviş Günday, İstanbul’da son yıllarda 80 taksicinin öldürüldüğünü vurgulayarak, güvenlik kaygıları yüzünden önümüzdeki yıllardan itibaren Türkiye’deki bütün taksilerin tek tip ve şoför koruma kabinli olacağını açıkladı. Günday, İstanbul’da çeşitli olaylarda öldürülen 23 taksicinin ailelerine 5’er bin YTL (5 milyar lira) yardım çeki verdi.

KURŞUN GEÇİRMEZ KABİN:

Fiat Doblo Ürün Sorumlusu Özgür Süslü, koruma kabinli taksileri, ‘Bu modelin en önemli özelliği, şoförü gasp ve silahlı tehditlerden koruyacak kurşun geçirmez ara bölmeye sahip olmasıdır. Arka bölümde ikisi katlanabilir toplam 4 koltuk ve klima da mevcut. Şoförün yanında ise katlandığında bagaj konulabilecek bölüm de var. Şoför isterse buraya yolcu, isterse bagaj alabilecek. Ayrıca şoförün önünde bir ‘imdat düğmesi’ de var. Herhangi bir tehlike anında şoför bu küçük kırmızı düğmeye bastığında otomobilin tavanındaki ‘taksi’ yazan bölümün altındaki kırmızı ışık yanıyor ve çevredeki taksicileri uyarıyor’ diye anlattı.

32 MİLYAR LİRA:

KDV dahil 32 milyar lirayı bulan yeni taksi modelini titizlikle inceleyen havalimanı taksicileri ise bagaj yerinin yetersiz olduğunu, aracın gasp olaylarını önleyemeyeceğini dile getirerek, güvenlik için kameralı ve uydu ile izlenebilen araçlar istediklerini belirttiler. Bunun üzerine Özgür Süslü, ‘Talepler doğrultusunda modelde değişiklikler yapabiliriz’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle