Küreselleşme karşıtlarından vergi isteği

Hürriyet Haber
18.07.2001 - 18:23 | Son Güncelleme:

Küreselleşme karşıtı, yoksullukla mücadele kampanyası çevreleri, öndegelen sanayileşmiş ülkelerden oluşan Sekizler Grubu'nun (G-8) Cenova'daki toplantısında, uluslararası mali piyasalardaki işlemlerden vergi alınmasını isteyecek.

"Dünya Bankası'nı Durdurun" gösterisini örgütleyen küreselleşme aleyhtarı Yurttaşlara Yardım İçin Mali İşlemlerin Vergilendirmesi Derneği Attac üyesi Claudio, konuya ilişkin açıklamasında, "global spekülasyon makinesine bir kum tanesi sokmaya çabalıyoruz" dedi.

Nobel ekonomi ödüllü Amerikan ekonomist James Tobin'in ilk kez 1970'lerde ortaya attığı uluslararası döviz piyasalarındaki işlemlere vergi konulmasını (Tobin vergisi) destekleyen Attac 1998'de kurulmuştu.

Birçok Batılı banka ve hükümet, bilhassa da ABD ve İngiltere, bu fikrin fizibl (hayata geçirilebilir) olmadığını savunuyor. Fransa, geçmişte bu fikre biraz destek vermişti, bu konu Belçika'nın Avrupa Birliği'nin (AB) gelecek altı aydaki dönem başkanlığı sırasında ele alınacak.

Uluslararası mali piyasalarda işlemlerin yüzde 80'inden fazlasını oluşturan kısa vadeli mali işlemlerden onbinde 1 vergi alınması planlanıyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı