Küresel ekonomide 'kusursuz fırtına' şimdi başlıyor

hurriyet.com.tr/ EKONOMİ
10.07.2012 - 10:53 | Son Güncelleme:

2008'deki krize yönelik isabetli tahminlerinden dolayı Kriz Kahini olarak anılan ekonomist Nouriel Roubini, küresel ekonomiye yönelik kusursuz fırtına senaryosunun daha yeni başladığını belirtti.

   

Bu yılın başında küresel ekonomide 2008’den daha büyük bir krizin yaşanacağına yönelik açıklamalar yapan Roubini, ABD’de başta olmak üzere Avrupa ile Çin gibi büyük ülkelerde yavaşlayan ekonomik büyümenin kusursuz fırtınanın temel göstergelerinden biri olduğunu belirtti.                  

  

Roubini, Mayıs ayında da 2013 yılında küresel ekonomiyi bekleyen “kusursuz fırtınanın” dört ana göstergeyle kendini belli edeceğini açıklamıştı. 

 

KRİZE GÖTÜRECEK 4 NEDEN

 

Kriz Kahini, bu göstergeleri ABD’nin büyümesindeki yavaşlama, Avrupa’daki borç sorunları, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde durgunluk ve İran’a yönelik askeri gerginlik olarak sıralamıştı.       

 

Roubini dün de sosyal paylaşım sitesi Twitter’da, “2013’e yönelik yazdığı kusursuz senaryonun başladığını görüyorum” diye yazdı.

 

Gerçekten de Çin’de Pazartesi günü açıklanan enflasyon rakamları ülkede ekonominin beklenenden daha yavaş büyüdüğünü gösterirken, ABD’nin işsizlik rakamları ise Haziran’da üst üste dördüncü ayında da istendiğini gibi gelmedi.

 

ŞAPKADAN ÇIKARACAK TAVŞAN KALMADI 

 

Roubini 2008’den farklı olarak merkez bankalarının küresel ekonomiyi canlandırmak için kullandıkları "politika" hamlelerine yönelik ise "artık şapkadan çıkaracak tavşanları kalmadı" dedi.

 

Diğer yandan ECB, İngiltere Merkez Bankası ve Çin Merkez Bankası’nın geçen haftaki faiz hamleleri de piyasalarda beklendiği gibi canlanma etkisi yapmadı.

 

Roubini atılan adımlara yönelik olarak, "Mali politikaları yumuşatmaya yönelik adımlar sadece geçici olarak varlıkların fiyatlarını yükseltir yapısal sorunlara işaret edemez" dedi.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı