GeriEkonomi Kurdaki düzelmenin etkisi mutlaka hissedilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurdaki düzelmenin etkisi mutlaka hissedilecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012 hedeflerini açıkladı. Şimşek, kurda önemli bir düzelmenin yaşandığını, bunun etkisinin de mutlaka hissedileceğini söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun, yılın ilk çeyreğinde yüksek kalmaya devam edeceğini bildirdi.

Bakan Şimşek, enflasyon rakamlarının ikinci yarıdan itibaren, özellikle son çeyrekte, tekrar Merkez Bankasının hedefleriyle paralel bir noktaya geleceğini söyledi.

Şimşek, 2012 yılı hedeflerini AA muhabirine değerlendirdi. Şu anki enflasyon rakamının son 12 ayın rakamını temsil ettiğini belirten Şimşek, vergilerden kaynaklı etkinin ve liradaki değer kaybının etkisinin enflasyon endeksinden çıkmasının ardından enflasyonun, Merkez Bankasının hedeflerine yakın bir noktaya doğru ineceğini söyledi.

Bakan Şimşek, “Yani enflasyon yılın ikinci yarısında, özellikle son çeyrekte, tekrar Merkez Bankasının hedefleriyle paralel, en azından yakın bir noktaya gelecek” diye konuştu.

Türkiye, yumuşak inişi başarmış olacak
Cari açığın yılın son çeyreğinden itibaren düzelmeye başladığını kaydeden Şimşek, en azından artış hızında bir yavaşlama olduğunu söyledi.
Bakan Şimşek, rakamların gecikmeli geldiğini hatırlatarak, açık ve net bir şekilde yılın ilk çeyreğinde cari açığın daralmaya başlayacağını bildirdi. Şimşek, şöyle devam etti:

“Çünkü kredi hacminde bir yavaşlama var. Dolayısıyla iç talepte bir yavaşlama var. Kurda çok ciddi bir düzelme yaşandı. Bunların etkisi mutlaka hissedilecek. Tabii ki petrol fiyatlarını öngörmemiz mümkün değil. Yeni bir dışsal şok riskini bir kenarda tutarsak, öyle ümit ediyorum ki bu sene cari açık daralacak. En azından Türkiye, o çerçevede yumuşak inişi başarmış olacak.”

Ekonomide yavaşlama olacak, ama yüzde 4'lük büyüme küçümsenmemeli
Bazı kesimlerin 2012 yılı için belirlenen yüzde 4'lük büyüme rakamının ekonominin daralacağı yönünde değerlendirdiğinin hatırlatılması üzerine Şimşek, OECD'nin büyümeye ilişkin son tahminlerini açıkladığını ve Avro bölgesinin yüzde 0,3 büyüyeceği tahmininde bulunduğunu söyledi.

Bakan Şimşek, “Şimdi siz yüzde 3 dahi büyüseniz, Avrupa'nın 10 katı bir hızla büyümüş oluyorsunuz. Dolayısıyla doğrudur ekonomide bir yavaşlama olacak, ama yüzde 4'lük büyümeyi küçümsememek gerekiyor” dedi.

Meselenin, çevrenizdeki ülkelerin yüzde kaç büyüdüğü olduğunu ifade eden Şimşek, bazı Avrupa ülkelerinin hala resesyonda olduğunu ve bazı Avrupa ülkelerinin sıfıra yakın büyüdüğünü kaydetti.

Bakan Şimşek, Türkiye'nin 2010 ve 2011 yılında, yüzde 8-9 civarında, çok güçlü bir büyüme performansı ortaya koyduğunu, önemli ölçüde istihdam yarattığını ve Avrupa ile arayı hızlı bir şekilde kapattığını söyledi.

“Yani Avrupa eğer büyüyemeyecekse, zayıf kalacaksa, bizim yüzde 4 büyümemiz Avrupa ile arayı önemli ölçüde kapatmaya devam edeceğimiz anlamına geliyor ve küçümsememek lazım” diyen Şimşek, global ekonomide AB'deki kriz derinleşmeden önce de IMF'nin öngörüsünün, dünya ekonomisinin yüzde 4 büyümesi yönünde olduğunu kaydetti. Şimşek, şöyle devam etti:

“Şimdi OECD'ye bakıyorsunuz yüzde 4'ün altında büyüme öngörüyor. Bu büyümeden siz Çin'i, Hindistan'ı çıkarttığınız zaman, rakamlar dramatik olarak aşağı iniyor.

Dolayısıyla yüzde 4'lük büyüme, mevcut küresel konjonktürde bence güçlü bir büyüme tahminini temsil ediyor. Türkiye'nin büyüme potansiyeli yüksektir. Ama kısa vadede bir miktar yavaşlama, yumuşak iniş için zaten bir ön koşuldur.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle