GeriEkonomi Kurbanlık fiyatları düşüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurbanlık fiyatları düşüyor

Kurbanlık fiyatları düşüyor
refid:19060605 ilişkili resim dosyası

Kurbanlıklarda büyükbaş hayvanların fiyatının geçen yıla göre yüzde 20, küçükbaşlar ise yüzde 30'a varan oranlarda düştüğü bildirildi.

Kurban Bayramı'na yaklaşık üç hafta kala büyük ve küçükbaş kurbanlıklar, hayvan pazarlarına getirilmeye başlandı.

Bursa'daki Yıldırım Belediyesi ve Bursa Kasaplar Odası tarafından kurulan İsabey Hayvan Pazarı, son günlerde özellikle doğu illerinden gelen yetiştiricilerin gelmeye başlamasıyla yoğun günler yaşıyor.

Ardahan'dan gelen üretici İlter Yılmaz, yem maliyetleri artmasına rağmen kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre düştüğünü söyledi.

Yılmaz, babasıyla birlikte Bursa'ya 22 büyükbaş hayvan getirdiklerini belirterek, satılması durumunda daha fazla getirebileceğini kaydetti.
Bu yıl hayvan sayısında sıkıntı olmadığını ifade eden Yılmaz, “Hayvanımız çok ama ithalat yüzünden üreticiler mağdur oluyor. Yetiştiriciler de tüketicilerin önemli bölümü de yurt dışından hayvan istemiyor” dedi.

Gürsoy Koçak da Bursa'ya umutla geldiklerini dile getirerek, yaklaşık 30 hayvanını satmayı planladığını anlattı. Koçak, bu yıl kurbanlıkların ucuzlaması nedeniyle daha fazla satılacağını umduğunu bildirdi.

Küçükbaş hayvanları bulunan Mehmet Gezici de Bursa'nın dağ ilçelerindeki üreticilerden aldığı küçükbaş hayvanları pazarda satacağını söyledi.

Küçükbaş fiyatlarının büyükbaşa oranla daha fazla düştüğünü dile getiren Gezici, bu yıl kurbanlık almanın zor olmayacağını ifade etti.

Yüzde 30'a varan ucuzlama

Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yılmaz da Bursa'nın ve bölgenin en modern hayvan pazarı olan İsabey Hayvan Pazarı'nda bu yıl 7 bin büyükbaş, 20 bin de küçükbaş kurbanlık satılacağını söyledi.

Kırmızı et fiyatlarının geçen yıla göre düşmesinin kurbanlık fiyatlarını da indirdiğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Büyükbaşlarda fiyat düşüşü yüzde 20'lere kadar ulaşıyor. Geçen yıl 5 bin lira olan bir dana, bu yıl 4 bin liraya alınabiliyor. Yani geçen yıl 5 bin liraya alıp kişi başına danaya bin 250 lira ödeyen 4 kişi, bu kurbanlığa bu yıl biner lira vererek sahip olabilecek. Küçükbaşlarda fiyat düşüşü ise yüzde 30'lara dayandı. Geçen yıl 15 kilogramlık küçükbaş 500-600 liraya alıcı bulurken bu yıl 25 kiloluk olanı 600-650 liradan satışa sunuldu.”

Yılmaz, bu yıl kurbanlık sayısında herhangi bir sıkıntı görülmediğini belirterek, vatandaşın bu konuda sıkıntı yaşamayacağını sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle