‘Kurban’a rağmen sanayi üretimi 11 ayda 9.1 arttı büyümede yüzde 8 göründü

Hürriyet Haber
11.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sanayi üretimi, Kurban Bayramı’nın denk geldiği kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.1 arttı. Bir önceki aya göre artış hızında bir düşüş söz konusu olsa da, bu veriyle birlikte ekonomik büyümenin yüzde 8’i bulacağı yönündeki beklentiler arttı.BÜYÜMENİN öncü göstergelerinden biri olarak kabul edilen sanayi üretim endeksindeki artış, bir önceki yıla göre devam ederken, önceki aylara göre hız kesti. Kasım 2009’daki eksi yüzde 3’lük düşüşe karşın Kasım 2010’da yüzde 9.1 artan endeks, ekim ayına göre ise yüzde 9.7 düştü. Artış hızındati bu yavaşlamanın bir nedeni de Kurban Bayramı tatili olurken, sanayinin kasım ayı performansı yıl sonuna ilişkin büyüme tahminlerini yüzde 8’lere yükseltti.Beklentilerin üzerinde Mart ayında yüzde 20’lik artış gösteren endeks, temmuzdaki yüzde 8.8’lik oran dışında yüzde 9.8 ile en düşük seviyesine ekim ayında inmişti. Ancak kasım ayındaki artış bunun da geri

xBÜYÜMENİN öncü göstergelerinden biri olarak kabul edilen sanayi üretim endeksindeki artış, bir önceki yıla göre devam ederken, önceki aylara göre hız kesti. Kasım 2009’daki eksi yüzde 3’lük düşüşe karşın Kasım 2010’da yüzde 9.1 artan endeks, ekim ayına göre ise yüzde 9.7 düştü. Artış hızındati bu yavaşlamanın bir nedeni de Kurban Bayramı tatili olurken, sanayinin kasım ayı performansı yıl sonuna ilişkin büyüme tahminlerini yüzde 8’lere yükseltti.
Beklentilerin üzerinde
Mart ayında yüzde 20’lik artış gösteren endeks, temmuzdaki yüzde 8.8’lik oran dışında yüzde 9.8 ile en düşük seviyesine ekim ayında inmişti. Ancak kasım ayındaki artış bunun da gerisinde kaldı. Ancak yine de kasım ayındaki artış beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Reuters anketine göre, beklenti endeksin kasımda yüzde 7.6 artacağı yönündeydi. Bu gelişmenin yanı sıra Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) endeks sonuçlarına göre, kasım ayındaki diğer gelişmeler şöyle oldu:
İmalatta yüzde 9.7’lik artış
Madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksinde yüzde 8.2, imalat sanayi sektörü endeksinde yüzde 9.7, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde de yüzde 4.7 artış kaydedildi.
Takvim etkisinden arındırılmış endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.4 artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1.3 azaldı.
En yüksek artış sermaye malında
Ana sanayi gruplarına göre, kasımda geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış, yüzde 20.6 ile sermaye malı imalatında kaydedildi. Bunu yüzde 13.9 ile ara malı imalatı, yüzde 12.8 ile dayanıklı tüketim malı imalatı, yüzde 6.2 ile de enerji izledi. Dayanıksız tüketim malı imalatında ise yüzde 0.9 gerileme meydana geldi.
Alt sektörler itibariyle de en yüksek üretim artışı yüzde 31,0 ile ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatında kaydedildi. Bu sektörü yüzde 30.2 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, yüzde 26,7 ile motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatı takip etti.
7 sektörde üretim geriledi
Bu dönemde tütün ürünleri imalatında yüzde 16.4, makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı yüzde 13.7 gerilerken, giyim eşyalarının imalatında yüzde 6.2, mobilya imalatında yüzde 2.8, gıda ürünlerinin imalatında yüzde 1.4’lük düşüşler yaşandı. Ayrıca dayanıksız tüketim mallarında yüzde 0.9, ham petrol ve doğalgaz çıkarımı endeksi yüzde 1.9 düşüşler oldu.

İSO: Sermaye malı üretimi artışı ümit veriyor

İSTANBUL Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı C.Tanıl Küçük, sanayi üretimindeki kesintisiz artışın 2010’un 11’inci ayında da devam etmesi beklenen ve olumlu bir gelişme olduğunu söylerek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Dördüncü çeyreğe yönelik büyüme beklentilerini de destekler nitelikte. Sermaye malı üretimindeki artışın, yüzde 20.6 ile toplamdaki artışın epeyce üzerinde gerçekleşmesi de yatırımlar açısından ümit verici bir nokta. Mevsim etkisinden arındırılmış endeksteki küçülme, dikkati elden bırakmamız gerektiğini hatırlatıyor. Avrupa’ya ihracatta sıkıntıların devam edeceği anlaşılan 2011’de, işimiz zorlaşabilir. Üretimdeki artışın sürmesi için destekleyici tedbirler devreye girebilmeli.”

Ergün: Büyüme yüzde 8’e yaklaşır

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretimi, kapasite kullanım oranları, ihracat rakamları, elektrik tüketimi ve tüketici güven endekslerinin birlikte değerlendirilmesi gerektiğini vurgularken, yıl sonu büyüme tahminlerindeki artışa da dikkat çekti. Bloomberg TV’de katıldığı bir programda ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ergün şunları söyledi: “Sanayi üretimindeki artış aralık ayında da devam edeceğini görüyoruz. Belki 31 Martı beklemeden, ocak sonu, şubat başı gibi daha sağlıklı tahminler yapma ihtimali olacaktır. Ama şimdiden zaten 2010 yılının toplam büyümesini yüzde 6.8’e revize ettik. Yüzde 7.5’i aşıp yüzde 8’e yaklaşan bir büyüme tahmini var. Ben de şahsen bu tabloya yakın bir noktada büyüme rakamını gerçekleştire-ceğimizi, söyleye-bilirim.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı