GeriEkonomi Kur yükseldi Türk gıdacı Paris’te rekora yöneldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kur yükseldi Türk gıdacı Paris’te rekora yöneldi

Kur yükseldi Türk gıdacı Paris’te rekora yöneldi
refid:10177756 ilişkili resim dosyası

Paris’te iki yılda bir düzenlenen Salon International de l’Alimentation (SIAL) Fuarı’na (Gıda Fuarı) Türkiye’den bu yıl rekor katılım gerçekleşti.

Katılımın artışında global krizin de etkisiyle son günlerde yükselen kurların etkili olduğu belirtildi. Katılımcı bazı firmaların yöneticileri, "Kurlar düşükken kárımız yüzde 5-7 arasındaydı. Şu andaki kurlarla yüzde 25-30 kár görünüyor" diye konuşurken, Türkiye’nin bu fuara toplu katılımını organize eden İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, "Metrekare bazında büyümede Hollanda birinci, Türkiye ikinci. Eğer SIAL yönetimi bizim yertalebimizi karşılasaydı biz birinci olacaktık" dedi. SIAL’ı 2006’da İTO organizasyonu ile katılan firmaların sayısının 83, toplam stant alanının da 2 bin 006 metrekare olduğunu hatırlatan Yalçıntaş, "Bu yıl stant alanımız 2 bin 941 metrekareye çıktı. Bizimle gelen firmasayısı ise 99 adet oldu. Bağımsız katılan firmalar da var. Onların sayısı da 28 adet" dedi.

Enflasyon ve maliyet

Yalçıntaş, kurların yükselmesinin ihracatçılar için bir rahatlama sağladığını ancak orta vadede bu durumun nefatif etkileri olabileceğini de söyledi. Yalçıntaş, "Birkaç ay sonra kurlardaki bu yükseliş enflasyonu yukarı doğru çekebilir. Üretim maliyetlerini de artırabilir. Çünkü kurların yükselmesi Türkiye’de fiyatların yükselmesi demektir" dedi. Yalçıntaş, Merkez Bankası’nın krizden dolayı iç ve dış talebin düşmesini dikkate alarak yeni enflasyon hedefi açıklaması gerektiğini, bunun şu andaki yüzde 9-12 düzeyinde olması gerektiğini vurguladı. Yalçıntaş, "Açıklanmış enflasyon hedefi yüzde 4-5. Eğer bunu kabul edip talebi daha da kısarsak reel sektör sıkıntı yaşar. Enflasyonla mücadeleden taviz verilmesin ama koşullara göre hareket edilmeli" dedi.

Fuara Türk damgası

İTO’nun 1.5 milyon Euro bütçe ayırdığı SIAL 2008 Uluslararası Gıda Fuarı’nda Türkiye’nin gücü hissedildi. Murat Yalçıntaş, "Daha fazla yer istedik ama vermediler. Türkiye’nin tarım potansiyeli çok yüksek, bu da Avrupalılar’ı tedirgin ediyor. Eğer bu fuara katılımız doğal olarak gelişse kısa sürede fuarın yarısı Türk firmalarının eline geçer" diye konuştu. 92 ülkeden firmaların katıldığı fuarı bu yıl 175 bin ziyaretçinin izlemesi bekleniyor.

Kurlar yükseltir

Namsal Gıda’nın sahibi Ahmet Kuşçulu, "Kurların yükselmesi bize çok destek oldu. Şimdi iki vardiya çalışmaya başladık. Kurlar yükselmeden önce bizim kár marjımız yüzde 5-6 civarındaydı. Şu anda yüzde 25-30 oldu. Önceden günde 2 kamyon işliyorduk ve rolantide gidiyorduk. Şu anda günde 8-10 kamyona çıktık. Tarladaki ürün de para eder oldu" dedi.

Ödüllü Türk yemekleriyle şarap da ikram edildi

SIAL Türkiye standında dondurulmuş gıdadan çaya, meyve suyundan kuruyemişe, bakliyattan konserveye yüzlerce çeşit ürün sergilendi. Öztiryakiler’in kurduğu mutfakta yapılan ödüllü yemekler standda kurulan Türk restoranında ziyeretçilere sunuldu. Yemekle birlikte şarap ikramı da yapıldı. VIP Lounge alanında ise Paris’te uzun araştırmalardan sonra bulunan Türk kahvesi makinesi sayesinde Türk kahvesi de ikram edilebildi.

Keşke IMF ile kriz öncesinde bir anlaşma imzalamış olsaydık

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, son bir haftada Brüksel, Frankfurt ve Paris’te ABD, Çin, Rusya ve Avrupalı oda başkanlarıyla bir araya gelip krizi konuştuklarını söyledi ve "Avrupalılar ve ABD’liler 2008 ve 2009 için yüzde 0, 2010 için yüzde 2 büyüme bekliyor. Ruslar ve Çinliler "Kriz bize fazla dokunmayacak’ diyor. Rusya 6, Çinliler 8 büyüme öngörüyor. Biz bu yıl ve 2009’da yüzde 3-4 büyüme bekliyoruz. 2010 için öngörümüz yok. Çünkü Türkiye’de her şey çok hızlı değişiyor" dedi. Yalçıntaş, piyasalar daha sakinken IMF ile bir anlaşma yapılmış olsaydı Türkiye’nin global krize karşı bugünkünden daha sağlam olacağına da dikkat çekti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle