GeriEkonomi Kur eleştirisi: “Uzayda yaşayan AVM’ler var”
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kur eleştirisi: “Uzayda yaşayan AVM’ler var”

Kur eleştirisi: “Uzayda yaşayan AVM’ler var”

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “Kurlar nedeniyle perakendecinin artan kira maliyetine duyarlı bazı AVM’lere karşılık, yabancı fonların sahip olduğu bazı AVM’ler sanki uzayda yaşıyor gibi davranıyor, kur bedelini perakendeciye yüklüyorlar. Bu durum sektör büyümesine sekte vuruyor. Euro bir yıl içinde yüzde 80 arttı. Bu maliyetleri kimse karşılayamaz. Sayın Bakanımız Albayrak’ın ‘dövizle kira dönemi bitiyor’ açıklaması bizi mutlu etti. Kira artışlarında enflasyon oranları göz önüne alınarak bir düzenleme yapılmalı” dedi.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘dövizle kira dönemi bitiyor’ açıklamasına tam destek verdi.

Moda perakendesinin lideri Damat, Tween, D’S Damat markalarını bünyesinde barındıran Orka Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “Markalar ve AVM’ler olarak birlikte büyüdük. Geçmişte yaşanan bu karşılıklı fayda göz ardı edilmemeli. Elbette yaşanan gelişmeleri bizlerle uyum içinde paylaşan ve duyarlılık sergileyen AVM sahipleri var. Buna karşın, kur artışları nedeniyle yaşanan olumsuzlukların bedelini tamamen perakendeciye yükleyen ve hiçbir şekilde duyarlı davranmayan yabancı fonların sahip olduğu bazı AVM grupları da söz konusu.

Bu durum sektörümüzün gelişmesine büyük sekte vuruyor. Bir yıl içinde yüzde 80 artış gösteren bir Euro ile karşı karşıyayız. Bu derece artan bir maliyeti dövizle mağaza kiralayan markalar karşılayamaz. Kurlardaki artış nedeniyle ağustos ayı kiralarında yüzde 10’luk bir fark yaşadık. Ağustos ayındaki hareketliliği büyük olumsuzluk olarak görürken, eylüldeki fark çok daha büyük olacak. Yüzde 40’lara kadar varan bir artış söz konusu.

Eylül ayında faturalar geldiğinde kim, hangi kurdan kirasını ödeyecek? Bu faturalar ödenemediğinde ne olacak? İyi niyetli ve sabırlı davranmaya çalışıyoruz ama bu durum aleyhimize kullanılıyor. Kiralarda parametre ne olacak, bu nokta bizler için önemli. Kira artışlarında enflasyon oranları göz önüne alınarak bir düzenleme yapılmalı. Yaşanılan sorunu dengeli ve uyum içinde karşılamak ve çözmek lazım” diye konuştu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle