GeriEkonomi Kumluca'nın sera sokakları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kumluca'nın sera sokakları

Kumluca'nın sera sokakları
refid:16838981 ilişkili resim dosyası

Antalya'daki seraların yüzde 30'undan fazlasının bulunduğu Kumluca ilçesinde, tarım topraklarının büyük bölümü seralarla kaplı olduğu için, kilometrelerce iki tarafında seralar bulunan sokaklarda yürünüyor. Çoğu zaman sera dışında boş toprak mümkün değil. Bulunanların dekarı da 70-80 bin liradan satılıyor.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliğinin (TSÜAB), tohum sektöründeki gelişmeleri göstermek amacıyla organize ettiği gezi kapsamında basın mensuplarına bilgi veren Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Antalya'nın sera ve narenciye alanlarının yüzde 33'ünün Kumluca'da bulunduğunu, üretilen ürünlerin büyük bölümünün de ihraç edildiğini söyledi. Çetinkaya, ilçede tarımsal üretimde gıda güvenilirliği açısından büyük aşama kaydedildiğini kaydetti.

Kumluca Kaymakamı Salih Işık da Kumluca'yı “seracılığın başkenti” olarak nitelendirdi.

Verilen bilgiye göre, Kumluca'da 50 bin dekar civarında sera alanı bulunuyor. Seralar nedeniyle ilçe uzaktan, naylon ile kaplı bir şehir olarak görünüyor. Yan yana ve karşılıklı kurulan seralar nedeniyle, seralar dışında hemen hemen hiç toprağı görmeden kilometrelerce yürüyorsunuz. Seralardaki toprak alan ise santimetrekaresine kadar değerlendiriliyor. Seralara bitişik veya yan yana olan evlerin etrafında da boş alan, yaşam alanı bırakılmadığı dikkat çekiliyor.

Üreticiler, bir dekar tarım toprağının 70-80 bin liradan satıldığını ifade ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle