GeriEkonomi KÜMAŞ ihalesinde teklif 285 milyon dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KÜMAŞ ihalesinde teklif 285 milyon dolar

KÜMAŞ ihalesinde teklif 285 milyon dolar

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) 320 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkardığı KÜMAŞ Manyezit Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihalesinde en yüksek teklifi 285 milyon 500 bin dolar ile Kobin Madencilik İnşaat ve Ticaret AŞ verdi.

  

 

İhalede en yüksek teklifin muhammen bedelin altında gelmesin nedeniyle, son karar Fon Kuruluna bırakıldı.

 

Fon Kurulu'nun önünde bu aşamada üç seçenek bulunuyor. Buna göre, rakam düşük olduğu için ihale iptal edilip yeni ihale için karar alınabilir, ikinci seçenek olarak en yüksek teklifi veren şirkete sunduğu miktarı artırması için tekrar pazarlığa çağrılabilir, üçüncü seçenek olarak ise rakam uygun bulunarak satış gerçekleştirilebilir.

  

Yetkililerden alınan bilgiye göre en geç yarın kararını açıklayacak olan Fon Kurulunun, Kobin Madenciliği pazarlığa çağırması bekleniyor.

 

TMSF'nin Esentepe'deki binasında yapılan ihaleye Kobin Madencilik İnşaatve Ticaret AŞ, Üç Yıldız Tarımsal İşletmeler Sanayi ve Ticaret AŞ, Eti Krom AŞ,Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ ile Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞkatıldı.

 

İhale, kapalı zarfla verilen mali tekliflerin açılması ile başladı.Kapalı zarf aşamasında Kobin Madencilik İnşaat ve Ticaret AŞ 225 milyon dolar, Üç Yıldız Tarımsal İşletmeler Sanayi ve Ticaret AŞ 245 milyon dolar, Eti Krom AŞ 175milyon dolar, Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ ile Safi Katı Yakıt Sanayi veTicaret AŞ de 150'şer milyon dolarlık teklifte bulundu.

 

İhale şartnamesi gereğince açık artırma aşamasına Kobin Madencilik, ÜçYıldız Tarımsal İşletmeler ve Eti Krom katıldı. 245 milyon dolar ile başlayanaçık artırma aşamasında en yüksek teklifi 285 milyon 500 bin dolar ile KobinMadencilik İnşaat ve Ticaret AŞ verdi.

  

 

Kobin Madencilik, Kolin İnşaat'ın iştirakleri arasında yer alırken, işadamı Remzi Gür'ün sahibi olduğu Siyah Kalem şirketinin Kobin Madencilik ilebirlikte ihaleye girdiği öğrenildi. Gür, gazetecilere yaptığı açılamada, KobinMadencilik ile sadece bu projede ortak olduklarını söyledi.

 

20 Aralık 2011'de yapılması planlanan ihale, katılımcıların yoğun talebiüzerine bugüne ertelenmişti.

 

KÜMAŞ Kütahya Manyezit İşletmeleri AŞ, demir-çelik, çimento, kireç, camve diğer ağır sanayi fırınlarının bazik refrakter ihtiyacını karşılayan entegre bir kuruluş olma özelliği taşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle