GeriEkonomi Küçülme yüzde 4.1’i geçer 5.2’ye yükselir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Küçülme yüzde 4.1’i geçer 5.2’ye yükselir

Küçülme yüzde 4.1’i geçer 5.2’ye yükselir
refid:12167235 ilişkili resim dosyası

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) 2009 yılı daralma tahminini revize etti. TÜSİAD, son çeyrekte yüzde 3.7 olarak hesaplanan büyüme hızına rağmen yılın tamamı için küçülme beklentisini yüzde 5.2’ye çıkardı. Bu 1.1 puanlık revizyonda, IMF anlaşmasının sonuçlandırılmaması ve maliye politikalarında bütüncül bir çizgi izlenememesi gibi gelişmeler etkili oldu.

Gelişmeler  etkiledi

TÜSİAD Başekonomisti Dr. Ümit İzmen’in koordinasyonunda, Ekonomik Araştırmalar Bölümü tarafından hazırlanan ve üç ayda bir yayınlanan raporda, TÜSİAD’ın yeni öngörülerine yer verilirken, bunun gerekçeleri de anlatıldı. Nisan raporunda “Ekonomi yılın son çeyreğinde büyümeye geçse de toparlanma yavaş olur ve yılın bütünü için baktığımızda ekonominin yüzde 4.1 küçülür” tahmininde bulunan TÜSİAD, nisandan bu yana geçen süre içinde tahminleri etkileyen bazı gelişmeler yaşandığına dikkat çekti.

Anlamanın olmayışı sınırlıyor

TÜSİAD’ın yüzde 4.1’lik tahmininden vazgeçmesine neden olan bu gelişmeleri şöyle sıraladı: “IMF anlaşmasının sonuçlandırılmamış olması büyüme perspektiflerini sınırlıyor. Maliye politikasında bütüncül bir çizgi izlenmiyor olması, bütçe performansının giderek bozulmasına yol açıyor. Enerji fiyatlarında son aylarda görülen düşüşler ve Türkiye’nin başlıca ihracat pazarı olan AB ekonomisinde beklenen toparlanmanın gecikmesi, cari açıktaki toparlanmayı beklentilerin altına çekiyor. Bu gelişmeler üzerine 2009 yılı temel büyüklükleri aşağı yönlü revize edildi.”

İkinci yarı yüzde 8.4 daralır

Elde olan son verilere göre yapılan güncellemeler ekonomideki daralmanın daha şiddetli olacağına işaret ettiği belirtilen raporda, şu değerlendirme yapıldı: “2009 yılının ilk çeyreğinde yüzde 22 gerileyen sanayi üretimi, nisan ve mayıs aylarında da yüzde 18.5 ve yüzde 17.4 geriledi. öylece 2009’un ilk çeyreğinde yüzde 13.8 daralan ekonominin, ikinci çeyrekte de 8.4 gerileyeceği tahmin ediliyor.”

Son çeyrekte büyümeye geçilir

Ekonomide bir toparlanma yaşandığından söz eden TÜSİAD, bu konuda şu yorumda bulundu: “Tüketici ve reel kesim güveninin toparlanıyor olması, stokların mevsim normallerinin altına inmiş olduğuna ilişkin göstergeler buluyor. Bazı Avrupa ülkelerinde ekonominin toparlanma sürecine girdiğine ilişkin verilere dikkat çekiyor. Yılın ikinci yarısında ekonominin yavaş bir toparlanma sürecine girebilir. Bu durumda ekonomideki daralmanın şiddetinin ikinci çeyrekten itibaren azalacak ve son çeyrekte pozitif büyüme hızı elde edilebileceği düşünülüyor. Son çeyrekte yüzde 3.7 olarak hesaplanan büyüme hızına rağmen, yılın bütünü için ekonominin yüzde 5.2 küçüleceği tahmin ediliyor.”

Enflasyon yüzde 5.5 dolar 1.55 TL olur

TÜSİAD’ın raporunda enflasyonun, Merkez Bankası öngörüleri doğrultusunda şekilleneceği belirtilirken, ayrıca şu öngörüler yer aldı:
Sene sonunda TÜFE enflasyonu yüzde 5.5’e geriler. Yıl sonuna kadar reel kurun mevcut seviyesini koruyacağı bekleniyor. Yıl sonu dolar kuru tahmini 1.55 TL civarında.

Bütçe açığının yüzde 6’ya ulaşır, faiz dışı bütçe dengesinin ise yüzde 1 açık vereceği tahmin ediliyor.

Bozulan mali disiplin ve artan kamu borç yükü dikkate alındığında, yılın kalanında dengeleyici önlemler alınmaması ve Orta Vadeli Program ile kredibilitesi yüksek bir ekonomik çerçeve ortaya konulmaması durumunda faizlerin yıl sonuna doğru artma eğilimine girmesi riski var.

Merkez: Faiz indirimleri devam edecek

MERKEZ Bankası Para Politikası Kurulu’nun 16 Temmuz toplantısına ilişkin tutanakları yayınladı. Enflasyonun uzun bir süre düşük seyrini koruyacağını öngören Merkez Bankası, kısa vadede ölçülü faiz indirimlerine devam edilmesinin gerekeceği değerlendirmesinde bulundu. Değerlendirmede şunlar yer aldı: “Vergi oranlarındaki değişimler, dayanıklı mal grubu enflasyonunu temmuz-ekim sürecinde artırıcı yönde etki yapacak. Tütün fiyatlarındaki artış da temmuz enflasyonuna yaklaşık 0.54 puan olarak yansıyacak. Enerji grubu enflasyonundaki azalış temmuzda belirgin bir şekilde devam edecek. Enflasyonun küresel ekonomi ve maliye politikasına dair olası gelişmelerin seyrine bağlı olarak para politikasının nasıl şekillenebileceğine ilişkin somut ifadeler enflasyon raporunda yer alacak.”

Bono faizi yüzde 11.32’le ‘tarihi dip’ noktaya indi

KÜRESEL bazda olumlu bilançoların sağladığı kaynakları daha riskli, yüksek getirili varlıklara yöneltme eğilimi, doları 9 ayın en düşük seviyesine taşırken, bugüne kadar iyimserliğin etkisinin sınırlı kaldığı gösterge tahvilin bileşik faizi yeni tarihi dip seviye olan yüzde 11.32’ye geriledi. Bono piyasasında 11 Mayıs 2011 vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi önceki gün yüzde 11.46’dan kapanmıştı. Gösterge tahvilin bileşik faizi, dün sabah işlem bazında yüzde 11.32 seviyesine kadar gerileyerek tarihi rekorunu kırdı.

Borsa 10 ay sonra 40 bin puanın üzerinde

KÜRESEL risk iştahının artmasıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) bahar rüzgarları esmeye devam ediyor. İMKB Ulusal 100 Endeksi 40 bin 1 puana ulaşarak 2009 yılı kapanış rekorunu yeniledi. Endeks böylece 9 Eylül 2008’deki 40 bin 124 puanlık değerinden sonra ilk kez 40 bin puanın üstünde bir kapanış yapmış oldu. ABD’li yatırım bankası Lehman Brothers’ın 15 Eylül’de iflası sonrasında dünya borsalarında yaşanan düşüşle İMKB’de ibre aşağı dönmüştü. İMKB Ulusal 100 Endeksi, gün sonunda 161 puanlık artışla 40 bin 1 puandan kapandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle