GeriEkonomi Küçülme piyangosu 30 bin memuru emekli edecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Küçülme piyangosu 30 bin memuru emekli edecek

Devlette küçülme memurdan başlıyor. İlk aşamada 30 bin kişi emekli edilecek. Ancak ödenecek emekli ikramiyesi bedelinin yüksekliği hükümeti düşündürüyor.

Koalisyon liderleri, dünkü zirvede devlette küçülme formülü üzerinde çalıştı. Hükümet ilk etapta 30 bin kamu personelini emekli etmeyi planlıyor. Emekli ikramiyelerinin getireceği yükün azaltılması için 4 aşamalı bir plan düşünülüyor.

Hükümet, 2002 yılı bütçe hedeflerini tutturmak için yapılması gereken 7.1 katrilyonluk tasarruf tedbirleri ve ‘devlette küçülme’yi dün liderler zirvesinde masaya yatırdı. Tasarrufun ilk yapılacağı alan olarak belirlenen kamudaki personel sayısının azaltılması halinde, Hükümetin karşı karşıya kalacağı fatura, liderleri kaygılandırıyor. Hükümet, ilk etapta 30 bin kamu personelini emekli etmeyi planlıyor.

Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcısı ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş dün yaptıkları 50 dakikalık toplantıda, Maliye ve Hazine bürokratlarının bu konuda yaptığı çalışmaları ele aldı. Bakan Derviş'in, Bahçeli tarafından bir süre önce dile getirilen ‘Derviş’in Liderler Zirvesi'ne tek başına katılmasın'' itirazının ardından, ilk kez tek başına böyle bir toplantıda yer alması dikkat çekti.

İKRAMİYE SORUNU

Emekliliği henüz dolmayan personelin, ek ikramiyelerle emekli edilmesinin sözkonusu olmayacak. Ancak hemen emekli edilebilecek durumdaki kamu personelinin sayısının 30 bin olduğu belirlendi. Ancak ödenecek emekli ikramiyesi bedelinini yüksekliği Hükümet'i düşündürüyor. O nedenle, aşamalı bir plan düşünülüyor. Üzerinde durulan çözüme göre, emekliliği gelen personelin zamana yayılarak dört aşamalık bir takvimle emekli edilmesi planlanıyor.

Bu çerçevede, emekliliği özendirmek için, ikramiyenin yüzde 20 fazlasının ödenmesi gibi bir olasılık üzerinde de duruluyor. Küçülme önlemleri kapsamında, kamu işçilerine dört ikramiyeden birinin verilmemesi de ağırlık kazanıyor. Bu uygulamanın doğuracağı tepkilere karşılık, memurların durumu argüman olarak aktarılacak.

KÖY HİZMETLERİ

Köy Hizmetleri teşkilatının İl Özel İdareleri'ne devredilerek küçültülmesi formülü bu kuruluşun bağlı olduğu Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz ile Derviş'in yaptığı bir görüşmeyle yeni bir dönemece girdi. Yılmaz, liderler toplantısının ardından, Derviş'e, ‘‘Köy Hizmetleri'ni devretseniz bile 750 trilyon liralık maaş yükümüz var. Bunu ne yapacağız? Oradaki işçiler Türk-İş'e bağlı sendikalarda kayıtlı. Ya Yerel Yönetimler Yasası'na bir madde eklenmesi, ya da ayrı bir yasa çıkarılarak tasfiye edilmesi gerekir’’ dedi. Bunun üzerine iki bakan, Köy hizmetleri ile Hazine'den uzmanların birararaya gelerek bir hafta çalışma yapması konusunda mutabık kaldı.

Liderler Toplantısı'nda Ankara'da bulunan IMF heyetinin temasları ile sağlanması beklenen ek kaynak konusu da ele alındı. 3.1 milyar dolarlık stand-by diliminin yanısıra, ‘‘ek destek’’ olarak talep edilen miktarın büyüklüğü olarak ise 5 milyar dolarlık bir rakamın telaffuz edildiği öğrenildi. Dünya Bankası'nın Kamu Sektörü Reform Kredisi kapsamında sağlayacağı kredi diliminin de gündeme geldiği öğrenildi.

Devlet nasıl tasarruf yapacak?

KİT'lerdeki sosyal harcamalar azaltılacak. Bu sağlanabilirse 800 trilyonluk tasarruf ve 1.9 katrilyonluk gelir arttırıcı önlem hedefleniyor.

Emekliliği gelen kamu personeli emekli edilecek.

Elektrik dağıtımında kayıp-kaçak oranları azaltılacak.

Fazla mesai ücretleri kaldırılacak, ikramiye taksitleri uzatılacak.

Türk Hava Yolları'nda ekonomik olmayan uçak seferleri kaldırılacak, ekonomik olmayan yurtdışı büroları kapatılacak.

Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü gibi bazı genel müdürlükler Mahalli İdareler Yasası çerçevesinde illere bağlanacak, bazı birimler birleştirilecek. DSİ ve Karayolları Genel Müdürlüğü birimleri de azaltılacak.

TOBB Başkanı hesap, kitap bilmiyor

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun kamudaki israfa örnek olarak Köy Hizmetleri'ni göstermesi, TOBB ile Köy Hizmetleri'nden Sorumlu Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz'ı karşı karşıya getirdi. Yılmaz, Hisarcıklıoğlu'nu hesap bilmemekle suçladı ve yanlış beyanından dolayı özür dilemeye çağırdı.

Hisarcıklıoğlu, önceki gün Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Derneği toplantısında kamudaki israfa örnek olarak Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nü göstermişti. Genel Müdürlüğün bütçesini 1 milyar dolar olarak açıklayan Hisarcıklıoğlu, bunun sadece 100 milyon dolarının köylere gittiğini belirttikten sonra Genel Müdürlüğü file benzetmiş, ‘‘900 milyon dolar da filin içine gitmiş’’ cümlesini kullanmıştı.

Hisarcıklıoğlu'nun bu sözlerine dün Bakan Yılmaz'ın sert eleştirilerine neden oldu. Yılmaz, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün bütçesinin TOBB Başkanı'nın söylediği gibi 1 milyar dolar değil, 1.290 katrilyon lira olduğunu, bunun da 750 milyon dolar ettiğini belirtti. TOBB Başkanı'nı hesap bilmemekle suçlayan Yılmaz şunları söyledi:

‘‘Türkiye'de TOBB Başkanlığı'na kadar gelen şahsın bir yerde konuşurken, konuştuğu şeyi önceden okuması, araştırması, bilmesi gerekiyor. Bizim Türk Lirası ile hesap edilen bütçemizi dolara çeviren başkan, çevirirken hata yapmış. Başkan ya hesap bilmiyor ya da hesap makinesi bozuk. Başkan Hükümete karşıysa bunu yalan beyanlarla ortaya koymasın. Sivil toplum örgütlerinin en etkininin başında hesap bilmeyen bir başkan varsa, Türkiye'nin vay haline. Biz eksiklerimizi kabul ederiz. Oda Başkanı da verdiği yanlış beyandan dolayı halktan özür dilesin.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle