GeriEkonomi Krizin tahribatı yeni aşılıyor temkinli olun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Krizin tahribatı yeni aşılıyor temkinli olun

Kısa vadeli faiz indirimi ile birlikte dün dövize de müdahale eden Merkez Bankası, krizin tahbiratının henüz aşılmakta olduğuna, istikrar için yapılması gerekenlerin tamamlanmadığına dikkat çekti. Banka, ‘Temkinin elden bırakılmaması kritik önem taşıyor’ uyarısı yaptı.

MERKEZ Bankası, dün beklendiği gibi kısa vadeli faizlerde indirimin ardından döviz piyasalarına da alım yönünde müdahalede ederken, bir de uyarı da bulundu. Krizin yarattığı tahbiratın yeni aşılmaya başlandığını, istirarın tam olarak oluşması için yapılması gerekenlerin henüz tamamlanmadığını belirten Merkez Bankası, ‘temkinin elden bırakılmamasını’ istedi.

KRİTİK ÖNEM TAŞIYOR:

Şubat Ayı Enflasyonu ve Görünüm raporunu açıklayan banka, son dönemde AB müzakere sürecine ilişkin gelişmelerin geleceğe ilişkin beklentileri güçlendirerek sermaye girişlerini artırdığına dikkat çekerek şu uyarıyı yaptı: ‘Bu aşamada, finansal piyasalardaki potansiyel oynaklığın kontrol altında tutulabilmesi açısından bütün sorunların çözülmüş olduğu algılamasının yaygınlaşmaması ve temkinin elden bırakılmaması kritik önem taşıyor. Zira, 2001 krizinin yol açtığı iktisadi tahribat yeni aşılmaya başlandı, makroekonomik istikrarın tam olarak tesis edilmesi için yapılması gerekenler henüz tamamlanmadı.’

ENFLASYONDA RİSK YOK:

Kısa vadede enflasyon hedefi açısından büyük dışsal şoklar dışında belirgin bir risk görmeyen banka, orta vadeli görünümün ise yapısal reformlar tarafından şekillendirileceği görüşünde. Önümüzdeki dönem için ‘ihtiyatlı iyimser’ tavrını koruyan Merkez Bankası, yılın ilk iki ayındaki enflasyon rakamları olumlu bir görünüm arz ettiği ve rakamlarının düşük çıkmasında kur gelişmelerinin de katkısı olduğunu kaydetti. ‘YTL’nin değer kazanması birim maliyetlerini olumlu etkileyen bir unsur olarak öne çıkmakta’ denilen raporda, döviz kurunun enflasyona etkisinin 2001 öncesine göre belirgin bir biçimde azaldığı belirtildi. Ancak banka, ithal ara malı oranın yüksekliğine de değinerek, enflasyonun döviz kuru dalgalamalarından etkilenmesinin de kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

DEFLASYONDAN UZAĞIZ:

Raporunda ‘deflasyon tehlikesine yönelik olarak yanlış değerlendirmeler yapıldığına’ da değinen banka, bu konuda şunları kaydetti: ‘Deflasyon genel fiyat düzeyinde süreklilik kazanan bir düşüş anlamına gelir. Son dönemde birkaç ay enflasyonun düşük çıkması fiyatların genel düzeyinde süreklilik kazanan bir düşme eğilimi olarak algılanmamalı. TÜFE eğilimi ve özel kapsamlı TÜFE göstergeleri incelendiğinde, kamuoyunda yer alan bazı yorumların aksine, deflasyondan henüz uzak olduğumuz da ortada. Dahası, ekonomideki reformlar kesintisiz devam ettiği sürece, orta vadede de böyle bir risk görülmüyor.’

Yılın üçüncü indirimiyle faizler 1 puan geriledi

MERKEZ
Bankası, kısa vadeli faiz oranlarında yılın üçüncü indirimine gitti ve borç verme ve borçlanma faizlerinde dünden geçerli olarak birer puanlık indirim yaptı.

BORÇLANMA FAİZİ

15.5: Önceki gün yapılan Para Politikası Kurulu toplantısının ardından beklendiği gibi kısa vadeli faiz oranlarını düşüren Merkez Bankası, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 16.5’ten yüzde 15.5’e, borç verme faiz oranı da yüzde 20.5’ten yüzde 19.5’e düşürdü. Bir haftalık borçlanma faiz oranı da yüzde 16.5’ten yüzde 15.5’e çekildi.

GEÇ LİKİDİTE:

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-16.30 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası’nın borç verme faiz oranı yüzde 24.5’ten yüzde 23.5’e düşürüldü. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma olanağının faiz oranları da yüzde 18.5’ten yüzde 17.5’e düşürüldü.

2.5 PUANA ULAŞTI:

Banka, 11 Ocak’ta faiz oranlarını bir puan düşürerek yüzde 17’ye, 9 Şubat’ta ise 0.5 puan düşürerek yüzde 16.5’e indirmişti. Böylece bankanın bu yıl içerisinde faizlerde yaptığı toplam indirim 2.5 puana ulaştı. Bankanın kısa vadeli faizlerde son bir yılda yaptığı indirim ise 6.5 puana ulaştı.

Merkez’den 1.3 milyar dolarlık müdahale

MERKEZ Bankası, kısa vadeli faizlerde yaptığı indirimden sonra beklendiği gibi döviz piyasalarına da alım yönünde müdahale etti. 1.25 seviyelerinden gelen Merkez Bankası müdahalesi doları ancak 1.2780-1.2790 seviyelerine kadar taşıdı. Serbest piyasada ise önceki günü 1.2680’den kapatan dolar dün 1.2720 seviyesinden günü tamamladı. Merkez Bankası’nın müdahaleden çekilmesiyle birlikte satışlarla karşılaşabileceği ve doların 1.26’lı seviyelere gevşeyebileceği yorumları yapıldı.

Dün valörlü işlemlerde 1.2-1.3 milyar dolarlık alım yapıldığı belirtilirken, müdahalenin bugün de devam ederek toplam 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Denizbank Hazine Döviz Bölüm Yönetmeni Cenk Topaloğlu, müdahalenin uzun zamandır beklendiğini hatırlatarak şu yorumu yaptı: ‘Müdahaleye rağmen dolar 1.28’i zorladı. Piyasada hala ciddi satış gözlüyoruz. Merkez müdahaleden çekildiği anda yeniden satışlarla karşılaşabiliriz.’

Beklenti ilk kez hedefin altında

MERKEZ
Bankası’nın beklenti anketine göre yıl sonu enflasyon beklentisi, ‘ilk defa’ 2005 yıl sonu için öngörülen yüzde 8’in altına inerek, TÜFE bazında yüzde 7.6 olarak gerçekleşti. Mart ayının ilk anketinde, cari ay sonu uygun ortalama dolar kuru beklentisi 1.3166 YTL’den 1.2840 YTL’ye, yıl sonu dolar kuru beklentisi de 1.4586 YTL’den 1.4194 YTL’ye düştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle