Krizin son direnç noktaları da kırılıyor

Hürriyet Haber
16.01.2002 - 02:05 | Son Güncelleme:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ekonomik krizin son direnç noktalarının kırılmaya çalışıldığını söyledi.Bahçeli ekonomiyi krize götüren alışkanlık ve anlayışların biran önce terk edilmesine yönelik çaba içine girdiklerini bildirdi.

MHP Genel Başkanı, Başbakan Vekili Devlet Bahçeli, ekonomik krizin son direnç noktalarının kırılmaya çalışıldığını söyledi. Bahçeli, MHP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomiyi krize götüren alışkanlık ve anlayışların biran önce terk edilmesine yönelik çaba içine girdiklerini bildirdi. Bugünlerde son direnç noktalarını kırmaya çalıştığımız ekonomik krizi, muhtelif vesilelerle ele alıp üzerinde bazı değerlendirmeler yaptığımızı biliyorsunuz'' diyen Bahçeli, zayıf mali sistemi değiştirmenin zorunlu olduğunu anlattı. Bahçeli,krizlerin ve ekonomik daralmanın toplumun dar gelirli kesimleri üzerindeki baskısının azaltılması için, istihdam artırıcı ve bu kesimlere dönük gelir transferini amaçlayan politikaların uygulanması istedi. Bahçeli, bunun, programa olan desteğin sürdürülebilmesi için çok önemli olduğunu vurguladı. Bahçeli, yaşanan krizin en olumsuz etkiyi, sosyal sonuçlarıyla birlikte reel sektör üzerinde yarattığını belirterek, bu olumsuzluğun giderilmesi ve canlanmanın sağlanmasının, belli bir maliyeti ve zamanı gerektirdiğini söyledi. Bahçeli, şu önerilerilerde bulundu:

Zaman geçirilmeden reel sektöre destek verilmeli.

Kesimler arası sağlıklı ve rasyonel ilişki geliştirilmeli.

Yapısal düzenlemeler tamamlanmalı.

Programa desteği artırmak için, istihdam artırıcı önlemlere yönelmeli.

Güçlü bir yapıya kavuşturulmuş üretim sektörü ile bankacılık sistemi arasında sağlıklı ilişkiler için eş zamanlı önlem alınmalı.

Bankacılık alanındaki düzenlemenin bazılarına çıkar sağlamak için değil, sektöre şeffaflık ve üretimi teşvik edecek bir yapı kazandırmak üzere yapıldığını anlatan Bahçeli, şöyle konuştu:

‘‘Milliyetçi Hareket'in, ülkemizin borçlanarak bulduğu kaynakların kullanılmasında duyarlı davranması kaçınılmaz. Bankacılık düzenlemesi, kamuoyunda oluşan bankaların içinin boşaltılması ve yolsuzluk karşısında varolan hassasiyetlere paralel olarak ele alındı. MHP'nin yaklaşımı, kamuoyundaki bu hassasiyetlerden beslendi. Bankaların güçlendirilmesi için gerekli olan kaynak aktarımının objektif koşullara bağlanmasına yönelik yapıcı önerilerimizin gerekliliği tartışma götürmeyecek kadar açık.’’
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı