GeriEkonomi Krizin boyutları beni de şoke etti, bankalara güvenmekte hatalıyım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Krizin boyutları beni de şoke etti, bankalara güvenmekte hatalıyım

Krizin boyutları beni de şoke etti, bankalara güvenmekte hatalıyım
refid:10204838 ilişkili resim dosyası

18 yıl boyunca ABD Merkez Bankası FED’in Başkanlığı’nı yapan Alan Greenspan, krizin ortaya çıkmasında sorumluluğu bulunduğunu kabul ederek, "40 yıldır inandığım sistemin çökmesi beni şoke etti" dedi. Greenspan, "Hissedarlarının çıkarlarını düşünmek zorunda olan bankalar, üstlendikleri riskleri doğru analiz edemedi. Yüksek riskli işlemlerin doğru fiyatlandırılamaması, bu krizi hazırladı" diye konuştu.

1988-2006 yılları arasında ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı olarak görev yapan Alan Greenspan, ABD’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan krizin ortaya çıkmasında sorumluluğu bulunduğunu kabul ederek, "40 yıldır inandığım sistemin çökmesi beni şoke etti" dedi. Greenspan, küresel krizin tahmin ettiğinin çok üzerinde bir boyuta ulaştığını belirterek, "Bankaların kendilerini finansal kaostan koruyabileceğine inanmakta hata yaptım" dedi. ’Yüzyılda bir meydana gelebilecek bir kriz’ olarak tanımladığı küresel krizin serbest ekonominin işleyişindeki önemli bir ’defoyu’ ortaya çıkardığını söyleyen Greenspan, "Hissedarlarının çıkarlarını düşünmek zorunda olan bankalar, üstlendikleri riskleri doğru analiz edemedi. Yüksek riskli işlemlerin doğru fiyatlandırılamaması, bu krizi hazırladı" diye konuştu.

’Kısmen’ hatalıyım

Temsilciler Meclisi ’Denetleme ve Reform Komitesi’nin özel oturumunda krizle ilgili soruları yanıtlayan ve açıklamalarda bulunan FED’in ’efsanevi’ Başkanı Greenspan, dünyaya sarsan finansal krizin patlak vermesinde sorumluluğu bulunduğunu kabul etti. Komite başkanı Demokrat milletvekili Henry Waxman, FED Başkanı olduğu 18 yıl süresince, risk idaresi ve doğru fiyatlandırma konularında piyasalara tam güven duyduğunu defalarca vurgulayan Greenspan’e, "Haksız olduğunuzu düşünüyor musunuz?" diye sordu. Greenspan, ise "Kısmen" diye yanıt verdi. Kendisinin ekonomiyi algılama modelinde de bir yanlışlık olduğunu kabul eden Greenspan, "40 yıldan fazla süredir bu sistemin iyi çalıştığını zannediyordum" dedi.

Bankalara inanmakta yanlış yaptığını belirten Greenspan, "Özellikle bankalar başta olmak üzere, kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden kuruluşların, hissedarlarının çıkarlarını en iyi şekilde koruyacağı varsayımında bulunarak yanlış yaptım" diye konuştu. Greenspan, finans krizine yola açan ABD’deki emlak krizi öncesinde bankaların ve finans kuruluşlarının, ödeme yapma gücü bulunmayan çok fazla sayıda kişiye emlak kredisi verirken, üstlenilen büyük riskleri analiz edemediğin söyledi. Mortgage krizi öncesinde bankalar, finans kuruluşları ve hedge fonlarındaki bilgili ve deneyimli uzmanların, riskleri doğru belirlediği ve bu çerçevede yatırımları doğru fiyatlandırdığı düşüncesinin hakim olduğunu belirten Greenspan, "Ancak bu düşünce yanlış çıktı. Riskli işlemlerin doğru fiyatlandırılamaması, bu krizi hazırladı" dedi.

Temel taşı kırdılar

Bankaların ve finans kuruluşlarının bu hatayı nasıl yaptığına hala inanamadığını söyleyen Greenspan, "Piyasa rekabetinin ve serbest piyasa ekonomisinin bir temel taşı kırıldı. Bunun nasıl olduğunu hala tam anlamıyorum" dedi. Greenspan, kendi FED başkanlığı sırasında ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı gerekçesiyle karşı çıktığı, ’başta mortgage kredisi veren kuruluşlar olmak üzere finans sektörünü daha sıkı denetleyecek bir mekanizmanın kurulması’ düşüncesine bu sefer destek verdi. Greenspan, mevcut finans krizinde işlerin ancak daha da kötüleştikten sonra düzeleceğini, bu süreçte istihdam kaybının artacağını ve emlak piyasasının daha aylarca istikrara kavuşmayacağını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle