GeriEkonomi Krizi bir Roubini bildi o da gerisini bilemedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Krizi bir Roubini bildi o da gerisini bilemedi

Krizi bir Roubini bildi o da gerisini bilemedi
refid:21001823 ilişkili resim dosyası

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası her yıl olduğu gibi 2011’in Bursa’nın en büyüğü olan 250 şirketi açıkladı. Bursa’nın en büyük şirketi TOFAŞ olurken, onu OYAK Renault izledi.

Toplantı sırasında konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez, 2011’de beklenenin aksine otomotiv sektörünün en düşük orand büyüdüğünü en hzılı büyümenin ise tekstil ve makine sektörlerinde olduğunu belirtti.

Otomotiv şirketlerinin büyümemesindeki en temel nedenin Avrupa’daki kriz olduğunu belirten Sönmez, “Her yerde yağmur yağarken siz kuru kalamazsınız. Siz de ıslanacaksınız haliyle. Bizim en önemli pazarlarımızdan biri Avrupa Birliği. Orada otomotiv pazarı daralırken çok fazla sihirbazlık beklememize gerek yok” dedi.

KRİZİ BİR TEK ROUBINI BİLDİ O DA GERİSİNİ BİLEMEDİ
Geleceğin ne getireceğini kimsenin bilemeyeceğini belirten Sönmez, daha önceki yıllarda 2008-2009 yılında patlayan krizi kimsenin bu boyutlara kadar geleceğini önceden göremediğini söyledi ve “Krizi sadece adı da Kahin’e çıkan Roubini bildi. Gerci o da gerisini bilemedi ya... O zamanlarda uygulanan döviz politikası farklı olsaydı belki de şimdi cari açık sorunu daha az olurdu ve bacası tüten daha fazla fabrika görürdük. Anca k o da düşük enflasyon yarattı ve bu da bazıları için çok iyi sonuçlar doğurdu” diye devam etti.

BU KADAR YABANCI YATIRIMI ENDİŞE VERİCİ
Otomotiv pazarının bütün dünyada tıkandığını belirten Sönmez, “Başka alanlarda avlanacaksınız. Suyun üzerinde kalmaya çalışacaksınız. Dünyada bütün kriz dönemleri atlatıldı. Bu da geçecektir” dedi.

Bursa’da ihracatta en fazla payı otomotivin ya da herhangi bir sektörün almasının endişe verici olduğunu söyleyen BTSO Başkanı şu anda Türkiye’nin üretim açısından en avantajlı fırsatları sunduğunu ancak başka ülkelerin daha cazip teklifler sunması durumunda bugün Türkiye’de olan yatırımcıların bu kriz ortamında başka ülkelere gidebileceğini belirtti.

Sönmez, “Bugün Fransız, Alman şirketler neden Türkiye’ye geliyor. Çünkü en avantajlı üretim imkanı bizde. Bugün Asya ve Afrika neredeyse bu ülkelere yalvarıyor gelin diye.  Eğer bizden daha iyi fırsat sunarlarsa hemen gidecekler diye korkuyorum açıkçası” dedi.
Bursa’da 2010’da 50 yabancı sermayeli şirket varken, 2011’de bu 47’ye düştü. En fazla 15 şirketle Alman, 10 şirketle Fransız ve 5 şirketle İtalyan şirketler yer

Krizi bir Roubini bildi o da gerisini bilemedi
alıyor.

Sönmez bu rakamların ardından, “Alman ve Fransızlara kafa tutmamakta fayda var” dedi.  Sönmez bu yüzden yerli otomobile büyük destek verdiklerini de ifade etti.

EN BÜYÜK TOFAŞ

Bursa Ticaret Sanayi Odası'nın yıllık değerlendirme toplantısında açıkladığı verilere göre ise Bursa’nın en büyük şirketi TOFAŞ  oldu.
TOFAŞ,  2011’de yıllık 7.7 milyar lira ciro açıklarken, onu 7.6 milyar lira ile Oyak Renault, 2.1 milyar lira ile de. Borçelik izledi.
Geçen yıl Renault birinci TOFAŞ  ikinci sırada yer alıyordu.

Araştırmaya göre bursanın en çok kar eden şirketi Oyak Renault oldu. Bursanın en çok istihdam yaratan şirketi ise tofaş olarak belirtildi.
Oyak renault aynı zamanda bursanın en çok ihracat yapan şirketi de oldu.

Bursa da beklentilerin aksine otomotiv sektörü 2011'de düşük büyüme sergilerken tekstil ve makine sektörleri hızlı büyüme kaydetti.

2011’İ NET İTHALATÇI OLARAK KAPATTIK

BTSO başkanı Celal Sönmez, 'Bursa ülkenin orta ve ileri teknoloji üretim merkezi. Ihracatın dörtte üçünü gelişmiş ülkelere yapıyoruz. Ancak kriz bizim için dezavantaj oldu.  2011'i ne yazık ki net ithalatçı olarak kapattık' dedi.

Bursa'da 2011 yılında 250 büyük firmanın net ciroları yüzde 26.8'lik artışla 51.4 milyar lira oldu.
Bursa'nın en büyük şirketleri içinde yüzde 65'lik pay otomotiv ana sanayi, yüzde 57si tekstil konfeksiyon, yüzde 36'sı gıda tarım hayvancılığın oldu.

 Bursa’da 2011 yılında 250 büyük firmanın dikkat çeken rakamları şu şekilde: 
* Net ciroları yüzde 26.8’lik artışla 51.4 milyar lira (2010’da yüzde 20.5 artış)
* Brüt katma değerleri yüzde 18.2’lik artışla 6.7 milyar lira (2010’da yüzde 27.2 artış)
* Öz sermayeleri yüzde 8.6’lık artışla 13.5 milyar lira (2010’da yüzde 12 artış)
* Net aktifleri toplamı yüzde 19.6’lık artışla 36.4 milyar lira (2010’da yüzde 17.6 artış)
* Vergi öncesi dönem karları yüzde 10.7’lik artışla 2.3 milyar lira (2010’da yüzde 54.3 artış)
* Toplam ihracatları yüzde 10.3’lük artışla 10.7 milyar dolar (2010’da yüzde 15.2 artış)
* Ücretle çalışanlar ortalaması yüzde 15.3 artışla 119 bin 516 kişi (2010’da yüzde 7.3 artış)
* Üretimden satışları da yüzde 26.9’luk artışla 37.9 milyar lira oldu (2010’da yüzde 18.2 artış)

 ygocmez@hurriyet.com.tr

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle