Krizi anlamayan bankalar fren yerine gaza basmış

Nuray BABACAN
22.11.2001 - 02:04 | Son Güncelleme:

Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile KİT Komisyonu üyelerine ortak brifing verdi.

Akışık'ın bankaların krizleri algılayamadığını belirterek, ‘‘Frene basacaklarına gaza basmışlar. Bankaları batıran kısa vaadeli borçlar oldu’’ dedi. Akışık ve yönetim kurulu üyelerinin, brifinginde çalışmalarını 2002 sonunda tamamlayacaklarını belirtti. Akışık, ‘‘Özelleştirilebilir aşamaya getiririz. Satıp satmama kararı sizin’’ dedi. Akışık'ın verdiği bilgiler şöyle:

FREN YERİNE GAZA BASTILAR:

Kriz virajına girildiğinde Türkiye'de Türk bankaları anlamamış. Fren yaparak girilmesi gerekirken, aksine gaza basılmış. Kamu bankaları bilançolarını yönetemiyordu. İstikrar programının yarattığı olumlu hava faizlerde hızlı bir düşüşe yol açtı. Ancak kamu bankaları faizlerin düşüşünü değerlendiremedi. Hazine açısından da faizler düşerken, görev zararının finansmanı yeterince ucuzlamadı.

KISA VADELİ BORÇLAR BATIRDI:

Bankaların batışına kısa vaadeli borçlar neden oldu. Krizin başlangıcında kısa vaedeli borçların bilançolardaki payı yüzde 8 iken, ikinci krize kadar olan dönemde yüzde 19'a yükselmiştir. Azalma eğiliminde olması gerekirken, aratmıştır. Piyasalarda istikrar programı çok yanlış değerlendirdi.

GÖREV ZARARLARI:

Bu gelişmelerin ardından bankaların açık pozisyonları arttı. Vade uyumsuzlukları çoğaldı. Faiz riskleri büyüdü. Dengesizlik ve olumsuz yorumlar arttıkca yabancı kurumsal yatırımcılar kaçmaya başladı. Birinci kriz, böyle bir noktada patladı. Likidite krizi, bankacılık krizine dönüştü. Ardından gelen ikinci krizin faturası çok ağır oldu. Kamu bankalarnın görev zararları 28 Şubat 2001 tarihinde 13.5 katrilyona çıktı.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı