GeriEkonomi Krizden kaçtılar barkodla 10 milyon dolar ciroya ulaştılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Krizden kaçtılar barkodla 10 milyon dolar ciroya ulaştılar

Krizden kaçtılar barkodla 10 milyon dolar ciroya ulaştılar
refid:10113609 ilişkili resim dosyası

Libya; Arabistan ve Rusya’da Enka’nın mimarı olarak 11 yıl çalışan Bora Tamerkan, 1998 Rusya krizinden sonra Türkiye’ye dönme kararı aldı ve ’barkod donanım ve yazılım’ şirketi Boer Elektronik’i kurdu. 2001 krizine Porcan’da üst düzey yönetici konumunda yakalanan Onur Erduran’ı da ortak alan Tamerkan’ın şirketi bu yıl 10 milyon dolar ciro bekliyor.

SON dönemin en popüler konusu ’küresel kriz’ tüm hızıyla devam ederken, Türkiye’nin girişimcilerinin önceki krizleri nasıl fırsata çevirdikleri tüm dünyaya örnek oluyor. Biri 1998’deki Rusya mali krizinden, biri de 2001’deki Türkiye mali krizinden dolayı iş değiştiren iki girişimcinin şirketi Boer Elektronik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. (Boer Elektronik), 2004’te sadece 2 milyon dolar olan cirosunu bu yıl 10 milyon dolara çıkarmayı başardı. 45 kişinin çalıştığı Boer Elektronik, otomatik veri toplama, tedarik zinciri yönetimi, saha satış, saha servis ve depo otomasyonları, barkod altyapısı ile RF-ID altyapısı gibi alanlarda yazılım ve donanım satışı yaparak büyüdü. Son 1.5 yılda ’projeye göre çözüm üretmeye başlayan’ firmanın cirosu geçen yıla göre yüzde 70 büyüyor.

İkimizi de kriz vurdu

Boer Elektronik Genel Müdürü Onur Erduran, "Bora, 1998’de Rusya’da Enka’dan ayrılmış ve kendi inşaat işleri olan bir mimardı. Kriz başlayınca Türkiye’ye dönmüş ve elektronik alanında yatırım kararı almış. Ben ise 2001 krizinde Porcan’da üst düzey yöneticiydim ve krizle birlikte yeni iş arayışına girmiştim. Başka firmaları da denedim ama sonra kendi işimi yapma kararı aldım. Bora Bey, bu alanda büyümek istiyordu, ortaklık kararı aldık" diyor. Boer Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Bora Tamerkan ise "Enka ile Suudi Arabistan, Liyba ve Rusya’da çalıştım. Son olarak Rusya’da kendi inşaat firmamı kurmuştum ki 1998 krizi çıktı.11 yıllık yurt dışı çalışmaları sonucunda yurda dönme kararı aldım" diye konuşuyor.

Bora Tamerkan, Türkiye’ye döndükten sonra kurduğu şirketin inşaat, tekstil, elektronik alanlarında faaliyet gösterebilecek bir ortaklık niteliği bulunduğunu anlatıyor ve şöyle devam ediyor: "Ben inşaat kökenliyim ve inşaatı iyi biliyorum ama tek bir işle değil, güvendiğiniz ortaklarla farklı işlerde de olmalısınız. Bir iş durunca öteki yürümeli.1999’da Türkiye’de barkod işinde boşluk görüyordum."

Distribütörlükler

2004 yılından itibaren Onur Erduran’ın şirkete katıldığını söyleyen Bora Tamerkan, "Çok iyi markaların distribütörlüğünü aldık. Barkod’la ilgili tüm çalışmaları tamamladık. Onur Bey’in tecrübesi bizim için çok iyi bir avantaj oldu. Yazılım ürünlerimizi, barkod için kullanılan donanım araçlarımızı çok iyi seçtik ve piyasada bu nedenle daha çok tercih edilir hale geldik. Distribütörü olduğumuz her ürünle ilgili teknik servisleri kurduk. Bu konuda marka başına harcamamız gereken rakamları harcadık."

Carrefoursa’ya market otomasyonu, Çelebi’ye ’kaptan’ operasyonu

BOER Elektronik’in son 1.5 yıldır ’proje bazında yazılım ve donanım birleştirmeleri’ yaptığını anlatan Genel Müdür Onur Erduran şöyle konuşuyor: "Proje bazında terzi usulü çalışıyoruz. Mesela, Çelebi için bir proje yaptık. Uçak altında evrak doldurmak, kaptana imzalatmak, evrakı merkeze götürmek getirmek v.s. işlemlere son verdik. Carrefoursa’nın devir aldığı mağazaların 132 tanesinin otomasyonu vardı. 6 ayda bitirdik, yazılım, donanım personelin eğitimini yaptık. Bizim için sektör fark etmiyor. Baykan Kombi’ye proje yaptık. Sahadaki teknisyenini arızaya yönlendiriyoruz, gideceği yeri ve şikayeti önceden biliyor. Arızaya müdahale ettiğinde yaptığı, işlem kullandığı parça anında merkezden görülüyor."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle