GeriEkonomi Krizden çıkış için AB ve IMF’den 78 milyar Euro alacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Krizden çıkış için AB ve IMF’den 78 milyar Euro alacak

Krizden çıkış için AB ve IMF’den 78 milyar Euro alacak
refid:17708566 ilişkili resim dosyası

Borç krizi içindeki Portekiz, Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 3 yıllık programla 78 milyar Euro (115 milyar dolar) tutarında finansal dış yardım almak üzere anlaşmaya vardı.

Portekiz Başbakanı Jose Socrates  AB-IMF ile varılan anlaşmayı televizyondan duyururken, vatandaşlarına ‘kamu sektöründe işten çıkarma olmayacak’ müjdesi verdi. Portekiz’deki muhalefet partilerinin onaylaması gereken anlaşmanın 16 Mayıs’taki AB Maliye Bakanları zirvesi sırasında imzalanması planlanıyor.
Bütçe açığı düşecek
Socrates, kurtarma kredileri için ödenecek faiz ile ilgili bir açıklamada bulunmadı. Anlaşmanın hükümetin bütçe açığı hedeflerini karşılaması için daha rahat bir nihai tarih sunduğunu belirten Socrates, “Hedefimiz anlaşma gereğince ülkenin bütçe açığı hedefinin bu yıl için GSYH’nin yüzde 5.9’u, gelecek yıl yüzde 4.5’i, 2013’te ise yüzde 3’ü  seviyesine çekmek” dedi. Portekiz’in bütçe açığı geçen yıl gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 9.1’i düzeyine ulaşmıştı. Hükümet daha önce ülkenin bütçe açığını bu yıl GSYH’nin yüzde 4.6’sına, gelecek yıl yüzde 3’üne, 2013’te ise yüzde 2’si seviyesine çekmeyi hedefliyordu.
İşten çıkarma yok
Anlaşmanın taraflar tarafından imzalanmasının ardından detaylarının açıklanacağı belirtirilirken Başbakan Socrates sadece işten çıkarmalar ile ilgili kısa bilgi verdi. Anlaşmanın kamu sektöründe daha fazla işten çıkarma ya da kamu çalışanlarının 13’üncü ve 14’üncü ay maaşlarının kesilmesi gibi önlemleri  içermediğini açıklayan Socrates, anlaşma kapsamında asgari ücrette bir indirim ya da sosyal güvenlik  sisteminde özelleştirme öngörülmediğini vurguladı.
Üçüncü ülke oldu
Ağır borç yükü nedeniyle piyasaların ve Avrupa Birliğinin (AB) finansal  yardım talebinde bulunması çağrılarına uzun süre direnen Portekiz, geçen ay  Yunanistan ve İrlanda’dan sonra AB’den yardım isteyen üçüncü ülke olmuştu. Portekiz Borçlanma Ajansı’nın (IGCP) açıklamasına göre, Portekiz, bugün  düzenlenen hazine bonosu ihalesinde 1.12 milyar Euro (1,67 milyar dolar)  borçlandı. Portekiz’in 3 ay vadeli hazine bonosu  ihalesinde faiz oranı yüzde 4.65’e yükseldi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle