GeriEkonomi Krizde, Anadolu’yu kapı kapı gezip lüks oto pazarladı, dünyaya örnek oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Krizde, Anadolu’yu kapı kapı gezip lüks oto pazarladı, dünyaya örnek oldu

Krizde, Anadolu’yu kapı kapı gezip lüks oto pazarladı, dünyaya örnek oldu
refid:12289196 ilişkili resim dosyası

İtalyan süper spor otomobil markaları Ferrari ve Maserati’nin Türkiye temsilcisi Fer-Mas Oto, krizde müşteri beklemek yerine fiyatları 400 bin Euro’yu bulan modellerini satmak için Anadolu’dan Güney’e şehirleri kapı kapı dolaşarak yeni potansiyel müşterilerinin ayağına gidiyor.

Ankara, Gaziantep, Adana, Mersin, Hatay, Ankara, İzmir, Çeşme ve Bodrum’da roadshow’a çıkan FerMas Oto, bu sayede krize rağmen satışlarını geçen yılın aynı seviyelerinde korumayı başardı. Türkiye, Avrupa’da İsveç ile birlikte en başarılı ve yaratıcı pazarlama faaliyetleri gerçekleştiren ülke olurken, müşterilerin ayağına gitmesinin etkisiyle ilk 7 ayda 14 Ferrari ve 11 Maserati satmayı başardı.

Krizde ezberi bozduk

FerMas Oto Genel Müdürü Orhan Ülgür, Mayıs’ta ilk olarak start verdikleri Maserati Roadshow 2009 etkinlik turuna Gaziantep başladıklarını ve 5 günde 5 ili gezdiklerini söyledi. FerMas Oto olarak Türkiye’de lüks spor otomobil markası tarafından düzenlenen ilk geniş çaplı etkinlik turunu gerçekleştirdiklerini belirten Ülgür, şöyle devam etti: “Ekonomik durgunluk döneminde ezberlenmiş lüks otomobil pazarlama yöntemlerini bir kenara bıraktık, müşterilerimiz showrooma gelsin diye beklemedik, Gaziantep, Mersin, Adana veya yaz mevsiminde Ankara, Çeşme demeden müşterimizin ayağına kadar gittik. Sonuçta hem Ferrari ve Maserati markaları için yeni potansiyel müşterilerle buluşma hem de markalarımızı anlatma imkanı bulduk. Gittiğimiz her kentte ortalama 40 test sürüşü yaptırdık, yeni ya da mevcut potansiyel müşterilerle birebir yakınlaşmaya önem verdik. Geçen yılın satış rakamlarını neredeyse yakaladığımız bir sonuca ulaşmayı başardık.”

3 bin potansiyel müşteri

Ferrari ve Maserati satın alabilecek 3 bin kişilik potansiyel müşteri olduğunu kaydeden FerMas Oto Genel Müdürü, “Onları sürekli izliyoruz. Bu kişileri hayat tarzları, zevkleri, tercihlerine göre inceleyip, kişiye göre pazarlama aktiviteleri yapıyoruz” dedi. Orhan Ülgür, 2009 sonunda yıllık satışlarını artırmayı hedeflediklerini belirterek, satışların yüzde 80’ini İstanbul, yüzde 20’sini İstanbul dışına olacak biçimde geliştirmeyi planladıklarını ifade etti.

Bu etkinlikler sonrasında herkesin müşteri olmasını veya hemen sıcak satış bağlantısı gerçekleştirmeyi beklemediklerini ifade eden Ülgür, “Şimdi olmasa bile bu tarz aktivitelerde 2 yıl sonra bile bizden bir Ferrari veya Maserati satın almayı tercih eden müşterilerimiz oldu ve olacak. Hatta asıl davetlimizin testine birlikte gelen arkadaşı bizden otomobil aldı” dedi.

Potansiyel müşteriye tatilde bile ulaşıyor

FERRARI modellerinin dahil edildiği Maserati Roadshow 2009 dışında farklı pazarlama işbirliklerine de imza atarak müşterilerine tatilde bile ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren FerMas Oto Genel Müdürü Orhan Ülgür, Bodrum’daki La Boutique Alkoçlar Oteli’yle hayata geçirilen işbirliğine dikkat çekti. Bodrum’da yer alan Alkoçlar Otel’in müşterilerinin yaz boyunca havalimanı transferlerini Maserati modelleriyle gerçekleştirdiklerine açıklayan Ülgür, “Zaten çok iyi bir otele tatile gelen kişiler, havalimanından Maserati Quattroporte veya Gran Turismo S ile alınıp bir anlamda test sürüşü de yapınca mutlu oluyor. Yeni müşterilerle böylece tatilde tanışıp Maserati tutkusu kıvılcımı yakmaya çalışıyoruz ki bundan da başarılı olduğumuzu söyleyebilirim” dedi.

2. el otomobiller hurriyetoto.com’da  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle