GeriEkonomi Kriz yılında 31 milyar dolarlık ihracat rekoru
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kriz yılında 31 milyar dolarlık ihracat rekoru

Tarihinin en ağır krizini 2001 yılında yaşayan Türkiye ekonomisi, yine 2001'de tarihi bir rekora imza attı. Türkiye, 2001 yılında 31 milyar 63 milyon dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamını yakaladı.

Türkiye'nin 2001 yılı ihracatı 30 milyar dolar psikolojik sınırını aşarak 31 milyar 63 milyon 595 bin dolara ulaştı. Böylece, Türkiye 2001 yılında Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaşmayı başardı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) ihracatçı birlikleri kayıtlarına göre açıkladığı 12 aylık rakamlara göre 2001 yılı toplam ihracatı 2000'e göre yüzde 14.2 oranında artış kaydetti ve 31 milyar dolarlık döviz kazancı ile ekonomik krizin atlatılmasında çok önemli rol oynadı.

İhracat artışında lokomotif sektör Hazırgiyim ve Konfeksiyon yüzde 0.5 oranında ihracat artışı sağlayabildi. Bu sektör toplam 7 milyar 489 milyon dolarlık ihracatı ile yine en çok ihracat yapan sektör ünvanını korudu. Hazırgiyim'in kardeş sektörü Tekstil ve Hammaddeleri sektörü ise ihracatını yüzde 10.7 artırdı ve 2 milyar 867 milyon dolarlık ihracat yaptı. Geçen yıl ihracatını en hızlı artıran sektör ise yüzde 332'lik artışla Zeytin ve Zeytinyağı sektörü oldu.

Yüzde 9 civarında küçülen ekonomide sanayi sektörünün ihracatımız da yüz güldürdü. Bu grup içinde yer alan Taşıt araçları ve yan sanayi sektörü 3.9 milyar dolarlık ihracat yaptı ve bir önceki yıla göre ihracatını yüzde 46.6 aoranında artırmayı başardı. Sanayi mamülleri toplam ihracatımız ise 19.6 milyar dolar olarak gerçekleşti ve geçen yıla göre yüzde 14.6 oranında arttı.

Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatı da geçen yıl sevindirici şekilde genel ortalamanın üzerinde artış kaydetti. Bu grubun ihracatı yüzde 17.1 artarak 4.8 milyar dolara ulaştı.

Aralık ayı aylık toplam ihracatımız ise 2.4 milyar dolar ile 2000 yılı aralık ayına göre yüzde 6.8'lik artış kaydetti.

HERŞEYE RAĞMEN SİTEMİ

TİM'den yapılan açıklamada ihracatın 2001 yılında ‘‘herşeye rağmen’’ 31 milyar dolar sınırın aşabildi belirtildi. Açıklamada, ‘‘Bu ülke, bu millet krize rağmen, yüzde -9 küçülmeye rağmen, yüksek enerji maliyetlerine, olumsuz istihdam koşullarına, çökmüş finans sistemine, yatırım yaptığına pişman edilmiş sanayicisinin pişmanlığına, bürokrasiye rağmen ihracatını bu seviyeye taşıyabildi’’ denildi. İhracatın ve üretimin önündeki engllerin bu olağanüstü ihracat ihtiyacına rağmen kalkmaması da eleştirildi.

TİM 2002'de ihracatın daha hızlı artması için de ekonomik büyümenin sağlanmasını, ihracata devalüasyonla değil gerçek anlamda destekv erilmesini, döviz kurlarındaki esnekliğin korunmasını, kurlarda aşırı dalğalanmaların engellenmesini istedi.

Bankalara sermaye konulmasını da eleştiren TİM mali sektör için yapılacaklarla reel sektör için yapılması gerekenler arasında da eşgüdüm önerdi.

Sıfır gümrükle Almanya ve İngiltere'ye çalım

Türkiye geçen yılki ihracat rakamı ile ihracat tarihinde bir dönüm noktası yaşadı. Önceki yıla göre yüzde 14artan ve 31 milyar dolara ulaşan ihracat ile kendi rekoromuzu kırdık, dünya ihracat liginde 41'inci sıradan 37'nci sıraya yükseldik. Henüz 12 aylık ithalat rakamları belli olmasa da 9 aylık ithalat ihracat karşılaştırmasına göre dünya ekonomisinin devleri konumundaki 2 ülkeye İngiltere ve Almanya'ya dış ticaret fazlası verdik.

Dünya Ticaret Örgtü'nün 2000 yılı sonuçlarına göre hazırladığı raporda 26.6 milyar dolarlık ihracatı ile dünya toplam ihracatından yüzde 0.4 pay alarak 41'inci sırada yer alan Türkiye 2001'deki ihracatı ile sınıf atladı. Henüz 2001 yılı dünya toplam ihracat rakamı belli olmasa da dünya ticaretinin geçen yıl daraldığı dikkate alınarak yapılan genel bir hesaplamaya göre Türkiye 31 milyar dolarlık ihracatı ile İsrail'i yakaladı ve büyük ihtimalle 36'ıncı sıraya yerleşti. İsrail'in geçen yılki ihracatını koruduğu varsayılsa bile Türkiye dünyada en çok ihracat yapan 37'nci ülke konumuna geldi. Türkiye'nin bu rakam ile dünya toplam ihracatı içindeki payı da yüzde 0.5'e yükseldi. Türkiye geçen yılki ihracat ve ithalat rakamları karşılaştırıldığında da ilginç ve sevindirici bir sonuca ulaştı. Devlet İstatistik Enstitüsü ithalat rakamlarını geç yayıladığı için 9 aylık ihracat ve ithalat rakamlarına göre yapılan dış ticaret karşılaştırmasına göre 9 ayda Almanya'ya 4 milyan 26 milyon dolarlık mal satıp, 3 milyar 996 milyon dolarlık mal ithal ettik. İngiltere'ye ise 1 milyar 592 milyon dolarlık ihracat yapmamıza karşın bu ülkeden 1 milyar 334 milyon dolarlık ithalat yaptık.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle